raposo

Właściwości symboli - MetaTrader 4 - Jak je czytać?

Recommended Posts

Na początku października 2015 r. wyszła kolejna aktualizacja platformy MT4. Z zauważalnych zmian dla użytkowników doszła m.in. bardziej rozbudowana tabela ze szczegółami symboli dostępnych do handlu. Znajduje się w niej szereg przydatnych informacji, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym traderom, z tym, że ci pierwsi mogą mieć problem ze zrozumieniem niektórych pojęć.

 

Gdzie szukać Właściwości

Tabela dostępna jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na listę kwotowań w zakładce Rynek od razu pod hasłem Specyfikacja - wtedy otrzymamy właściwości "klikniętego" symbolu - lub Symbole, gdzie mamy dostęp do listy wszystkich instrumentów z których możemy wybrać dowolny i następnie wejść w jego właściwości.

 

post-3-0-42149200-1444992125_thumb.png

 

 

Tabela wygląda następująco, na przykładzie CFD na indeks DAX 30. 

 

post-3-0-55376800-1444992134_thumb.png

 

Jak czytać tabelę

 1. Spread - floating - oznacza spread zmienny, który występuje na instrumencie. W przypadku spreadu sztywnego, z góry ustalonego przez brokera byłaby to pozycja fixed.
 2. Ilość miejsc po przecinku - dotyczy dokładności kwotowań instrumentu
 3. Poziomy zleceń stop - to odległości w których możemy ustawić wszelkie zlecenia oczekujące, w tym SL i TP, od ceny rynkowej instrumentu.
 4. Wielkość kontraktu - jak sama nazwa wskazuje :)
 5. Margin currency - wymagany depozyt zabezpieczający dla jednego kontraktu. W tym przypadku brak podanej wartości wynika z faktu, iż margin zależy od kursu samego indeksu i nie jest sztywnie określony.
 6. Sposób kalkulacji zysku - wg jakiej formuły będzie obliczany zysk (CFD lub Forex)
 7. Wartość i wielkość ticka - minimalny tick wyrażony w punktach oraz jego mnożnik (1 i 1 oznacza, że jeden tick jest wart jeden punkt, w przypadku 0,25 i 1 będzie to znaczyło, że 1 tick ma wartość 0,25 pipsa).
 8. Tryb obliczania depozytu - wg jakiego rodzaju formuły będzie obliczany depozyt (wynika to ze specyfikacji samego instrumentu).
 9. Depozyt pozycji przeciwstawnej - 0.00 oznacza, że w przypadku zahedgowania pozycji o tym samym wolumenie margin w całości się znosi. Wartość 0.50 oznaczałaby, że pobierane jest 50% depozytu całkowitej wartości transakcji.
 10. Margin percentage - procent depozytu jaki jest pobierany od wartości całej transakcji jako margin
 11. Trade - Full Access oznacza pełny dostęp do handlu, czyli nie wyklucza automatów (EA)
 12. Execution - Market oznacza egzekucję rynkową. Możliwa jest też egzekucja poprzez zapytanie, która już prawie nie występuje (zanim zlecenie zostanie otwarte wysyłane jest zapytanie do dealera o potwierdzenie ceny zawarcia).
 13. GTC mode - jest tu opisana polityka dotycząca wygasania zleceń oczekujących.
 14. Minimal i Maximal volume - minimalny i maksymalny wolumen wyrażony w lotach jaki możemy otworzyć dla pojedynczej transakcji.
 15. Volume step - min. krok zwiększenia wolumenu dla danego instrumentu.
 16. SWAP - w niniejszym przykładzie nie ma takich informacji, bo broker nie nalicza swapu na DAXie jednak w przypadku walut dochodzą informacje o swapach dla pozycji długiej, krótkiej oraz czasie kiedy naliczana jest jego potrójna wartość (za weekendy).
 17. Sessions - harmonogram handlu, gdzie Quotes oznacza czas kwotowań instrumentu, a Trade czas w którym możemy zawierać transakcje.

 

Wszystkie te parametry ustanawia sam broker po stronie swojego serwera więc mogą różnić się w zależności od niego, nawet na tych samych instrumentach finansowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...