Skocz do zawartości

Lewar - na jakim lewarze gracie?


dobart
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum. Forum znalazłem przez przypadek szukając informacji na temat brokerów. Jak chyba każdy szukam najlepszego brokera :) Czytając opinie z tego forum i z paru innych postanowiłem przetestować FxPro na razie tylko konto demo. Rozczarowała mnie mała ilość towarów, brak obligacji. Obligacji używam głównie do analizy międzyrynkowej. Jeszcze czego mi bardzo brakuje to takiego kalkulatora w MT4 jak umożliwiają nam brokerzy tacy jak XTB i BOŚ. Są w nich podane wszystkie potrzebne dane, przydałby sie taki w FxPro - a może taki jest tylko że o tym nie wiem, jeśli tak to proszę o informację :)

Co jeszcze? hm mają kalkulator na stronie ale nie ma w nim towarów i indeksów a liczyc ręcznie za każdym razem to trochę męczącę :(

Jeszcze chciałem zapytać o lewar. Na jakim lewarze gracie? Jaki polecacie? Na jakim grają profesionaliści? Bo wiem, że najmarniejsi amatorzy to pewnie na 500:1 :D

Jestem zainteresowany grą na towarach, po prostu lepiej wychodzi mi prognozowanie ruchu cen towarów niż walut. Niestety na FxPro jest mało towarów.

Dotychczas na forexie grałem tylko na kontach demo. Na lewarze 100:1 i w miarę ostrożną grą bylem w stanie osiągać miesięcznie średnio 100% stope zwrotu. Jakbym osiągał nawet 50% to byłbym super zadowolony, tylko czy umożliwi mi to broker?

Słyszałem wiele złego o brokerach typu Market maker, że jeśli w realu osiąga się duże stopy zwrotu to brokerzy działają na niekorzyść "inwestorów" i kasują ich z zysków. Domyślam się z Waszych postów że nie jedna osoba z tego forum "gra" u brokera FxPro. Czy u tego brokera jest wszystko w porządku? Czy FxPro nie działa na niekorzyść klientów?

Zacząć chciałbym od tak gdzieś 10 000 zł, czyli na FxPro gdzieś od 3 000Euro. (z miejszą sumą chyba nie ma sensu, a wiekszej troche mi szkoda jesli mialbym ja stracic przez przekrety brokera). Gdyby gra w realu wyglądała tak jak na koncie demo to byłbym zadowolony ale czy tak będzie? Chodzi mi o drugą strone rynku, czyli brokera.

Mówią, że mądry ten co się uczy na błędach innych. Dlatego pytam :)

Skoro można z 10tyś. w rok zrobić 100tys. to ze 100tys mozna zrobic w rok 1mln, a z 1mln w rok 10mln, z 10mln - 100mln.

Zdaję sobie sprawę że inaczej na psychikę wpływa jeśli ma się w depozycie 10tys a 1mln czy 10mln ale nad psychiką można zapanować a nad tym czy broker umożliwi Ci takie zyski rzedu 1000% rocznie nie!

Jeśli

Pozdrawiam, i proszę o posty.

A.

Edytowane przez dobart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :).

Lista towarów i indeksów na FxPro faktycznie nie jest imponująca:

http://forexclub.pl/brokerzy/fxpro/spready-akcje-metale-futures/

Jednak na usprawiedliwienie powiem, że opłaty są bardziej konkurencyjne niż w przypadku polskich brokerów - mam tu na myśli nie tylko spready ale także swapy. Dodatkowo, jesteśmy w ciągłym kontakcie z brokerem i wiem, że trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych indeksów/towarów - cierpliwości :). Niedawno pojawiły się pary z PLN i są jednymi z nielicznych, którzy mają PLNJPY czy AUDPLN.

Jeśli chodzi o arkusz kalkulacyjny to ja zawsze jak czegoś nie wiem to po prostu otwieram na szybko nowe demo i sprawdzam ;). By odczytać wymagany depozyt, sprawdzić stawki swapowe czy inne wartości, można kliknąć prawym przyciskiem na kwotowania -> symbole -> wybrać symbol -> właściwości.

Wiem, że to może być mniej komfortowe niż wpisanie paru cyferek do excela ale na razie tym trzeba się zadowolić. Zasugerujemy ponownie (bo już dawno temu to robiliśmy) by pomyślał o takim arkuszu.

Akurat wartości dla towarów się nie zmieniają więc wystarczy zapisać sobie podstawowe, interesujące nas informacje, a potem tylko przemnożyć przez wolumen. Z czasem będzie się to robiło w pamięci i odruchowo - tak już ja mam :).

