Skocz do zawartości

Koszty długoterminowej inwestycji w CFD


Davero
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Na sąsiednim forum już wczoraj zadałem podobne pytanie, ale chyba zbyt rozbudowane więc tym razem w wersji sporo krótszej – mam nadzieję, że to ułatwi sprawę ;).

Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o FOREX (zapoznałem się na ile potrafiłem z podstawowymi pojęciami rynku oraz demówkami kont brokerów) i w tym stanie świadomości  próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie o koszty długoterminowej (być może nawet rocznej lub dłuższej) inwestycji w kontrakt EURPLN.

Z działań na demach programów doszedłem do takich wniosków (dla przykładu BUY 10000 EURUSD; okres=365; dane z konta demo XTB):

Koszt spreadu 83 pipsy x 1 PLN = 83PLN

Koszt swapu dzienny = 3,74 PLN x 365 = 1365

Koszt roczny = 1448 PLN – zysk z lokaty bankowej z kapitału niewykorzystanego do "zamrożenia" na margin i jego ew. uzupełnienie w razie wahnięcia w dół tj. 83 PLN = 1365 PLN

Gdyby inwestycja miała trwać dłużej niż rok, to trzeba by doliczyć kolejny koszt spreadu otwarcia kolejnej pozycji, bo po roku broker zamknie mi pozycję dotychczasową.

PYTANIA:

  1.            Czy może pomijam coś, co byłoby istotne dla określenia ww. poziomu kosztów?
  2.            Czy istnieją, jakieś inne instrumenty finansowe, które mogą mieć podobną funkcję, jak inwestycja w fizyczną walutę, kontrakt CFD (założenie = PLN istotnie straci na wartości w ciągu roku w relacji do walut głównych EUR, USD, CHF).
  3.            Który z brokerów/kont oferuje typowo (pewnie jest to zmienne w czasie, ale może znacie jakąś "typowość" na rynku) najniższe koszty swap dla CFD walut egzotycznych jak np. EURPLN?

Z góry pięknie dziękuję za informację i rady :)

 

 

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Koszt spreadu - spread jest zmienny i będzie miał ostatecznie znaczenie przy zamknięciu pozycji ;) Ale ok, możemy założyć te 83 PLN, choć to trochę dużo i pewnie wartość zaczytana w weekend - w ciągu dnia powinno być 15-30 pips.

Swap jest zmienny i zależny m.in. od różnicy w stopach procentowych obu walut. To na 90% w ciągu roku będzie ulegać zmianie. Nie wiadomo o ile i w jaką stronę ;) 

2) No możesz zwyczajnie kupić euro, wsadzić do szuflady i wymienić za rok - zaoszczędzisz na swapie, ale nie będziesz miał lewara. Można też zainteresować się opcjami na waluty.

3) Nie ma takiego rankingu. To żmudna robota - musisz prześledzić oferty X brokerów i wybrać tego, który ma najkorzystniejsze warunki dla danego instrumentu (dla różnych par różni brokerzy mogą oferować... różne stawki swap, niekoniecznie z jakąś sensowną zależnością, że broker X jest tańszy, a broker Y droższy ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za informacje :)

Jeśli chodzi o opcje, o których piszesz, to na - zakładam, że na Forex obecnie ich nie ma (tzn. nie znalazłem nic na ich temat, oprócz tego, że "opcje binarne" w zeszłym roku zostały zakazane). Czyli strzelam, ze  pewnie oferują obecnie jakąś inną wersję tego instrumentu tylko Domy Maklerskie itp.?

Edytowane przez Davero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodzi o opcje waniliowe (ale nie do jedzenia :) ). Tyle, że mało kto je oferuje. Saxo Bank napewno ma takie opcje ale nie jestem pewien czy na EURPLN też.

https://ad.doubleclick.net/ddm/clk/461202995;266090456;l

Sprawdź sobie na demo.

Opcje binarne zakazane w UE ale to zupełnie inny instrument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...