trader

Przewalutowanie, wpłata na rachunek, gdzie?

Recommended Posts

mam pytanko, do osób które juz rozwiązały ten problem, a mianowicie chodzi o wpłaty/wypłaty pieniędzy na i z rachunku jakimi dysponuje ducascopy, jak to robic aby najmniej stracic na przewalutowaniach, prowizjach itp

czy zakladac konta walutowe, czy przelewac przelewy visa??

jakies wskazówki poraty, byłbym bardzo wdzieczny

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby:

1. zalożyć konto walutowe,

2. wymienić złotówki w kantorze z negocjacją kursu (przy większych kwotach taka możliwość jest),

3. wpłacić środki w walucie obcej na konto walutowe,

4. przelać środki do Dukascopy za pomocą przelewu SEPA - koszt takiego przelewu w mBanku to np. 5 zł, w Millennium jest to zależne od przelewanej kwoty ale również wypada to korzystniej niż tradycyjny przelew zagraniczny SWIFT.

Co do wypłaty to już nic nie poradzimy. Koszt wypłaty jest odgórnie ustalony przez bank UBS.

Dukascopy akceptuje tylko przelewy bankowe więc Visą ani żadnych innym elektronicznym operatorem (np. PayPal) środków nie przekażemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej jak jest przelew na konto złotowe w euro, czy dolarach. Opłata to akurat w moim banku 8zł niezależnie od kwoty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paypal może cofnąć środki. Bezpieczniejsze jest już Moneybookers. A najwygodniejsze są przelewy z i do konta w polskim banku. Opłaty nie są duże - kilka złotych za samą transakcję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wiąże się prawdopodobnie z systemem bezpieczeństwa, walką z pieniędzmi niewiadomego pochodzenia. Niektóre międzynarodowe środki płatnicze potrafiły blokować konta: e-gold, stormpay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto mieć moneybookers-a i nie wypłacać środków od raz, tylko przetrzymać jakiś czas tam pieniądze i dopiero na zł zamienić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niby tak, ale właśnie też nie słusznie z tym zabezpieczeniem, bo zawsze pewną kwotę pieniędzy mogliśmy dostać np. od cioci z USA na prezent urodzinowy i co z tego, że było to np.5000$ (ciocia miała gest) i co mają Ci cofnąć pieniądze, bo nie wiadomo skąd są? (wiem dziwny przykład). Ale, po co chcesz tam pieniądze trzymać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od niedawna korzystam z usług Alior Banku i muszę zwrócić uwagę na ciekawą rzecz odnośnie przewalutowań i przelewów zagranicznych.

Można mieć jednocześnie konto złotówkowe oraz bodajże 4 rachunki w walutach obcych - bezpłatnie, pod warunkiem, że nie weźmiemy do nich karty płatniczej. To akurat już niemalże standard. Natomiast ciekawą opcją jest usługa Autodealing, która kosztuje 8 zł miesięcznie. Za jej pomocą możemy uzyskać bardzo korzystne kursy wymiany walut przez internet.

Warunki są dwa:

- kwota wymiany to minimum 5000 jednostek waluty,

- wymiana musi nastąpić w godzinach pracy Dealing Roomu (prawdopodobnie od 8 rano do 17 - tego jeszcze nie sprawdziłem).

Standardowy spread w polskim banku to przeważnie ok. 10-11 gr na EURPLN. Dzięki Autodealingowi nie problem jest dostać spread na poziomie 3-4 groszy. Wszystko działa wyśmienicie.

Co do przelewów zagranicznych - stały koszt 30,00 zł. Niestety chyba wszystkie transakcje idą przez banki pośredniczące więc do tego dochodzą ich koszty (w moim przypadku przy 3 transakcjach było to zawsze ok. 12 USD).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to faktycznie całkiem kusząca oferta ze strony banku. A konta są jeszcze dodatkowo oprocentowane? Problem nasuwa się również, że nie każdy operuje tak wysoką kwota, jaką jest 5000 jednostek waluty... Dla mnie to kosmiczna suma. Rozumiem, że bez wykupywania tej usługi za 8 zł nie dostaniemy możliwości negocjacji spreadu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konto w PLN można wziąć z lokatą nocną (to nic nie kosztuje), czyli połowa środków przez noc jest oprocentowana na jakimś poziomie - szczegóły na ich stronie.

