Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piramidowanie pozycji to bardzo ciekawy sposób na zwiększenie swojego zysku z trwającego ruchu, w którym bierzemy udział. Chodzi tu o stopniowe zwiększanie zaangażowania pozycji w rynek wraz z powiększającym się profitem na wcześniejszej pozycji lub pozycjach. Innymi słowy, dokładamy kolejną pozycję w tym samym kierunku stopniowo z odpowiednim wolumenem.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje piramidowania:

  • piramidowanie stałe,
  • piramidowanie malejące,
  • piramidowanie rosnące.
Pierwsza technika jest neutralna. Nie powiedziałbym, że jest ani dobra ani zła. Chodzi w niej o to, że każda kolejna dołożona pozycja posiada taki sam wolumen jak pozycja pierwotna. Jest to względnie bezpieczna technika, o ile nie dokładamy pozycji zbyt często. Jeśli różnice w punktach między wejściami są spore to przy odpowiednim zabezpieczaniu ich Stop Lossami, można wygenerować bardzo ładne przychody z jednego ruchu.

Piramidowanie malejące jest wg mnie najbardziej odpowiednim i racjonalnym rodzajem. Tu zmniejszamy wolumen przy każdej kolejnej pozycji. Może to być zmniejszanie o stałą wartość lub być uzależnione od tego jaka jest różnica w punktach między nową, a wcześniejszą pozycją (im większa różnica, tym mniejszy wolumen), może być także np. zmniejszana o połowę aż do wolumenu minimalnego np. 1.0 lot, 0,5 lot, 0.25 lot, 0.12 lot, 0.06 lot, 0.03 lot, 0.01 lot. Na poniższym screenie przedstawiam przykładowe piramidowanie, o takim schemacie, które ma pokazać zasadę działania i skalę różnicy w porównaniu do tego jakbyśmy trzymali się jednej pozycji przez cały ruch.

post-3-0-70088000-1363697973_thumb.png

Trzeba mieć świadomość tego, że każdu ruch kiedyś może się skończyć lub może pojawić się głębsza korekta. W takiej sytuacji wszystkie nasze pozycje zaczną zmniejszać swój profit, a niektóre nawet przynosić straty. Kumulacja wolumenu wymaga aby cały czas czuwać nad poziomami Stop Loss ponieważ im więcej pozycji (i większy ich wolumen) tym szybciej kapitał będzie maleć. Piramidowanie malejące jest pod tym względem najbardziej bezpieczne i może uchronić inwestora przed szybkim przemienieniem sporych zysków w jeszcze większe straty. Tak też najczęściej jest w przypadku ostatniego rodzaju piramodowania.

Piramidowanie rosnące jest najbardziej ryzykowną formą. Zwiększanie wolumenu z każdą kolejną pozycją powoduje, że możemy bardzo szybko przekształcić profit z pierwszej pozycji w ostateczną stratę na skutek niewielkiej straty punktowej z nowej transakcji o większym wolumenie. Nieduże wahanie spowoduje duży uszczerbek w wygenerowanym już zysku. Zdecydowanie nie polecam tego typu piramidowania.

Pomijam tutaj kiedy należy piramidować ponieważ technik jest bardzo wiele. Może to być otwarcie kolejnej pozycji po przekroczeniu wsparcia/oporu, wygenerowanie kolejnego sygnału wejścia przez nasz system lub jakiś wskaźnik, wchodzenie na korektach itd. itp.

Odwrotnością piramidowania jest uśrednianie.

Krótko mówiąc uśrednianie to to samo jednak dokładamy pozycję nie w momencie, gdy rynek podąża w naszą stronę, ale w przeciwną, czyli kiedy nasza strata się powiększa, a my mamy nadzieję, że rynek w końcu zawróci, dokładamy kolejne pozycje, dzięki czemu obniżamy średnią cenę wejścia i w momencie mniejszego odwrotu na instrumencie, szybciej odpracujemy stratę.

Jest to dość popularne wśród hazardzistów, którzy grają np. w ruletkę i inne gry losowe. Tak samo można nazwać inwestorów, którzy stosują tę zasadę na rynkach kapitałowych ;). Absolutnie nie znam nikogo (a poznałem sporo osób, które pratykowały takie działania), kto nie zbankrutowałby przy stosowaniu tej techniki.

Piramidujcie z rozwagą! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...