Skocz do zawartości

Obliczanie podatków do PIT - podwójne opodatkowanie?


blademccoy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Jestem nowy zarówno na rynku Forex jak i na tym forum.
Co prawda swoją przygodę rozpocząłem dopiero przed tygodniem, ale już w mojej głowie zrodziło się pytanie dotyczące podwójnego opodatkowania - tj. w ramach zysku od obrotu na forex oraz od późniejszej wymiany obcej waluty na polską.

Mianowicie koszty i przychody oblicza się od każdej transakcji Forex. Moje konto transakcyjne jest w USD lub EUR, ale każdą transakcję przeliczam w celach podatkowych na PLN. Jak wiadomo, aby uzyskać USD lub EUR które wpłacam na konto transakcyjne musiałem wymienić złotówki. Moje saldo na koncie transakcyjnym jest w walucie obcej (USD/EUR) - kiedy wypłacam tą walutę z powrotem na moje konto, po pierwsze wypłacam inną wartość w danej walucie niż kupowałem a po drugie przy zamianie tej kwoty na PLN powstaje obowiązek podatkowy związany ze zbyciem waluty obcej (USD/EUR)

Może spróbuję to przedstawić na poniższym przykładzie:
- wpłaciłem z konta PLN kwotę 1000 USD po kursie 4.03679
- wykonałem trochę obrotu na koncie, powiedzmy że transakcji na plusie było na 80 USD, na minusie 50 USD i kilka USD prowizji i opłat.
- za powyższe transakcje obliczam podatek zgodnie z zasadami (tj. dla każdej transakcji przeliczam kurs na PLN zgodnie z kursem średnim z dnia poprzedzającego)
- finalnie wypłacam 1 025 USD po kursie 3.99719 na polskie konto
- dla uproszczenia załóżmy że te kursy to średnie kursy NBP z dnia poprzedzającego

W praktyce w przeliczeniu na PLN:
- wpłaciłem 4 036,79 PLN
- zrobiłem około 200 zł dochodów i 120zł strat obracając pieniędzmi na Forex, zapłaciłem około 20zł prowizji, więc przychód to około 60 zł
- wypłaciłem 4 097,20 PLN

Problem pojawia się następujący:
- na podstawie kosztów i zysków z operacji Forex wprowadzam dane do PITu w PLN
- na koncie u brokera pozostaje mi do wypłaty 1 025 USD, z czego 1 000 USD to kwota którą wpłaciłem wcześniej, a 25 USD to kwota którą zarobiłem
- i teraz... jak to rozliczyć w całości na PLN?

W mojej głowie rysuje się kilka opcji:

1. PEŁNE ROZLICZENIE (najbardziej mająca sens wersja)
- rozliczyć z całkowitej kwoty którą konwertuję z USD na PLN (czyli 1025 USD) kwotę 1 000 USD jako różnicę pomiędzy kosztem zakupu i kosztem sprzedaży (w tym przypadku będzie strata bo odsprzedaję po niższym kursie), standardowo jak rozliczam przychody z handlu walutami
- obliczam zyski i straty z rynku Forex,
- mam dodatkowe 25 USD w zestawieniu, ale nie podliczam ich do dochodu bo wyliczyłem to w poprzednim punkcie, natomiast muszę rozliczyć różnicę kursową jak poniżej
- więc co do kwestii rozliczenia pozostałych wypłacanych 25 USD na polskie konto: przyjmuję równowartość tych 25 USD z przychodem transakcji Forex obliczonym wcześniej w PLN (dochód - straty i koszty transakcyjne), następnie biorę obecny kurs średni NBP USD z dnia poprzedzającego wymianę USD na PLN (bo mogłem przecież zakończyć obrót na Forex przed miesiącem, a wypłacam teraz), obliczam wartość tych 25 USD po kursie NBP i nie traktuję powyższych 25 USD jako osobny przychód (bo już wyliczyłem ten przychód wcześniej), a jako przychód biorę jedynie różnicę wartości tych 25 USD wg średniego kursu USD z dnia poprzedzającego konwersję na PLN oraz kwoty przychodu z Forex wyliczonej w PLN?