Co do kwoty... Przy mniejszych kwotach nie ma szansy na negocjacje spreadu, a i przy sumach rzędu 100-1000 zł nie odczujemy za bardzo przewalutowania po niekorzystnym kursie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety z racji, że mBank nie posiada zbytnio swoich placówek, a wpłatomaty przyjmują jedynie złotówki, staje się to dość trudne. Zdaje się, że są tylko dwie opcje:

1) wpłacić środki z zagranicy,

2) wpłacić środki na inny rachunek walutowy w banku posiadającym fizyczne placówki i następnie dokonać przelewu.

Niestety to jedna z wad banków jedynie internetowych. mBank nie sprzyja nam, inwestorom walutowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A np.. nie można z poczty przelać takiej waluty przy pomocy Western Union? Oni przelewają pieniądze na cały świat. Może jest opcja przelewu pieniędzy na konto. Dokładnie nie wiem jak działa firma bo nie korzystałem z niej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Western Union to firma w pośredniczeniu przekazu pieniędzy, ale tylko między swoimi punktami. Nie jestem na 100% pewny, ale nie przeleją Ci pieniędzy do banku. Jednak warto by to sprawdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś musiałem nabyć większą ilość EUR. Rozwiązałem temat tak:

1. Założyłem konto ROR w PKO BP.

2. Założylem konto EUR w PKO BP.

3. Wplaciłem przelewem PLN na konto ROR w PKO BP.

4. Dokonalem zakupu waluty (nie pieniędzy bo tu kurs był gorszy od kantorowego) z jednoczesnym przelewem (operacja bezgotowkowa) na konto EUR.

5. Podjąłem gotówkę EUR z konta walutowego (moglem też z niego zrobić przelew), operacja bezplatna.

Było to chyba 4 lata temu lecz było to bardziej opłacalne niż kantor.

Czy ktoś wie jak obecnie taka relacja wyglada w stosunku do kontoru lub innego banku?

A może w Polsce jest przedstawicielstwo banku, w którym Dukascopy deponuje depozyt - bank UBS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

UBS w Polsce oddziału nie ma z tego co wiem. Tak czy inaczej i tak byłaby potrzeba wykonania przelewu zagranicznego. Plusem byłoby na pewno uniknięcie udziału banku pośredniczącego w transakcji.

Co do rozwiązania, które podałeś...

Obecnie na ogół lepiej wymienić większą ilość środków w kantorze negocjując kurs, a następnie udać się z gotówką do banku i wpłacić na konto... Bądź wykorzystać usługę, którą opisałem wyżej (autodealing Aliora). Co raz więcej banków coś takiego wprowadza, niestety głównie dla firm (BPH, Reifeisen).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie posiadamy takich informacji dlatego najlepiej zapytać w swoim banku czy ma on podpisaną umowę z bankiem UBS, oddział w Szwajcarii.

Co prawda UBS posiada jako takie przedstawicielstwo w Polsce jednak nie mają polskiej licencji na prowadzenie działalności bankowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to jesteśmy prawie w domu. Może by tak zapytać przedtswicielstwo UBS w Polsce, z którym z Polskich banków, bądź polskich przedtswicielstw banków zagranicznych współpracuje oddział szwajcarski UBS. Będzie to znacznie prostsze niż wypytywać poszczególe banki o ich współpracę ze szwajcarskim oddziałem UBS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontaktowałem się z polskim przedstawicielstwem UBS. Tak jak mówiłem, z racji braku polskiej licencji bankowej nie prowadzą oni jako takiej "klasycznej" działalności na terenie naszego kraju. Pytając o podpisane umowy UBS z polskimi bankami Pani nie za bardzo się orientowała. Po pewnym czasie oczekiwania zostałem połączony z jakimś bardziej zorientowanym ale dość zakręconym Panem, który twierdził, że z każdego polskiego banku przelew będzie realizowany do UBS bezpośrednio. Nie wiem na ile mu zaufać ale znając polską bankowość, byłbym troszkę sceptyczny :-).