Lewar

Jaki ja polecam? Zawsze największy. Jestem zdania, że im większa dźwignia, tym większe możliwości, a nie ryzyko. Ryzyko jest zależne od samego inwestora i tego jaki wolumen do tego dobierze. Jeśli nie umie się nim posługiwać, nie wie jak działa to cóż - każdy lewar będzie ryzykowny, bo jak tu chodzić po polu minowym bez umiejętności obsługi wykrywacza metali? :) Lewar wpływa na to ile kapitału "zamrozisz" na poczet otwartych pozycji. Jeśli zamrozisz go mniej to resztę możesz wykorzystać w inny sposób, niekoniecznie ryzykowny (np. piramidowanie malejące w stronę rosnącego zysku ale to już temat na osobną dyskusję).

O brokerach MM pisałem już tutaj:

http://forum.forexclub.pl/topic/211-broker-ecn-czy-mm/

Zapoznaj się z tematem i jeśli po tym dalej będziesz miał jakieś wątpliwości to chętnie je rozwieję. W FxPro mam rachunek od hm 4 lat? Nigdy nie miałem problemów z wypłacaniem czy wypracowywaniem zysków (ze strony brokera, bo z mojej strony to różnie bywało :D ), a zdażało się nawet ostatnio 300% w tydzień.

Okazuje się, że często początkujący mają obawy przed różnymi brokerami, obwiniają ich jako przyczyny swoich porażek, a potem wychodzi na jaw, że problem tkwił gdzie indziej - w głowie samego inwestora. Jeśli będziesz wypracowywał regularnie zyski i nagle zobaczysz, że coś Ci się nie podoba to nie ma żadnego problemu by wycofać środki. Kwestia kilku dni i masz konto gdzie indziej dlatego nie ma co się martwić "na zaś" tysiącami procent.

FxPro to duża firma i mimo sporadycznych narzekań to często inwestorzy wracają. Czemu? Ponieważ u innych jest gorzej, a FxPro jest bardzo konkurencyjne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź.

Co do kosztów gry na towarach, indeksach o walutach nie wspominam :P to zauważyłem, że spready są mniejsze 

„Należy pamiętać o monitorowaniu kiedy dana seria kontraktu wchodzi do handlu oraz kiedy dana seria wygasa.

FxPro nie wysyła e-maili z informacją o tym kiedy ten fakt ma miejsce.”

Czyli co, jak wygaśnie kontrakt np. grudniowy na Dow to zamknie mi się pozycja po tej cenie po jakiej wygasł kontrakt?

Kontrakt na kukurydze > właściwości > wartość ticku 12,50 – czyli że 1 pips dla 1 lotu wart jest 12,5 $?

Wielkość ticku 0.25 – czyli ze minimalna zmiana ceny to 0.25 pisów?

Spready na towary i indeksy są stałe, tak?

Koszt zawarcia transakcji na towary/indeksy to swap, spread i prowizja? Bo widze ze mi -2euro dopisało do short sell na Dow 0.2lota jako prowizja.

Zgadzam się z Tobą co do lewaru. Pytam na jakim ludzie grają bo tak głośno o tym że lewar niszczy rachunki itp. Rachunki niszczą zbyt wielkie pozycje których zmiana o 2% czyści rachunek.

Zostane w takim razie chyba na lewarze 100:1. Mając popczątkowo 3tys euro depozytu, jednorazowo otwieram pozycje wielkości 0.1-0.2 lota. Dokupując po czasie jeśli rynek zmierza w dobrą stronę. Gram na większych ruchach cen, pozycja otwarta 2-6tyg. dlatego, że to mi wychodzi całkiem dobrze. Skalpowanie, daytrading nigdy mi nie wychodziło dlatego tego „sportu” nie uprawiam.

Z góry założyłem żeby pojedyńcza strata nie przekraczała 3% depozytu. Musiałbym 33 razy się pomylić żeby wyczyścić rachunek.

A jakie Wy macie strategie co do wielkości pojedynczej straty? Ile % kapitalu?

Oczywiście, że nie będę obwiniał brokera jeśli straty są z mojej winy. Słyszałem dużo złego o utrudnianiu gry klientom poprzez wyłączanie dostępu do rachunku, tajemnicze duże skoki kursu by zamknęły się S/L. Tego się obawiam, a jeśli straty będą wynikały z mojej strony to oczywiście do nikogo nie będę miał pretensji bo tego typu człowiekiem nie jestem 

Niechcę Was tu pytać o Wasze zyski itp. bo to nei moja tylko Wasza sprawa ale czy słyszeliście może czy wysoko zarabiający klienci, wysoko czyli nie 50tys, ale np. 500tys-1mln nie przeszkadzają FxPro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spready na towary są zmienne, rynkowe ale stosunkowo nieduże i stoją na podobnym poziomie - wynagrodzeniem brokera jest prowizja. Swapu nie można nazwać kosztem, ponieważ może być także dodatni.

