Skocz do zawartości

Pit 38


lepa10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich
Co jest dokladnie potrzebne by rozliczyc sie z US ? Czy broker powinien mi cos wyslac ? Czy wystarczy sobie zapisac na komputerze plik z moimi wszystkimi transakcjami i na podstawie tego sie rozliczyc ?  Dodam tylko ze w US sama nie potrafi mi sprecyzowac jak mam to zrobic. Bylbym mega wdzeiczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski DM wysyła PIT 8c, na podstawie którego wypełniamy PIT 38. W przypadku brokerów zagranicznych dane te należy przygotować samemu. Jeśli konto jest w walucie obcej dodatkowo każdą transakcję należy przeliczyć na PLN po odpowiednim kursie.

Polecam zapoznać się z https://forexclub.pl/opodatkowanie-dochodow-z-rynku-forex-czesc-1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Korzystalem z FXGM  ktory teraz jak wchodze to pisze ze jest niedostepny dla naszego kraju. Rozmawialem przez telefon zawsze z Polakiem czyli mialem polskiego brokera ? Pisze do nich od tamtego tygodnia i poza Statement of trading nic nie mam. Rozumiem ze to mi wystarczy do rozliczenia ?  Bo jak pokazalem Pani ten dokument w ktorym wydaje mi sie ze wszystko tam jest to powiedziala ze musze od nich dostac co innego, a wydaje mi sie ze poprostu kompletnie nie rozumie tego dokumentu w ktorym wszystko pisze jak BYK dochody i koszty dochodu  oraz ze nic nie wyplacilem. Tak wiec co zrobic ? jakas dobra ksiegowa to ogarnie ?

Edytowane przez lepa10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pani w US nie zajmuje się rozliczaniem podatku tylko jego egzekwowaniem :) Rozliczenie stoi po stronie podatnika, a oni ew. mogą potem sprawdzić czy im się wszystko zgadza (nie wnikam jak to robią...). 

Historia transakcji jest tym, co potrzebujesz żeby obliczyć podatek. Link jak to zrobić masz we wcześniejszym poście.

Nie wszystkie biura księgowe będą chciały się tego podjąć, szczególnie jeśli transakcji było bardzo dużo (żmudna robota), albo mogą skasować Cię za to bardzo dużo. Ale spróbować możesz.

Ogólnie sytuacja wygląda tak, że składasz PIT, a historie transakcji stanowią dla Ciebie podkładkę w razie kontroli / wezwania. Wtedy im je dostarczasz i wtedy już US sam musi sobie sprawdzić czy mu się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 08:58, raposo napisał:

Ponieważ pani w US nie zajmuje się rozliczaniem podatku tylko jego egzekwowaniem :) Rozliczenie stoi po stronie podatnika, a oni ew. mogą potem sprawdzić czy im się wszystko zgadza (nie wnikam jak to robią...). 

Historia transakcji jest tym, co potrzebujesz żeby obliczyć podatek. Link jak to zrobić masz we wcześniejszym poście.

Nie wszystkie biura księgowe będą chciały się tego podjąć, szczególnie jeśli transakcji było bardzo dużo (żmudna robota), albo mogą skasować Cię za to bardzo dużo. Ale spróbować możesz.

Ogólnie sytuacja wygląda tak, że składasz PIT, a historie transakcji stanowią dla Ciebie podkładkę w razie kontroli / wezwania. Wtedy im je dostarczasz i wtedy już US sam musi sobie sprawdzić czy mu się zgadza.

NO to powiem tak, moja sytuacja jest taka ze w 2016 r gralem na forex przegralem kase a teraz im przyszlo ze mam  4856 usd dochodu mimo ze wtopilem kase to nic nie rozliczalem bo myslalem ze nie trzeba. Teraz wyliczylem sobie wszystko z linka u gory tylko mam  jeszcze pytanie odnosnie tego co wplacilem, to jest jako moj koszt uzyskania przychodu ? Bo tak nie moge do konca tego rozczytac gdzie to wpisac ?
Mam tylko ten plik Statement of trading z FXGM mimo ze gadalem z polakiem (myslalem ze to polski broker) to zadnego Pit 8c nie moge od nich dostac i teraz pytanie czy musze to co mam przetlumaczyc ? Bo tak mi mowi Pani w US, wiec chyba google nie wchodza w gre ? Bo chce to wszystko wziac do niej i przy niej jej pokazac jak wyliczylem te wszystkie kwoty i skad to sie wzielo i pokazac ze mam tylko strate bo ona nic nie rozumie. Sorry za tyle pytan ale jestem wkurzony na nasz US, bo krew mnie zalewa. Mam strate ale musze ja pokazac, tylko jak to pokazac ludziom ktorzy malo rozumieja ?  Co poradzicie w mojej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lepa10 napisał:

