Sign in to follow this  
Monster

Strategia Magiczna Formuła

Recommended Posts

trategia ta jest znakomitym rozwiązaniem dla osób traktujących inwestowanie na giełdzie jako dodatkowe zajęcie. Nie wydaje się też być złym sposobem na prowadzenie portfela "emerytalnego" (długoterminowego), któremu nie mamy zamiaru poświęcać zbyt wiele uwagi.

Na wstępie wyjaśnię, że magiczna formuła polega głównie na wybieraniu akcji firm, które mają zarówno wysoką zyskowność, jak i wysoki zysk z kapitału.

1. Zyskowność - formuła szuka firm, które dużo zarabiają w porównaniu z ceną rynkową, jaką musimy za nią aktualnie zapłacić. (wskaźnik zysk operacyjny/ wartość przedsiębiorstwa, który - mimo drobnej różnicy - możemy z powodzeniem zastąpić wskaźnikiem C/Z)

2. Zysk z kapitału - formuła wyszukuje firm, które dużo zarabiają w stosunku do tego, ile musi ona zapłacić, aby pozyskać aktywa wytwarzające te zyski. (wskaźnik ROA)

Standardowa formuła rozpoczyna się od stworzenia listy 3500 firm, których akcje są w obrocie na jednej z największych giełd w Stanach Zjednoczonych.

niedawno o niej usłyszałem, macie jakieś doświadczenia z tą strategią?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kiedyś (nieświadomie) opierałem się na takiej formule , tylko w nieco innym wydaniu . Pierwsze to to , że używałem jej na polskim rynku . Dwa to , filtrowałem spółki w/g kryterium zwrotu na papierach np. zostawiałem do dalszej analizy tylko spółki , które dały zarobić ponad 50% r/r , tu błąd nie był zbyt duży , bo jak się później okazało , spółki o "dobrych" wskaźnikach zazwyczaj przynosiły wysokie stopy zwrotu . Na samym końcu wybierałem te z najniższym C/Z i najwyższym ROE . Ostatnimi działaniami były nadzór nad portfelem i wyrzucanie papierów "z ogona" czyli tych które przynosiły straty , albo mikre zyski . Efekt był bardzo dobry :D dopóki nie przyszła bessa :angry:

Takie operacje najlepiej wykonywać w excelu , a przynajmniej ja tak robiłem . Stworzenie własnej bazy danych spółek (wyniki finansowe i notowania) jest pracochłonnym zadaniem , ale dalsze przetwarzanie i uzupełnianie danych idzie jak z płatka .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może tak skupić sie na kilku dobrze prosperujących, które wyróżniają się spośród innych, zamiast analizowac wszystkie, także mierne. Oczywiście w większym przedziale czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codziennie analizując notowania giełdowe same utrwalą się firmy z dobrymi notowaniami. Do tego dobrze poczytać o tych firmach trochę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this