Monster

Giełda ropy naftowej

Recommended Posts

W 2008 Teheran otworzył pierwszą giełdę ropy naftowej. Planowana od 2000 roku giełda została otwarta na irańskiej wyspie Kish w Zatoce Perskiej, ma ona status strefy wolnego handlu. W pierwszym dniu handlu aktywnych było 20 podmiotów.

Handel ropą i produktami ropopochodnymi odbywa się na niej w walutach innych niż dolar, który do tej pory był jedyną walutą w rozliczeniach krajów handlujących tym surowcem. W ciągu roku Teheran uruchomi drugą giełdę, z jedyną obowiązującą walutą - euro. W ramach transakcji giełdowych każde państwo będzie mógł kupić albo sprzedać ropę za euro, bez pośrednictwa dolara. Zdaniem amerykańskiego ekonomisty Krassimira Petrova możliwe, że w takiej sytuacji prawie wszyscy chętnie przyjmą system rozliczeń w euro.

Zastąpienie dolara walutą euro w rozliczeniach międzynarodowych to korzyść dla Europy oraz wszystkich krajów handlujących głównie z Europą. Europejczycy, zamiast kupować i trzymać dolary, aby zabezpieczyć swe płatności za ropę, będą mogli płacić własną walutą. Przejście na rozliczenia w euro w transakcjach naftowych nadałoby euro status światowej waluty rezerwowej - z korzyścią dla Europejczyków, z niekorzyścią dla Amerykanów. Ze względów ideologicznych chętnie przystałyby na to kraje arabskie. Zdaniem części ekspertów rezygnacją z dolara zainteresowane byłyby także Rosja, Japonia, Indie i Chiny. Powód? Obecnie muszą utrzymywać ogromne rezerwy dolarowe, które tracą na wartości.

Ropa coraz bardziej dostępna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pooglądaj film "syriana" zobaczysz jak ta dostępność wygląda. Dzięli płatnościom dolarem ci z USA zbijają kokosy za nic. Kiedy euro im zagroziło, to widać co zrobili z Gracją aby zmniejszyć wiarygodność tej streafy walutowej. Nie kto inny tylko FED wpompował pieniądze w Grecję a później szybko wypompował. Teraz przyjdzie kolej na Portugalię później Hiszpanię itd,idt aż do skutku czyli wyelminowania konkurencji wobec baksa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no ale mają do takiego postępowania pełne prawo. Mają prawo rywalizować nawet kosztem innych państw. Po to jest polityka, specjaliści od ekonomii itd. by nie dać się oraz sobą manipulować. Grecy mają dużo problemów w strukturze państwa, to nie wina U.S.A czy innego mocarstwa, tylko nieporadność Greków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ropa rządi ponieważ jest najbardziej pożądanym zasobem, powiedź mi co jest bardziej wartościowe sól czy ropa. Przecież wiecznie tej ropy nie będzie. Za 50 lat będą pewnie znikome ślady i wcale się nie zdziwię, gdy o jej źródła powybuchają wojny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ropa naftowa teraz ma jeszcze wmiarę przystępne ceny, zobaczycie, co będzie jak jej źródła będą na wyczerpaniu, ile wtedy będzie wojen. Wcale bym się nie zdziwił gdyby wojna wybuchła właśnie o ropę

Share this post


Link to post
Share on other sites

wyciek nie ma nic do rzeczy, nie upłyneło tam pół złoża, bo byśmy mieli jedną wielką czarną plamę a nie morze. Tu chodzi jak mówi forexlife o cenę dolara, oraz nastawienia krajów Arabskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

przecież od zawsze ropę próbowano zastąpić tańszą alternatywą. Myślę, że za 50 lat, powszechnie będzie stosowana techika, uzyskania paliwa z wody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystamy z paliw ryzykując takimi katastrofami jak ta, mimo że moglibyśmy wykorzystać naturalne źródła energii, które stosujemy w minimalnym stopniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cześć.

Ja trader. Handluję naftą trzy lata.Jest handlowy rachunek u polskiego brokera X - Trade. Będę tu publikował swoje ugody na giełdzie.Z krótkimi komentarzami i grafikami.Przepraszam jeśli piszę na polskim niezbyt dobrze.

Teraz cena nafty=111,00

Cena zatrzymała się w środku chmara Ishsimoku, lecz szybko przedłuży ruch. I najprawdopodobniej, to będzie ruch w górę.

Przygotowujemy się kupować naftę za ceną 112,25

Buy Stop na 112,25

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...