Lucky123

Strata a zysk, pit 8c

Recommended Posts

Witam.

1.

Pierwszy raz przyjdzie mi rozliczyć zagranicznego brokera ICMarkets. Moje pytanie jest czy po policzeniu ewentualnej straty/zysku należy kwotę dodać bądź odjąć od przychodu / zysku od innych brokerów tutaj już polskich w picie 38 i to wystarczy, czy należy też samemu wypełnić pit 8c uwzględniając przychód / stratę i wysłać do Urzędu Skarbowego? Posiadam konto w Bossafx oraz xtb od nich juz otrzymałem pit 8c i przygotowuję sie do wypełnienia pit 38.

2.

Czy jeśli posiadam stratę z lat 2019, 2020 u polskiego brokera a osiągnę zysk w roku 2021 u brokera zagranicznego  (planuje handlować już tylko u jednego brokera) to czy w rozliczeniu pit 38 mogę poprzednią stratę z odjąć od zysku jeśli go osiągnę w roku 2021?

Dziękuje :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

Ad.1) Wszystkie zyski/straty z rynków kapitałowych rozliczasz jednym PIT-em więc tak - trzeba te wartości zsumować. Wyliczasz przychód, koszt uzyskania przychodu, sumujesz z resztą i z różnicy otrzymujesz Twój wynik finansowy, stanowiący podstawę opodatkowania (czyli robisz bilans całości). 

Ad.2) Tak, bo dotyczy to jednego PIT-u.

Ogólnie ważna jest jedna rzecz - zapisać sobie historię transakcji od zagranicznego brokera i trzymać ją przez kolejne 5 lat. W sytuacji, gdy polski US z automatu wie o transakcjach u polskich brokerów, a niekoniecznie może wiedzieć o tych zagranicznych (chociaż coraz cześciej o nich się dowiaduje), to gdy transakcje od zagranicznego brokera wpływają na obniżenie podatku (np. zysk u polskiego, strata u zagranicznego), wezwanie do wyjaśnień jest wysoce prawdopodobne.

Przerobione w praktyce przeze mnie, jak i wielu znajomych. Wystarczy krótkie wyjaśnienie + historia transakcji i temat się zamyka (no chyba, że coś źle policzyliśmy... ;) ).

Powodzenia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Ja mam pytanie techniczne, dot. tej samej kwestii mam wygenerowany na podstawie pit-8c zysk i podatek do zapłacenia (na e-deklaracje), ale mam stratę do odjęcia z ICM cTrader. I teraz na stronie mam "Twój e-PIT-38 za rok 2020" jest tam zakładka "edytuj dochód (przychody i koszty)" i dalej są opcje 

  1.  "Wskaż przychody wynikające z informacji PIT-8C od płatników oraz koszty ich uzyskania." - Gdzie mogę zmienić (ten wyliczony z PIT-8C od ING Makler) tylko przychód i koszt uzyskania przychodu.
  2.  "Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy
    Wskaż pozostałe przychody uzyskane w Polsce, nie uwzględnione w informacjach PIT-8C otrzymanych od płatnika i przychody z zagranicy oraz przychody uzyskane z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wraz z kosztami ich uzyskania." - Tu już jest więcej możliwości: 1.jpg? Program Podatek 7 wygenerował trochę więcej innych danych i nie wiem gdzie je wpisać...

II  Jakie dokumenty powinienem przygotować do US jak się zgłoszą? Bo na statemencie w pdf nie ma za dużo informacji od jakiego brokera i jakiego kraju pochodzi...

1.jpg

Edited by Marcin Rally

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Marcin Rally napisał:

Program Podatek 7 wygenerował trochę więcej innych danych i nie wiem gdzie je wpisać

Program przelicza dodatkowo kwotę swap i prowizji. Do PIT interesują nas przychód i koszty uzyskania przychodu (czyli odpowiednio zyskowne i stratne pozycje).

15 godzin temu, Marcin Rally napisał:

 Jakie dokumenty powinienem przygotować do US jak się zgłoszą? Bo na statemencie w pdf nie ma za dużo informacji od jakiego brokera i jakiego kraju pochodzi...