To bardziej informacja dla osób, które posiadają rachunki w walucie innej niż euro.

Natomiast ze swojej strony polecam zakładać konto właśnie w euro i używać przelewu SEPA.

Dukascopy może również wypłacić środki za pomocą przelewu SEPA. W tym celu należy dostarczyć im w formularzu wypłaty:

- numer konta w postaci IBAN (numer rachunku poprzedzony PL dla kont w Polsce);

- nazwę kraju;

- przelew musi być zlecony w walucie euro.

Formularz wypłaty należy przesłać do swojego Account Managera i w jego treści zaznaczyć, że chcemy by transfer był wykonany jako SEPA, nie SWIFT. Koszt takiej wypłaty przeważnie nie powinien przekroczyć 5 USD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Droga w stronę Dukascopy jest oczywista, czyli przelew SEPA z konta walutowego EUR (ja osobiście preferuję franka szwajcarskiego jako walutę stabilniejszą). Informacje od zakręconej Pani lub Pana z przedstawicielstwa Banku UBS w Polsce (nie oddziału bo tego jak wiemy nie ma niestety) miały służyć do określenia, z którego banku polskiego lub przedstawicielstwa banku zagranicznego w Polsce zrobić taki przelew by droga powrotna była najtańsza. Wiadomo, że Dukaskopy odeśle je za pomocą rodzaju przelewu, na który nie mamy wpływu, ale na łańcuszek banków pośredniczących wybierając miejsce wysyłki waluty już mamy.

Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, tylko przedstawiciele banku UBS de facto nie potwierdzili czy mają podpisaną umowę z jakimkolwiek polskim bankiem by taki przelew realizowany był bezpośrednio (bez udziału banków pośredniczących) dlatego nic szczególnego w tym zakresie nie udało się dowiedzieć.

I jak napisałem - mimo to, mamy wpływ na rodzaj przelewu jaki zostanie użyty przy wypłacie środków - SEPA lub SWIFT. Tylko by był to przelew SEPA (który przeważnie będzie tańszy i na pewno bez pośredników) trzeba spełnić w/w warunki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki raposo

Posumowując: można przelać pieniążki w obie strony za pomocą przelewu SEPA, o ile nasz bank w Polsce oferuje taką możliwość (przelew do Dukascopy) i jednocześnie, o ile dobrze zrozumiałem, m.in. przelewamy zwrotnie z Dukascopy EUR za pomocą SEPA. Czy tylko EUR? Jakoś frank szwajcarski bardziej mi odpowiada (np. gwarancja do 100 000 franków versus 20 000 EUR, przyszłość EUR niejasna, nawet w przypadku zaistnienia w przyszłosci GLOBO frank się ostanie - główny produkt szwajcarii, USD znaczny dodruk - możliwość inflacji, a w przypadku Dukascopy bez możliwości ucieczki np. w surowce to ryzyko, jen - 200% długu licząc w stosunku do PKB Japonii pomimo potenjału gospodarczego emitenta to taka sobie opcja, funt - nic dodać nic ująć - groza, reszta majorsów jako lokata na przeczekanie to egzotyka). Wzdycham za DM ale to historia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, przelewy SEPA mogą być realizowane tylko i wyłącznie w walucie EURO. Co prawda można posiadać konto w CHF i zlecić wypłatę SEPA w EURO jednak trzeba liczyć się z przewalutowaniem środków po kursie banku...

Odnośnie GLOBO - myślę, że to bardzo odległe plany, a nawet jeśli nie, to zawsze można zmienić sobie walutę depozytową rachunku z EURO na CHF ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...