2. ROZLICZENIE Z POMINIĘCIEM PRZYCHODU Z UZYSKANIA 25 USD NA KONCIE
- rozliczyć 1 000 USD jak opisałem powyżej, jako przychody/stratę z handlu walutami
- rozliczam przychód/stratę z handlu Forex
- pozostałych 25 USD nie podliczam dodatkowo bo rozliczyłem już wcześniej z transakcji Forex i nie martwię się o dalsze różnice w kursach walut (tj. zakładam że nie można ustalić wartości tych 25 USD w momencie ich uzyskania, ale w praktyce pozostawiam nieopodatkowany przychód/stratę z różnic walutowych)

3. UPROSZCZONE MYŚLENIE, ALE PODWÓJNE OPODATKOWANIE... CO SAMO PRZEZ SIEBIE JEST RACZEJ ZŁE...
- 1 000 USD w momencie przewalutowania uwzględniam jako koszt
- następnie rozliczam przychody i straty z rynku Forex
- na koniec przyjmuję 1 025 USD jako przychód - tutaj pojawia się problem związany z podwójnym opodatkowaniem kwoty 25 USD przy wypłacie (tj. opodatkowane w ramach handlu Forex oraz opodatkowanie z handlu walutami)


Doradzicie mi jak powinno się rozliczać przychód z Forex z uwzględnieniem wymiany walut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blademccoy,

dziękuję za ciekawy wątek. Była już poruszana ta kwestia kilkukrotnie, ale nigdy aż tak szczegółowo. Masz rację, każdy dochód należy opodatkować. W tym jednak przypadku (wymianie waluty w jedną i drugą stronę) mamy do czynienia z innym rodzajem dochodu niż zyski kapitałowe, więc wg nas powinniśmy tę różnicę ująć w PIT-36 w sekcji dochody z innych źródeł.

Praktyka pokazuje, iż US rzadko upominają się o podatek w takich sytuacjach, gdyż są to operacje sporadyczne, nie mają charakteru zorganizowanego. No chyba, że ktoś faktycznie przelewa bardzo duże kwoty.

Generalnie podatki należy płacić. Do każdej sprawy podchodźmy jednak z rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Forex Club napisał:

wg nas powinniśmy tę różnicę ująć w PIT-36 w sekcji dochody z innych źródeł.

Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi że obrót walutami jest przecież wykazywany w PIT-36 a nie w PIT-38 (kryptowaluty są w PIT-38) i ufiksowałem się w głowie że mogę je rozliczyć w jednym zeznaniu podatkowym PIT-38 razem z Forexem...

3 godziny temu, Martunia napisał:

A co jeśli kurs przy wpłacie byłby wyższy od tego przy wypłacie?