NO to powiem tak, moja sytuacja jest taka ze w 2016 r gralem na forex przegralem kase a teraz im przyszlo ze mam  4856 usd dochodu mimo ze wtopilem kase to nic nie rozliczalem bo myslalem ze nie trzeba.

Cały problem polega na tym, że Twój broker przekazał informacje do urzędu skarbowego z JEGO kraju o tym, że jest taki "Kowalski" i miał przychód (nie dochód) w wysokości X. Ten US przekazał informację do polskiego US o tym przychodzie i teraz polski US sobie łatwo policzył:

"Skoro miał przychód 5000 USD i nic nie zgłosił no to 70% od tego + odsetki".

I wszystko rujnuje idiotyzm w postaci przekazywania informacji o przychodzie (suma zyskownych transakcji), bez informacji o koszcie uzyskania przychodów (suma stratnych transakcji i prowizji). Czyli de facto to nie wina polskiego US, ale błędnie zaprojektowanej procedury.

Odnośnie wpłat - bywały różne interpretacje, dlatego ogólnie nie jest to takie zero-jedynkowe, ale w większości przypadków przeważa wersja, że wpłaty nie stanowią kosztu. 

PIT-8c dostarczają tylko polskie domy maklerskie. I to nie dlatego, że są tacy mili, tylko dlatego, że nakazuje im to ustawa. W przypadku zagranicznych podmiotów trzeba radzić sobie samemu. Ale ten dokument nie jest "obowiązkowy". Musisz rozliczyć PIT. Skoro pani chce tłumaczenia to nie będę w to wnikał. Ja dostarczyłem historię transakcji w PDF i krótkie wytłumaczenie czemu im się to nie zgadza. No ale PIT miałem złożony już wcześniej.

Jeśli masz wątpliwości jak postąpić to zdecydowanie najlepiej zapłacić kilka groszy doradcy podatkowemu. Co urząd skarbowy, to może być inna historia i wymogi z ich strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani powiedziała ze jak przetlumacze dokument to bedziemy liczyc, wiec tak bedzie chyba najlatwiej bo duzo tego nie ma, a mam nadzieje ze szybko jej udowodnie ze mam tam tylko strate. Przychod wychodzi co do grosza a raczej centa jak dodaje wszystkie tranzakcje na plus ale koszty uzyskania przychodu mam prawie 2 razy wieksze bo mam minusowe tranzakcje i tego do konca Pani juz nie mogla pojac, skoro wplacilem dajmy na to 7 tys zlotych to jak moge miec  koszty na 30 tys zl ? Czyli to co wplacilem najlepiej nigdzie nie wpisywac z  tego co rozumiem ?  I jeszcze pytanie mam odnoscie tlumaczenia, bo to w sumie tak naprawde wychodzi 1 strona do przetlumaczenia i przez google nie moge tego zrobic ? Czy musze specjalnie isc z ta strona do goscia ktory sie tym zajmuje ?
Moge wiedziec co to za tlumaczenie przedstawiles ?  Z Gory dzieki za obszerne wypowiedzi, bo ciezko o taka pomoc jak tutaj a  musze to dopiac do konca bo to strszaszna zenada  jest. Przegralem pieniadze a teraz jeszcze musze sie tlumaczyc z tego ze przegralem ?

Edytowane przez lepa10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam słowo w słowo, bo to było 1,5 roku temu ;) Ale w skrócie: "PIT złożyłem, Państwa rozbieżności w informacjach wynikają z tego i z tego, tutaj historia transakcji, pozdrawiam".

Pani może nie jest w stanie zrozumieć, bo musisz jej wytłumaczyć czym jest przychód, koszt uzyskania przychodu i dochód w tym przypadku :) A tłumaczyć musisz się przez brak złożenia PIT (jest taki obowiązek nawet w przypadku straty) oraz niedopracowany system...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Wersja Programu Podatek 7.1 cały czas działa. Jedyne co trzeba zrobić to ściągnąć plik z kursami NBP za rok 2021.

