Skocz do zawartości

Prop trading a Polska


GreyGrawler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Poluję na konto w ramach Apex Trader Funding.

Na zapas chcę już sobie zebrać informacje dotyczące tego typu tradingu w ustawodawstwie polskim.

Czy ktoś może posiada doświadczenie lub większą wiedzę w temacie?

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i wskazówki.

Spokojnego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Prop trading jest nieuregulowany zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.  W praktyce jednak często jest to trochę szara strefa, a same firmy próbują balansować na granicy prawa, aby jednocześnie ograniczyć swoje koszty, a przy tym zoptymalizować swoją działalność i oferowane możliwości.

Wszystko wynika z faktu, iż handel odbywa się na koncie inwestycyjnym należącym do danej firmy. Środki także należą do firmy więc pojawia się tylko wątpliwość sposobu zawierania transakcji. I tu możliwości jest kilka.

Firma nie może ot tak przekazać pieniędzy obcej osobie / traderowi, który nie posiada odpowiednich licencji na zarządzanie (w Polsce jest to licencja doradcy inwestycyjnego). Dlatego najbardziej wskazanym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie takiej osoby na stanowisku tradera -> wtedy jako pracownik może dokonywać transakcji na koncie firmowym. Tyle, że zatrudnienie to koszt dla firmy (pensja, ubezpieczenia). Stąd prawie nikt tego nie robi, szczególnie na początkowym etapie współpracy, gdy nie wiadomo co z tego wyniknie.

Często firmy obchodzą to sobie w taki sposób, że trader handluje na swoim koncie ale... demo. A następnie sama firma prop tradingowa decyduje co z tym zrobić - czy będzie powielać te transakcje samodzielnie na swoim rachunku czy też nie. Niewykluczone, że rozwiązywane jest to jeszcze w inny sposób.

Pojawia się jednak pytanie na temat rozliczenia. W końcu trader nie handluje na swoim koncie, ani swoimi środkami więc nie może rozliczyć tych transakcji jako swoje. Tym bardziej, że nie dostaje 100% wygenerowanego zysku, tylko jakiś procent. I tu znowu jest kilka rozwiązań. Czasem propy wymagają wystawienia faktury i wtedy sprawa jest prosta. Ale znowu, trader musi zapłacić ubezpieczenie, a jak nie zarobi, to jest podwójnie stratny (poświęcił czas, pensji nie ma, a ZUS trzeba zapłacić i tak). Dlatego niektóre propy po prostu wypłacają prowizję traderom np. poprzez platformę Deel.com albo po prostu na konto i to sam trader musi się martwić co dalej. Niektórzy kombinują z kontraktami managerskimi lub umowami zlecenie / o dzieło. Ale według mnie decydującym elementem jest tu kształt umowy z firmą prop tradingową. I dalej, najlepszym wyjściem byłoby wysłanie zapytania o indywidualną interpretację do US. A co z tego wyniknie? Nigdy nie wiadomo.

Nie tak dawno padło MyForexFunds - jeden z największych propów na rynku, co daje naprawdę dużo do myślenia w jaką stronę ta branża pójdzie:

https://forexclub.pl/strona-myforexfunds-mff-wylaczona-czy-to-koniec-lidera-proptradingu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Dziękuję za wnikliwą odpowiedź. Obserwowałem sytuację z tą firmą i sami sobie narobili bałaganu i już wcześniej była delikatnie na cenzurowanym.

Na oku mam tylko firmy, które widzę jako aktywnie używane przez osoby, z którymi mam kontakt i mogę się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z nimi od środka.

Jak na razie na absolutnym szczycie są TopStep, Apex i Bulenox.

Co do rozliczania zarobków z tychże, cóż, najwyżej skontaktuję się z urzędem skarbowym.

Jest to bardzo interesująca koncepcja, którą odrzucę tylko w razie, gdyby skórka nie była warta wyprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie brak regulacji powoduje, że nigdy nie możemy być pewni co de facto firma robi z naszymi transakcjami. W praktyce nie można oczekiwać, że będziemy handlowali realnym kapitałem firmy nie będąc w niej zatrudnionym, ani nie posiadając licencji (no chyba, że firma jest zarejestrowana w jakiejś "niszowej" jurysdykcji). Z drugiej strony nie mamy żadnej pewności, że jak zarobimy, to wypłaci nam należne pieniądze, bo prop może bardziej liczyć, że zarobi na wyzwaniach niż na kopiowaniu trejdów. W tym bardziej negatywnym scenariuszu jedyne co ewentualnie ryzykują, to "opinia" ale o tę na początku każdy będzie dbał, niezależnie od finalnych intencji, bo tego wymaga jego interes.

I mamy dylemat - chcemy wierzyć, że napewno "nasz" prop okaże się tym DOBRYM, a potem widzimy, że wyzwania przechodzi mniej niż 5% traderów. A tu trzeba wziąć pod uwagę, że startują do nich już tacy, którzy coś wiedzą, a potem muszą utrzymać wynik, aby zarabiać (i się nie potknąć po drodze). I czy firma nawet z dobrymi intencjami to zniesie w długim terminie? MFF poszło w skrajność ale gdyby nie amerykański regulator, to pewnie jeszcze by to trwało.

Tym bardziej, że jest totalna, wolna amerykanka w selekcji. Warunki wyzwań są bardzo zróżnicowane, czasem niejasne i pozwalające na różną interpretację.

Jestem wręcz pewien, że doczekamy się regulacji tej branży w ciągu 1-2 lat. Oby tylko na rozsądnych warunkach, które ją ucywilizują, a nie stłamszą ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, ja korzystam i jak na razie drugi miesiac wypłata przyszła na konto bez zadnego problemu. Co do wyzwan. to nie marnowalem na nie czasu i zleciłem je komus, i miałem wyzwanie zrobione w 2 dni. Dotyczy to wyzwan w firmach ktore akceptuja bota HFT. Za wyzwanie płacilem oczywiscie, ale warto było bo nie musialem tego sam robic, jak cos to moge dac namiar. Jak dla mnie taka opcja to petarda,  bo niewielka inwestycja w porownaniu z potencjalnym zyskiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomq

 

Czołem, tutaj bardziej się zastanawiam nad kwestią jak to jest w Polsce podatkowo rozliczane. Praktycznie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji. Dobrze by było to mieć spisane w wyględnym miejscu, zważywszy na to, że temat może niedługo zacząć zataczać coraz większe koła

Edytowane przez GreyGrawler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Chwilę to trwało ale w końcu jest :) Tutaj artykuł o tym jak rozliczyć podatek z proptradingu:

https://forexclub.pl/proptrading-a-podatki-jak-rozliczyc-zyski-z-kont-fundowanych/

Napisany przez osobę, która od paru dobrych lat handluje na kontach fundowanych i rozlicza się z profitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...