Skocz do zawartości

Risk:Reward (RR) - co to takiego?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na forach w sieci np. w dialogach traderów można natknąć się na skrót RR lub pytania typu "jaki jest Twój Risk:Reward ratio?". To tajemnicze pojęcie jest (a przynajmniej powinno być) niezmiernie ważne dla inwestora i należy brać je pod uwagę przy swoich zagraniach.

Risk:Reward Ratio można przetłumaczyć dosłownie na stosunek ryzyka do nagrody, czyli informuje nas o tym jak bardzo opłaca się wejść w transakcję i jakiego rzędu zysk możemy z niej wyciągnąć względem potencjalnej straty. Przykładowo:

R:R w wysokości 2:1 oznacza, że ryzykujemy dwa razy więcej względem tego, co możemy zarobić

R:R w wysokości 1:1 oznacza, że ryzykujemy tyle ile możemy zarobić.

R:R w wysokości 1:2 oznacza, że ryzykujemy 2 razy mniej względem tego, co możemy zarobić.

R:R w wysokości 1:3 oznacza, że ryzykujemy 3 mniej więcej względem tego, co możemy zarobić.

post-3-0-16216000-1363896038_thumb.png

Łatwo wywnioskować, że ostatnia opcja jest dla nas najbardziej korzystna, bo ryzyko jest najmniejsze, a potencjalny profit największy.

Jak to liczyć w praktyce?

Jeśli z naszego systemu wychodzi, że Stop Loss wypada na 35.0 pips, a zyski planujemy realizować z Take Profit 60.0 pips (uwzględniamy spread) to stosunek R:R wynosi 1:1,71 (35:60)

Jeśli SL wypada na 40.0 pips, a TP na 260.0 pips stosunek R:R wynosi 1:6,5 (40:260). I to jest już świetny wynik. Oznacza to bowiem, że jedno TP pokryje nam 6,5 stratnych transakcji, czyli nawet jeśli jedna taka transakcja zakończy się zyskiem, a kolejne 6 przyniesie stratę to nadal będziemy do przodu 130.0 pips (połowa z 260).

Początkujący inwestorzy bardzo często nie zwracają na to uwagi i stawiają na skuteczność, czyli ilość transakcji, które kończą się zyskiem (nieważne jak dużym), gdzie proporcje pomiędzy TP a SL często są bardzo niekorzystne (np. R:R na poziomie 2:1 i gorzej). W konsekwencji trzeba uzyskać bardzo dobry wynik z wysoką skutecznością aby odnotować jakikolwiek zysk. Takie podejście tworzy złudne wrażenie, że gra z małym TP (najczęściej z dużym SL), które łatwiej osiągnąć, przyniesie w długim terminie większe zyski niż gra z małym SL i dużym TP. Nic bardziej mylnego.

Po co nam RR?

Przewagą korzystnego R:R jest właśnie fakt, że jeden Take Profit potrafi dać nam zapas kapitału i komfort psychiczny przy kolejnych transakcjach. A co jeśli R:R jest niekorzystny? Cóż, nie zawsze musimy grać. Rynek nigdzie nam nie ucieknie, a lepiej stracić okazję niż pieniądze ;). Dlatego zanim otworzysz transakcję, zastanów się, stwórz plan działania i przekalkuluj jak bardzo opłaca Ci się kliknąć myszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...