raposo

Mechanizmy bezpieczeństwa w Dukascopy ECN i nie tylko

Recommended Posts

Większość z Was prawdopodobnie zaczęła swoją przygodę z brokerem, gdzie platformą główną jest MT4, czyli broker typu MM lub STP. Tam sprawa zabezpieczenia przed debetem jest zazwyczaj prosta. Gdy Margin Level (czyli stosunek *Equity do **Marginu wyrażony w procentach) dojdzie do określonej wartości ustalonej przez każdego brokera indywidualnie, następuje zamknięcie najbardziej stratnej pozycji. Popularnie mówi się na to Margin Call choć jest to błąd. Właściwa nazwa to Stop-out.

Natomiast w Dukascopy ECN funkcjonuje to trochę inaczej.

Nie operuje się tu takim parametrem jak Margin Level, a Stop-out jest bardziej złożonym mechanizmem.

Koło bilansu konta, wyświetlana jest zmienna Use of Leverage, czyli stopień wykorzystania dźwigni wyrażony w procentach. Przy braku otwartych pozycji wynosi on 0%. Po zawarciu transakcji zaczyna się zmieniać. Zmienia się dynamicznie wraz z bilansem konta ponieważ tu jest również zależny od Equity i Marginu. Jeśli bilans konta będzie rósł wraz z profitem na pozycji to procent użycia dźwigni będzie maleć, jeśli strata się powiększy to użycie dźwigni także.

Występują dwa ważne punkty:

1) 100% wykorzystania dźwigni,

2) 200% wykorzystania dźwigni.

Ad.1) W takim wypadku to pole zapala się na czarno (w standardzie zielone), a my nie mamy możliwości otwarcia nowej pozycji. Mamy możliwość zamknięcia lub redukcji tylko tych, które są już otwarte. Na początku

2) Gdy dojdziemy do tego punktu to pole zapala się na czerwono i robi się nieciekawie. W takiej sytuacji broker może zrobić jedną z trzech rzeczy:

- zamknąć części otwartych pozycji pozycji,

- zamknąć wszystkie otwarte pozycje,

- otworzyć przeciwstawne pozycje zabezpieczające (tzw. hedge).

Wszystko zmierza do zmniejszenia ekspozycji pozycji klienta i redukcji ryzyka powstania debetu. Dlatego zalecam cały czas monitorować stopień wykorzystania dźwigni, szczególnie przy agresywnej grze.

Kolejnym mechanizmem bezpieczeństwa jest zmiana dźwigni na koniec handlu. Często gęsto, szczególnie w okresie większej niepewności i zmienności na rynkach, na otwarciu w niedzielę powstaje luka cenowa. W 2007/08 roku można było zaobserwować na EUR/USD luki nawet na 200-300 pips. Wyobraźmy sobie, że nie spodziewamy się niczego takiego i zostawiamy dużą pozycję (w stosunku do naszego depozytu) do zamknięcia w piątek. Gdybyśmy tak zrobili i rynek otworzyłby się z luką, nawet nie tak ekstremalną, mogłoby to spowodować wyjątkowo bolesny początek tygodnia i duży debet na koncie.

By ustrzec inwestora przed takim stanem rzeczy, często brokerzy zmniejszają mu możliwości na koniec handlu w piątek zmieniając lewar. W FxPro jest to zmiana z dowolnego większego na 1:100 ale to dla nas i tak małe ryzyko, bo ten broker nie dopuszcza do ujemnego salda konta (a jeśli tak się stanie to je zeruje). W Dukascopy dźwignia z 1:100 zmniejsza się na 1:30 i wbrew pozorom to dobry pomysł, bo nie ryzykujemy (aż tak), że będziemy musieli dopłacić coś po weekendzie.

*Equity - stan konta uwzględniający bilans otwartych pozycji.

**Margin - środki wykorzystane do otwarcia pozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...