Skocz do zawartości

Bot na mt4 na backtest profit, a na żywo strata


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam bota, który na backtestach mt4 robi gruby profit przez okres nawet 8 miesięcy, bez wiekszych DD, a gdy uruchamiam go na żywo, to już nie działa, tak jak na backtestach, mimo, że spread ustawiłem tam taki jak jest w rzeczywistości itp. 

Myslalem, że to przez opóźnienia na vps, ale podłączyłem na laptopie i jest to samo... 

Czy wie ktoś, jakie mogą być tego przyczyny?? Proszę o podpowiedzi i pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Klasyk :) Przyczyn może być wiele. Jeśli to bot skalpujący / zawierający zlecenia w krótkim terminie, to decydujący będzie:

  • datafeed -> jakość testowanego feedu może być lepsza/gorsza (po prostu inna) niż ten, który na bieżąco generuje broker na platformie
  • egzekucja zleceń -> niby na VPS czasy realizacji powinny być najlepsze więc zmiana na laptopa powinna być w teorii tylko na minus ale w praktyce przy scalpingu nawet minimalne opóźnienie w realizacji może mieć wpływ na wynik. Tymczasem na backtesterze zlecenia idą w próżnię, bez uwzględnienia jakiegokolwiek czasu egzekucji
  • last but not least -> poślizgi cenowe przy realizacji zleceń. Sprawdź dokładnie po jakich cenach bot wysyła zlecenia do realizacji, a po jakich faktycznie są zawierane -> dotyczy to zarówno otwarcia, jak i zamknięcia. Jeśli bot scalpuje po 0,5 pips, a jednocześnie regularnie zalicza poślizgi 0,1-0,3 pips, to finalnie może tracić

Rozwiązania? Można próbować ale nie ma gwarancji, że finalnie i tak to zadziała.

Backtesty to w większości przypadków tylko luźna sugestia czy dany automat ma potencjał czy nie. Potem testy na demo -> dają już pogląd na to, czy jest szansa nim zarabiać ale bez żadnych mocnych obietnic. Później przychodzi real -> tu jest najciężej, bo chodzi o kasę brokera więc walczysz z poślizgami, rynkiem, dostawcą płynności, być może obciążoną infrastrukturą (serwery), szczególnie przy publikacji danych itd.

Nie napisałeś jak gra automat, gdzie go testowałeś (demo/real, jaki broker) ale potencjalnym rozwiązaniem może być zmiana brokera, a nawet sama zmiana platformy/serwera tego brokera (np. z serwera 1 na serwer 2, z MT4 na MT5 itd.). Przez lata zjadłem zęby na handlu EA i widziałem przeróżne cuda. Coś, co z pozoru powinno nie mieć znaczenia, decydowało o tym czy automat finalnie zarabiał.

Wszystko powyższe tyczy się głównie automatów handlujących krótkoterminowo lub na jakieś unikalne zależności. W przypadku handlu pozycyjnego te czynniki będą miały raczej marginalny wpływ na wynik i wtedy przyczyny szukałbym raczej gdzie indziej (np. przeoptymalizowanie parametrów EA).

Więcej info w leciwym ale nadal aktualnym artykule:

https://forexclub.pl/backtesting-to-za-malo-forex/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...