I właśnie tutaj stajemy przed kolejnym problemem z opodatkowaniem... wyobraźmy sobie sytuację
1) wpłacamy 1 000 USD po kursie średnim 4.00 (4 000 zł) - jest to nasz koszt do PIT-36
2) na Forex wyrabiamy bilans dodatni 500 USD, uwzględniamy transakcje które są dochodami i stratą w PIT-38, ale załóżmy że kurs spadł już do 3.75, więc zarobiliśmy ok. 1 875 zł, i płacimy podatek (jako że kurs się zmieniał, załóżmy że jest to około 375 zł podatku), pozostaje nam jakieś 1 500 zł
3) wypłacamy za jakiś czas nasze 1 500 USD, ale kurs poleciał już w dół - do 3.5... obecnie nasze pierwotnie wpłacone 1 000 USD jest warte 3 500 zł, a nasze zarobione 500 USD jest warte 1 750zł - w sumie mamy zatem 5 250 zł
4) wypłacamy nasze 1 500 USD - na początek weźmy nasze 1000 USD które wprowadzamy na PIT-36 - koszty uzyskania przychodu to 4 000 zł, dochód to 3 500 zł, więc mamy stratę -500 zł
5) teraz nasze 500 USD zarobione na Forex - ich wartość w momencie zdjęcia z konta tradingowego to 1 875 zł, obecnie ma ono wartość 1 750 zł - ja bym uznał że te pieniądze nie będąc na koncie tradingowym, a na walutowym po prostu "leżąc" zarabiały na różnicach kursu - w efekcie koszt uzyskania przychodu na PIT-36 to wartość tych 500 USD z dnia wycofania z konta tradingowego - czyli 1 875 zł, natomiast obecnie przy sprzedaży daje nam ono dochód 1750 zł - czyli w praktyce odnotowujemy stratę rzędu -125 zł
6) w sumie na PIT-36 będziemy mieli koszty uzyskania przychodu 5 875 zł, dochód to 5 250 zł, więc mamy stratę -625 zł - nie płacimy podatku
7) w PIT-38 zapłaciliśmy 375 zł podatku

I teraz to wiąże się z kilkoma sytuacjami:
1
- strata na kursie waluty na PIT-36 nie obniża nam zysku wykazanego w PIT-38 - nie zapłacimy podatku z tytułu PIT-36, ale czy tak czy siak płacimy podatek z PIT-38 którego nie obniżymy naszą stratą z PIT-36... Czyli innymi słowy tracimy :]
2- w przypadku jeśli kupilibyśmy walutę którą zainwestowaliśmy na Forex taniej niż sprzedaliśmy (np gdybyśmy kupili po kursie 3.00 a sprzedali po 3.5), to straty na walucie wyciągniętej z Forex (które wycofaliśmy przy wyższym kursie), nieco skompensują się nam stratę na PIT-36 i pomogą zmniejszyć podatek zarobiony na pierwotnej kwocie, czyli
     a) waluta którą kupiliśmy do inwestycji: 1 000 USD, po kursie 3.00, czyli 3 000 zł, sprzedajemy po 3.5 czyli 3 500 zł - w PIT-36 koszty uzyskania przychodu to 3 000 zł, dochód 3 500 zł => przychód 500 zł
     b) waluta którą zarobiliśmy na Forex: 500 USD, w dniu wycofania z konta tradingowego warte 1 875 zł, obecnie warte 1 750 zł - w PIT-36 koszty uzyskania przychodu to 1 875 zł, dochód 1 750 zł -> strata  -125 zł
     c) finalnie w PIT-36 mamy przychód 375 zł który wymaga opodatkowania

W efekcie w sytuacji 2 dzięki Forex'owi można powiedzieć że trochę zaoszczędziliśmy, chociaż i tak uważam że urząd skarbowy z nami wygrał ;) ... bo w sytuacji gdybyśmy rozliczali waluty na PIT-38 moglibyśmy obniżyć podatek poprzez stratę na kursie walut... no ale niestety rozbicie na 2 PITy nam to uniemożliwia...

Chyba że może ktoś zna na to jakiś sposób? ;)

4 godziny temu, Forex Club napisał:

Generalnie podatki należy płacić. Do każdej sprawy podchodźmy jednak z rozsądkiem.

Najbardziej właśnie boję się o to że US nie podchodzi do tematu z rozsądkiem, szczególnie jak szukają pieniędzy bo w budżecie państwa ich brakuje :D ...dlatego lepiej być krok przed nimi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, blademccoy napisał:

Najbardziej właśnie boję się o to że US nie podchodzi do tematu z rozsądkiem, szczególnie jak szukają pieniędzy bo w budżecie państwa ich brakuje :D ...dlatego lepiej być krok przed nimi ;)

Trader zawsze musi być lepszy, nie tylko od rynku. A na problem który opisujesz jest chyba jedno uniwersalne rozwiązanie - rachunek u brokera zagranicznego w PLN (o ile taki oferuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...