Skocz do zawartości

Wykres liniowy kontra świecowy


forexfan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam(ponownie :D )Czytając różne materiały zauważyłem, że większość osób preferuje wykresy świecowe. Mi osobiście bardziej pasuje wykres liniowy(ze względu, że od jakiegoś czasu mam styczność z takim na giełdzie trochę innego rodzaju). Jakoś szybciej umiem się na takim połapać ale z drugiej strony czytam opinie, że na świecowym jest więcej informacji zawartych. I stąd moje pytanie czy rzeczywiście lepiej grać na wykresach świecowych zresztą których za bardzo nie łapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam(ponownie :D )Czytając różne materiały zauważyłem, że większość osób preferuje wykresy świecowe. Mi osobiście bardziej pasuje wykres liniowy(ze względu, że od jakiegoś czasu mam styczność z takim na giełdzie trochę innego rodzaju). Jakoś szybciej umiem się na takim połapać ale z drugiej strony czytam opinie, że na świecowym jest więcej informacji zawartych. I stąd moje pytanie czy rzeczywiście lepiej grać na wykresach świecowych zresztą których za bardzo nie łapie?

Najprostrza odpowiedz wykresy liniowe przedstawiaja tylko zamkniecie. Na wykresach liniowych rysując linie trendu nie widać szarpania kursem. Formacje techniki japońskiej jednak są bardziej wiarygodne od formacji na liowym. FIBO tutaj widać prawdziwe wzniesienia na liniowym jednak trochę przekłamuje.

Dodam tylko że wynosze to z giełdy akcjami a nie forex - świece jednak nie robia zbytniego booom na interwale niskim 1czy 5 minut juz od 30-minutowego zaczynaja działac wyraźnie.

Propozycja narysuj linie trendu na wykresie liniowym i otwórz świecowy zobaczysz że bedzie to jednak częściej linia regresji dla wykresu świecowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - używaj takiego wykresu jaki jest dla Ciebie wygodniejszy.

To że większość ściga się w rajdach subaru to nie znaczy, że Ty nie możesz wygrywać jeżdżąc mitsubishi.

W świecach i słupkach masz tzw. OHLC - Open, High, Low, Close - czyli 4 różne ceny, które dostarczają Ci informacje o tym jaki zakres cena wykonała w danym okresie. Dodatkowo, na świecach występuje cała masa formacji, która wynika właśnie z ich wyglądu. Dla mnie to bezcenne źródło danych choć lubię też słupki.

Wykres liniowy, jak pisał już Logic1976, dostarcza Ci tylko jednej informacji - ceny zamknięcia. Tu też występują pewne formacje. Jednak można je z powodzeniem odczytywać również z wykresu świecowego - kwestia wprawionego oka. Natomiast w drugą stronę to już nie działa, czyli formacji świecowych nie da się wyczytać z wykresu liniowego.

Jeśli chodzi o rysowanie czegokolwiek (nieważne czy to linie trendu czy też zniesienia Fibo) to istnieją różne szkoły - jedni rysują tylko po cenach zamknięcia, niezależnie od rodzaju wykresu, inni tylko po maksimach i minimach (High, Low). Mi zdecydowanie bliżej do tej drugiej szkoły... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaaplikuj sobie książke Steve Nison świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów :rolleyes:

Tak, to dobra pozycja. Dużo można znaleźć też w sieci. Polecam filmiki na YT: http://www.youtube.c...185l185l0.1l1l0

Edytowane przez Martunia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...