Skocz do zawartości

Zabawa w forex i idiotyczne pytanie


verona
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiam. Od dłuższego czasu zbieram się by w końcu poczytać nauczyć o forex, ale pierw postanowiłem zacząć od dema by przed suchym czytaniem zobaczyć z czym ma się do czynienia. Dlatego proszę o nie karcenie mnie za brak wiedzy w tej dziedzinie.

A więc znalazłem serwis XTB i jego ładniutkie demo. Zarejestrowałem się, dostałem 100 000 na na start do nauki więc od razu przeszedłem do zakładki z parami walutowymi i kupiłem 1 lot (co kolwiek to znaczy) EURUSD. Wykres skakał raz w górę raz w dół, no i w Zysk raz było na minusie raz na plusie. Pomyślałem, że tak na logike "zamknę" to gdy będę na plusie, zająłem się czym innym i po kilku godzinach przypomniałem sobie o XTB. Wchodzę, i widzę Zysk: 1339.49. No to zamykam transakcje i Saldo się powiększyło. Co to oznacza tak na prawdę?

Wiem że Forex jest bardzo ryzykowny bo tak czytałem, ale nie rozumiem gdzie jest to ryzyko, skoro wystarczyło, że odczekałem aż będzie na plusie i dopiero wtedy zakończyłem, skoro wykres raz idzie w dół a raz w górę? O co tutaj tak na prawdę chodzi, jak tu można stracić? To nie może być proste, dlatego proszę kogoś o wytłumaczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

To oznacza tak naprawdę, że właśnie taką kwotę zarobiłeś. Oczywiście to wirtualne pieniądze, a wszystko odbyło się czysto przypadkowo ;). Ryzyko polega na tym, że kurs mógł pójść w drugą stronę, a jeśli poszedłby tam bardzo dynamicznie lub stabilnie ale przez dłuższy czas to mogłoby się to skończyć stratą wszystkich środków.

Trzeba mieć świadomość, że to nie w samym rynku tkwi ryzyko ale w inwestorze, który może podejmować ryzykowne decyzje i nieumiejętnie zarządzać kapitałem. Trudno byłoby mi wytłumaczyć to bardziej szczegółowo skoro nie znasz podstaw, dlatego jeśli bardziej interesuje Cię Forex to zachęcam przede wszystkim na początku zapoznać się ze Słownikiem Inwestora, gdzie są pojęcia, które powinien znać każdy trader:

http://forexclub.pl/forex/slownik-inwestora/

Bardziej łopatologicznie i szczegółowo mechanizmy forexowe opisane są np. w książce "Forex dla bystrzaków". Na początek jak znalazł ale to początek początku drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości na pewno będą się rodzić ale polecam maksymalnie eksploatować rachunek demo, bo w końcu po to jest. Zepsuć się nic nie da, a zawsze można otworzyć kolejny.

Jeśli nie będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na jakieś zagadnienie to daj znać, a postaram się pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

 

Mam pytanie dotyczące lota. Czy ktos mógłby mi wytlumaczy prosto co jest jest 1 lot i jak to sie ma do ceny zakupu waluty, tzn ile np strace jak ustawie 1 lot przy spadku a jak ustawie np 5 lotów? wiem ze to jest 1000000 jednostek waluty ale jak to sie ma do kupna lub sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo ;).

 

1 lot to właśnie 100 000 jednostek waluty bazowej - walutą bazową jest pierwsza w parze, czyli na EUR/USD walutą bazową jest EUR. Zysk/strata liczone są w walucie kwotowanej - drugiej w parze czyli tutaj będzie to USD.

 

Przy 1.0 locie na EUR/USD zmiana kursu o 1.0 pips (w kwotowaniu będzie to 0.0001) to zysk/strata 10 USD. Przy 5.0 lotach będzie to 5 razy więcej. Tak więc strata zależy od takich czynników jak para walutowa (waluta kwotowana), wolumen transakcji, ilość straconych/zyskanych pipsów.

 

Polecam przeczytać ten temat:

 

http://forum.forexclub.pl/topic/239-lewar-na-jakim-lewarze-gracie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...