Skocz do zawartości

Wybór pary walutowej


forexfan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jaka para walutowa była by na początek najlepsza. Czy dobrym pomysłem byłoby zaczęcie od eur/pln? Skoro liczymy na spadek lub wzrost waluty bazowej czyli euro to na jakie dane dotyczące euro powinienem zwracać uwagę? Chodzi mi o jakieś raporty i tym podobne sprawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Martunia. EUR/PLN to dość egzotyczna para walutowa, gdzie spread jest spory. Nie chodzi tyle o sam fakt, że to 30-150 pips (w zależności od pory dnia), a na popularnych parach średnio 0.5-2 pips, bo tu i tam jeden pips jest mniej wart jednak w ujęciu procentowym koszty w stosunku do średniej zmienności są stosunkowo wysokie.

Proponuję skupić się na jednej z głównych par. Nawet niekoniecznie EUR/USD, bo wbrew pozorom nie wszyscy lubią ten instrument. Potestuj i zobacz która najbardziej Ci leży. Forex to rynek pełen indywidualności :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak piszecie ale odnośnie tego co napisałem w pierwszym poście. Jeśli mamy np. parę eur/usd to kupujemy euro za dolary. Czy w takiej sytuacji bardziej powinno nas interesować co dzieje się z euro czy dolar? Wychodzi na to, że euro. Dobrze myślę? W takim razie jeśli euro drożeje to kupujemy euro jeśli tanieje sprzedajemy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz parę EUR/USD i otwierasz pozycję długą (kupno, long position) to za dolary kupujesz euro.

Jeśli otwierasz pozycję krótką (sprzedaż, short position) to za euro kupujesz dolary.

W obu sytuacjach powinny Cię interesować obie waluty jednakowo, bo zmiana "siły" każdej z nich wpływa na kurs EUR/USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mamy parę eur/usd i przykładowo wczoraj wczoraj publikują dane, że w USA spada bezrobocie. Więc według mnie dolar powienien się umocnic więc powinienem otworzyć pozycję długą(kupna) tak? I teraz głupie pytanie. Zainstalowałem demo i jesli mam parę eur/usd to jest to wykres euro czy dolara?

PS Wydaje mi się, że rozumiem bardziej z łożone sprawy o Forex a nie moge pojąć chyba tych najprostszych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej to jedno, a reakcja rynku na nie to drugie - niekoniecznie wygląda to jak w teorii, czyli lepsze dane dla kraju -> waluta zyskuje. To bardziej złożona sprawa jednak z biegiem czasu wszystko będzie się na bieżąco wyjaśniać.

Jeśli masz parę EUR/USD to masz wykres EUR/USD :). Kurs pary to stosunek jednej waluty do drugiej. Nie ma wykresu DOLARA czy EURO (pomijam indeksy). Zawsze jest to pokazana wartość waluty X względem Y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mamy parę eur/usd i przykładowo wczoraj wczoraj publikują dane, że w USA spada bezrobocie. Więc według mnie dolar powienien się umocnic więc powinienem otworzyć pozycję długą(kupna) tak? I teraz głupie pytanie. Zainstalowałem demo i jesli mam parę eur/usd to jest to wykres euro czy dolara?

PS Wydaje mi się, że rozumiem bardziej z łożone sprawy o Forex a nie moge pojąć chyba tych najprostszych :)

Wykres pokazuje Ci cenę waluty bazowej w walucie kwotowanej. To znaczy pokazuje ile dolarów trzeba było zapłacić za jedno euro w danym okresie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja popularnie zwana "akceptowanym poślizgiem" (z ang. slippage).

U brokerów typu Market Maker powoduje to, że jeśli kilkasz KUP po cenie rynkowej, która wynosi 1.0000, a dosłownie chwilę później, zanim zlecenie zostanie zrealizowane, kurs zmieni się na 1.0004 to mimo tego pozycja zostanie otwarta. Jeśli jednak zmieniłaby się na 1.0005 otrzymasz rekwotowanie - ponowne zapytanie o cenę i chęć zawarcia transakcji po aktualnym kursie.

U brokerów ECN nie występują rekwotowania - w tym wypadku zlecenie po prostu jest odrzucane i nie są podejmowane kolejne próby jego realizacji. Czyli musisz sobie kliknąć ponownie.

U brokerów STP to nie występuje - dlatego ich nie lubię :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...