Skocz do zawartości

Pytanie o DELTE.


hank45
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

moje pytanie dotyczy Delty.

Mianowicie, w sieci jest wiele art.o tym jak wyliczyć Delte ( można pogubić się, w tym wszystkim). 

W związku z tym mam kilka pytań:

1) Delta, mówi nam jak zmieni sie premia opcyjna przy zmianie o 1 punkt bazowy czy o 1-nego dolara, złotówke? (takie wersje również przeczytałem)

2)Czy dobrze obliczam delte? :

Załóżmy, że:

-akcje są warte 100 ( waluta nie ważna)

-premia opcyjna 15

- delta 0,06 i 0,9 (wiem, że tak być nie może ale chodzi mi tylko o poprawne obliczenia, przykłady). Zajmujemy pozycje Call.

Wartość wzrosłą do 101 i 120.

-Przy wartości 101 i delcie 0,06 premia wzrośnie do 15,9 ? (zmiana o jeden punkt procentowy. 15 x 6% = 15,9)

-Przy wartości 101 i delcie 0,9 premia wzroście do 28,5 ? (zmiana o jeden punkt procentowy 15 x 90% = 28,5)

natomiast jak wygląda sprawa gdy aktywo wzrośnie do 120 ? czyli o 20 % ? Jak to policzyć? I czy, moje powyższe obliczenia są poprawne? ( w sieci panuje duzy zamęt)

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Twoje wyliczenia są błędne co widać na obrazku poniżej. Screenshot przedstawia rzeczywisty option chain dla akcji niemieckiej spółki SAP (31.10.2022). Kolorem zielonym zaznaczono „modelowe” ceny opcji call i put. Kolorem czerwonym delta dla opcji call i put.

Delta wyłącznie w przybliżeniu informuje o ile zmieni się cena opcji. W uproszczeniu, jeśli delta wynosi 0,06 (6%) a cena wzrosła z 100 do 101 to premia opcji w bardzo dużym uproszczeniu wzrośnie np. z 0,40 na 0,46 (1*0,06).

Natomiast delta opcji put jest ujemna. Oznacza to, że wzrost ceny instrumentu bazowego (akcji) powoduje, że cena opcji put spada (pomijamy wpływ zmienności implikowanej na cenę opcji).

Jeśli cena wzrośnie o 20 to zmieni się po drodze także delta. Tak mocny ruch cenowy powoduje znaczny wzrost delty, ponieważ wzrasta prawdopodobieństwo wygaśnięcia opcji jako ITM.

delta.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że dla większego ruchu cenowego nie można policzyć delty?

Dodam,że cały czas biorę pod uwagę jeden dzień.

natomiast woja wiedze czerpie z str. 

https://seekingalpha.com/article/4464879-option-delta

 

Edytowane przez hank45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyliczyć. Od tego jest model Blacka-Scholesa. Zmianę delty również można oszacować za pomocą wskaźnika gamma. Gamma określa ile zmieni się delta jeśli zmieni się cena instrumentu bazowego:

https://forexclub.pl/opcje-gamma-wspolczynnik-szacujacy-zmiane-ceny-opcji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby to wszystko usystematyzować. 

Prawdopodobnie jestem w blędzie, dla tego proszę o sprostowanie.

Na co powinienem zwrócić uwagę jeżeli, kupuje i sprzedaje opcje w tym samym dniu?

Cena  akcji 300

Kupuje strike; 350 za 1,18 delta 0,078 natomiast gamma 0,004

i cena przesuwa sie do 320.

Uważałem, że jeżeli nie trzymam opcji do wygaśnięcia to muszę zwrócić uwagę na zmianę premii opcyjnej ( mam racje) w tym dniu czyli delty. według moich wcześniejszych obliczeń premia zmieniła by sie (20 x 0,078= 1,56) o 1,56. za tyle mógł bym ją sprzedać. Czyli zysk 1,56 - 0,18 = 0,38.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, hank45 napisał:

Aby to wszystko usystematyzować. 

Prawdopodobnie jestem w blędzie, dla tego proszę o sprostowanie.

W przykładzie brakuje jeszcze jednego istotnego szczegółu - kiedy wygasa opcja. Zakładam, że opcja ma termin wykonania powyżej 30 dni więc pomijamy kwestię upływu czasu na cenę opcji.

Odpowiadając w skrócie: tak, wzrost ceny instrumentu bazowego w ciągu dnia z 300 na 320 spowoduje wzrost ceny opcji call. Twoje oszacowanie jest ok (pomijamy spread cenowy). Oznacza to, że cena opcji z twojego przykładu wzrośnie z 1,18 do 2,74 (tj. o 1,56).

25 minut temu, hank45 napisał:

Na co powinienem zwrócić uwagę jeżeli, kupuje i sprzedaje opcje w tym samym dniu?

W daytradingu opcjami szukaj opcji z wysoką płynnością (wtedy są niskie spready między ceną kupna i sprzedaży opcji). Opcje z reguły nie służą do daytradingu, chyba, że mówimy o opcjach bardzo krótkoterminowych (dziennych, tygodniowych).

PS. Najprościej w szacowaniu ceny opcji "na oko" jest spojrzenie na option chain danej serii opcji (z wygaśnięciem powyżej 30 dni) . Wtedy w przybliżeniu będziesz wiedział jak zmieni się cena opcji w danym dniu jeśli zmieni się cena instrumentu bazowego (pomijamy wpływ zmienności implikowanej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Wiele mi to rozjaśniło. 

Wracając do twego pytania o czas wygaśnięcia. Interesują mnie opcje Amerykańskie (to znaczy mam na mysli notowane w USA Amazon,google itd. Ich terminy wygaśnięcia zaczynają się od tygodnia. Mnie interesują losowe zdarzenia na giełdzie, które sprawiają że cena opcji w krótkim czasie sie zmienia.).

 

P.S

Mam jeszcze pytanie dotyczące order booka.

Druga kolorowa grafika ( tam gdzie jest wyjasniony bid i ask)

https://cryps.pl/poradnik/jak-czytac-cene-czesc-ii-order-book-i-podstawy-struktury-rynku/

(Pomińmy, ze jest to krypto). Rozumie, że każdy chce kupić jak najtaniej i sprzedać jak najdrożej. Ztąd bid pod ceną a ask nad ceną. Rozumie,że im większe i im więcej zleceń po danej stronie tam rynek zacznie "wedrować" ale jak będzie wyglądała sprawa, jeżeli :

1)  cena 4 180 , bid 1 000 (przykład) i jezeli to zlecenie zostanie wykonane to o ile cena wzrośnie ? ( w sensie czy przeskoczy i nne ceny) ?

2) cena 4 182 i złoże zlecenie bid również 1 000 jednostek ( pomijam ze zostanie wykonane automatycznie) to cena wzrosnie do 4 182 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, raposo napisał:

Opcje amerykańskie określa sposó  wykonania opcji. Jest podział na amerykańskie i europejskie. W amerykańskich nabywca opcji może wykonać opcje w dowolnym momencie, w europejskiej w dniu wygaśnięcia.  

Oczywiście masz racje. Miałem na myśli docelowy rynek handlu opcjami ( kraj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...