Wartość ticku 5 oznacza, że przy 1.0 locie 1.0 pips = 5 USD itd. itp.. Możesz to łatwo sprawdzić na demie zwyczajnie otwierając pozycję.

Depozyty zabezpieczone są z góry ustalone dla towaró i indeksów - tu nie funkcjonuje dźwignia 1:500 więc Tobie ten "problem" odpada. Jednak jeszcze raz napiszę, że to że ludzie pytają na którym grają najczęściej jest bez sensu, bo to że czyści im konto w chwilę jest ICH winą, a nie dźwigni. To jakbym winił wodę za utopienie :). Jak nie umiem pływać lub nie wiem czym to grozi to nie wchodzę tak głęboko.

Tak samo pytanie ile kto ryzykuje zupełnie mija się z celem. To mogłoby Ci się przydać jedynie do statystyk z serii "bo mnie to ciekawi" jednak nie będzie miało żadnej użyteczności. Jest to zależne od "apetytu" na ryzyko inwestora, strategii, kapitału i innych. U mnie np. procent ten zmienia się wraz z prawdopodobieństwem sukcesu danej transakcji.

Widzisz, nasłuchałeś się różnych rzeczy od ludzi, którzy często nie zdają sobie sprawy z wielu technicznych kwestii, szczególnie tajemnicze duże skoki w kierunku ich SL, gdzie była pozycja 0.1 lota... :D To nie wygląda tak, że broker tylko "czyha" na Twój depozyt, jak zarobisz coś to od razu chce się Ciebie pozbyć i stara się zrobić to w białych rękawiczkach żeby nie popsuć sobie opinii...

Niestety nikt z klientów nie pochwalił się mi takim zyskiem typu 1mln EUR, a ja od FxPro wypłacałem kwoty, które dla Ciebie chyba będą małe więc nie tu nie pomogę. Jednak sam broker ma obecnie ok. 25mln EUR kapitału własnego więc jest z zabierać :D.

Aaaa jeszcze jedno. Jeśli chodzi o wygasanie kontraktów to wygląda tak, że najpierw obowiązuje jedna seria na której grasz, potem wchodzi druga i jednocześnie na pierwszej znika możliwość zawierania nowych zleceń oraz po 2 tygodniach ta stara seria wygasa, co skutkuje zamknięciem pozycji na tym instrumencie jednak od 2 tygodni można już handlować na nowej serii. Innymi słowy, wygląda to identycznie jak na giełdzie CME z kontraktami terminowymi i tak samo jak np. z futures na nasz WIG20.

Jeśli interesują Cię daty dot. danego instrumentu to zawsze pomożemy i powiemy kiedy to przypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego pytania o strate w pojedynczej transakcji, to pytalem z ciekawosci. Nie sugerowałbym sie kim innym, no chyba ze byłby to Soros albo inny super inwestor :)

Pytam bo u niektórych brokerów handel na forexie towarami jest postaci CFD na podstawie futures na dany towar/indeks.

Dzięki i pozdrawiam,

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeszcze czego mi bardzo brakuje to takiego kalkulatora w MT4 jak umożliwiają nam brokerzy tacy jak XTB i BOŚ. Są w nich podane wszystkie potrzebne dane, przydałby sie taki w FxPro - a może taki jest tylko że o tym nie wiem, jeśli tak to proszę o informację

Co prawda nie jest to dodatkowa wtyczka do MT jak ma to XTB, ale zawsze coś :)

http://www.fxpro.com/forex-tools

Odnośnie lewarów, gram na 1:500, ze względu na duże zyski.

Na dużych dźwigniach można luźno grać, o ile ma się dobrze opracowane zarządzanie ryzykiem. Historie jakie krążą po sieci o zaliczonych MC przez duże lewary są jedynie efektem działań niedoświadczonych inwestorów, który prawdopodobnie nie widzieli w S/L żadnego pożytku :)

O ile gra się rozsądnie, nie zachłannie, bez chciwości, zaś z cierpliwością, opracowaną strategią i dobrym zarządzaniem ryzykiem, to duży lewar jest jedynie dodatkowym mnożnikiem zysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze chciałem zapytać o lewar. Na jakim lewarze gracie? Jaki polecacie? Na jakim grają profesionaliści? Bo wiem, że najmarniejsi amatorzy to pewnie na 500:1 Dołączona grafika

Jestem zainteresowany grą na towarach, po prostu lepiej wychodzi mi prognozowanie ruchu cen towarów niż walut. Niestety na FxPro jest mało towarów.