Prace nad wersją 8.0 trwają niemalże dniami i nocami więc nowa odsłona powinna zadebiutować lada dzień, o ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam, pierwszy raz będę się rozliczał w tym roku z forex z zagranicy, moje pytanie dotyczy pit 38 i pit/zg. Konta mam w icmarket global w euro, to moim krajem uzyskania przychodu jest Polska? Bo nie wiem co mam wpisać w załączniku pit/zg i czy mam ten załącznik w ogóle dodawać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli wpisuje Cypr.

Jeszcze pytanie, jeśli mam kilka kont to dochód/strate sumuje ze wszystkich i załącznik pit/zg jest jeden? mam jeszcze fundusze inwestycyjne zagraniczne i ich siedziba jest w Republice Szeszeli, czyli z funduszu dodaje drugi załącznik?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedź .Na początku moje przygody z forex  założyłem konto partnerskie na Gsziben  za namowa jak się okazało oszustki ja wpłaciłem tam 10 tys zł a ona 10.tys dolarów.cały czas namawiała na kolejne wpłaty po czym zorientowałem się ze coś jest nie tak . Zysk ogólnie urósł do 30 ty dolarów.. Czy tez będę musiał się z tego rozliczyć. konta juz wykasowałem jedynie co zostawiłem to przelew jaki pierw wykonałem na crypto.com .Aktualnie konto na gsziben było zablokowane z moje inicjatywy.to była końcówka tamtego roku i początek tego .

Edytowane przez Rafal Andrzej Marcisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że straciłem tym się nie przejmuję. Grunt obym nie miał problemów ze skarbówką

 

4 godziny temu, raposo napisał(a):

Witaj,

skoro było to oszustwo, to transakcje także nie były prawdziwe. Tym bardziej nie masz jak rozliczyć tych transakcji, nie mając żadnych kont.

Ale jak rozumiem, poniosłeś z tego tytułu stratę tj. środki przepadły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz miał. Tym bardziej jeśli straciłeś. Ale jeśli inwestowałeś jeszcze gdzieś indziej (u legalnie działającego brokera), gdzie osiągnąłeś np. zysk, to nie możesz odliczyć straty u oszustów od podatku. 

Przeczytaj także ten artykuł:

https://forexclub.pl/jak-odzyskac-srodki-od-nieuczciwego-brokera-forex/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, raposo napisał(a):

Nie będziesz miał. Tym bardziej jeśli straciłeś. Ale jeśli inwestowałeś jeszcze gdzieś indziej (u legalnie działającego brokera), gdzie osiągnąłeś np. zysk, to nie możesz odliczyć straty u oszustów od podatku. 

Przeczytaj także ten artykuł:

https://forexclub.pl/jak-odzyskac-srodki-od-nieuczciwego-brokera-forex/

Dziękuję za pomoc przynajmnie teraz jestem spokojny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Ponownie.Skorzystałem z waszego programu do rozliczeń i okazuje się ze jest wyśmienity  .posiadam konto na ic markets global na seszelech zarejestrowane.i czy muszę wypełniać pit zg? bo pit 38 idzie prosto wypełnić w epicie

Edytowane przez Rafal Andrzej Marcisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne interpretacje dot. PIT Z/G. Takie, które mówią, iż nie jest konieczne wypełnianie w sytuacji gdy nie został zapłacony podatek za granicą, i takie, które sugerują wypełnianie go w każdym przypadku. My skłaniamy się ku tej drugiej. Nie zaszkodzi wypełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uszanowanie,

Broker IC Markets oraz XTB, pit 38

Mam już pit 38 rozpoczęty na podstawie dokumentu wysłanego z XTB.

Czy dla danych z IC Markets powinienem utworzyć oddzielny dokument, czy dodać do już istniejącego?

Dziękuję za info o pit z/g, szukam o nim info jak to ogarnąć w epit.

Życzę spokojnego dnia i weekendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @GreyGrawler.

Przychody z zagranicy wykazujemy w tej samej deklaracji PIT38 - w sekcji C, wiersz 2. Inne przychody.

Z PIT Z/G w e-PiT może być problem. Sugeruję użycie pełnej wersji deklaracji (dynamicznego pdf) i wysłanie deklaracji poprzez bramkę:

https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/wtyczka-do-podpisywania-i-przesylania-danych-xml-z-interaktywnych-formularzy-pdf/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...