Dotychczas na forexie grałem tylko na kontach demo. Na lewarze 100:1 i w miarę ostrożną grą bylem w stanie osiągać miesięcznie średnio 100% stope zwrotu.

Haha ja zaczynałam od 500:1 :D więc cóż... typowy początek :D ale u innego brokera. teraz 100:1, mimo wszystko jestem ostrożna, dla mnie forex to przede wszystkim hobby, nie mam nerwów do szaleństw. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę się, że mimo lewaru 1:500 Laura nie wykorzystywała go nawet w 1/4 :). Przeważnie tak jest. A skoro tak to czemu nie brać największej dźwigni? Dzięki temu możemy mieć mniej środków na rachunku, a robić to samo i nadwyżki angażować w co innego, chociażby lokaty.

Pamiętajmy, że to nie lewar jest ryzykowny tylko inwestor, który nie umie się nim posługiwać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od strategii. W mojej ustalam sobie stałą kwotę jaką mogę stracić (nie % depozytu). Więc zwiększenie lewaru automatycznie zmniejszałoby wielkość pozycji. Jednak zwiększony lewar przy odpowiedniej strategii pozwala znacząco ograniczyć depozyt jak raposo zauważył. Wszystko dla ludzi tylko trzeba to robić z głową.

Osobiście używam 100:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to konto demo 1:500 może byc jak nie spróbuję to nie wiem, a nieprawdziwe pieniądze są mniej stresujące

Dlatego na nieprawdziwych ciężko się uczy... ;)

Jeśli ktoś nie umie zarządzać kapitałem, nie wie jak działa dźwignia i nie panuje nad nią to nawet 1:10 będzie zbyt ryzykowna. A 1:500 będzie po prostu jeszcze bardziej ryzykowna... ;)

Tylko chyba właśnie nie chodzi tu o przedłużanie agonii posługując się mniejszym lewarem ale o opanowanie pewnej wiedzy, techniki i wykorzystywanie szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej tylko gra na demie to jak jazda na czterokołowym rowerze. Niby jedziesz ale co się może stać... Gra małym kapitałem to o jedno kółko mniej itd.

Ale kobiety z natury są ostrożniejsze... :)

No ktoś musi ;) ale żeby jeździć na dwóch kołach trzeba się nauczyć i na czterech.... Przynajmniej nie wyobrażam sobie początków forexa na koncie z prawdziwymi pieniędzmi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście... chociaż nie wiem, ja, kobieta, bardziej traktuję forexa jako hobby. zdaję sobie sprawę, że mozna na tym zarobić, ale... jakoś mam satysfakcję z samej gry demo, zwłaszcza, że nie mam jakichś problemów z brokerem, wszystko w porządku.

a z drugiej strony jestem chetna do zobaczenia, jak to jest z prawdziwymi pieniędzmi... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś mam satysfakcję z samej gry demo, zwłaszcza, że nie mam jakichś problemów z brokerem, wszystko w porządku.

a z drugiej strony jestem chetna do zobaczenia, jak to jest z prawdziwymi pieniędzmi...

I bardzo dobrze. Sukcesy na demie też dają satysfakcję. Ale jej wielokrotność mamy na koncie rzeczywistym :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, niestety z powodu natłoku zajęć odkładam swój start z Fx już jakiś czas ale cały czas coś tam przyswajam niestety z doskoku. Ostatnio zacząłem sporo czytać o dźwigni, no i się naczytałem, że im wyższa tym gorzej dla gracza bo szybko wyzeruje konto. Przykładowo mamy lewar 1:100 i kupujemy 0.1 lota eur/usd więc potrzebujemy na to około 340 zł( w przybliżeniu) a gdybyśmy dysponowali dźwignią 1:500 to potrzebujemy 5 razy mniej czyli około 70 zł. Czyli przy dźwigni 1:500 za sumę 340 zł moglibyśmy otworzyć pozycję o wielkości 0.5 lota. I wtedy owszem więcej ryzykujemy, że stracimy ale i więcej możemy zarobić dysponując tą samą kwotą. Więc czy z większą dźwignią nie chodzi tylko o to aby się nie ekscytować i otwierać większej pozycji? Bo jeśli mamy założone, że gramy cały czas po 0.1 lota to większy lewar będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...