Można też zachować jakieś potwierdzenie założenia konta (zwykle przychodzi jakiś mail z umową).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dołączam się do wątku że swoim pytaniem. Mam konto w DIF. W zeszłym roku otworzyłem kilka pozycji, jednak jak dotąd żadnej nie zamknąłem. W międzyczasie wpadła mi jakąś dywidenda, z której w tym roku muszę się rozliczyć. Na podsumowaniu mam jednak sporo opłat za otwarcie pozycji, koszty utrzymania itd, które znacząco przewyższają przychód z dywidendy. Pytanie: czy na rozliczeniu uwzględnić tylko dywidendę czy mam wpisać cały bilans i ostatecznie wykazać stratę? Właśnie nie wiem, czy te straty uwzględniać teraz czy czekać do zamknięcia pozycji i wtedy pomniejszyć ewentualny zysk :) dzięki za pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że wiele będzie zależeć od tego jak wygląda wyciąg transakcji z rachunku. Na ogół na platformach FX dywidenda jest doliczana jak swap, swap jest naliczany do bilansu pozycji, podobnie jak i prowizja za jej otwarcie i zamknięcie. Wszystko to wpływa na ostateczny wynik transakcji w momencie jej zamknięcia. No i ostatecznie - rozliczamy się tylko z zamkniętych transakcji.

Mając akcje spółek z GPW, przy wypłacie dywidendy podatek jest odliczany automatycznie. I wszystko to ma swoje odpowiednie potwierdzenie w historii konta, a to właśnie owy statement jest podstawą do rozliczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam Czy od dochodu ze sprzedaży polskich akcji na GPW [PIT 8c z biura maklerskiego] mogę odliczyć stratę z rynku forex  u zagranicznego brokera IcMarkets? Wyliczoną programem Podatek 7. W internecie piszą żeby wypełnić jeden PIT38 i osobno rozliczyć stratę z forex a osobno zyski z GPW. Nie można stratą z forex pomniejszyć podatek ze sprzedaży akcji. Czy to prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ach te internety... :) 

PIT-8c to dokument "informacyjny", który polskie domy maklerskie mają ustawowy obowiązek wystawić i przesłać zarówno do klienta, jak i jego Urzędu Skarbowego (US). Na jego podstawie rozliczasz się PIT-em 38. Zagraniczny broker nie wystawia PIT-8c, bo nie ma takiego obowiązku. Jednak, PIT-38 składasz tylko jeden. Więc wyboru nie ma :). Taka różnica, że z transakcjami zagranicznymi trzeba sobie poradzić samodzielnie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że w scenariuszu, gdzie masz zysk z GPW, o czym wiedzieć będzie US, oraz stratę u zagranicznego brokera, którą uwzględnisz i o której polski US wiedzieć z automatu nie będzie, to wezwanie do wyjaśnień jest prawie pewne. Wystarczy być na to przygotowanym i posiadać przygotowaną historię transakcji w oryginale, bo nasz program dla US nie będzie "wykładnią" :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadzwoniłam sobie dzisiaj do US byłam 143 w kolejce do infolinii i dowiedziałam się , że strat z forex w ogóle nie można odliczyć bo w formularzu ZG nie ma na to miejsca. Strata przepada i w kolejnych latach nie można jej odliczyć. Krypto natomiast wpisujemy osobno do pit 38 i nie możemy z niczym łączyć . Mówiłam Pani ,że to nie logiczne aby straty z forexu u zagranicznego brokera nie można było odliczyć a od krajowego można. Odparła ,że konsultowała ten problem ze specjalistą podatkowym w tej dziedzinie. Jeśli się nie zgadzam mogę wystąpić o interpretację indywidualną KIS.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Hela Hebel napisał:

strat z forex w ogóle nie można odliczyć bo w formularzu ZG nie ma na to miejsca. Strata przepada i w kolejnych latach nie można jej odliczyć.

No to ktoś bardzo kompetentny... 

A ja jeszcze mam pytanie czy jeżeli mam stratę za granicą to w ogóle muszę składać PIT/ZG? Bo zdania są podzielone i pewnie zależy na jakiego urzędnika się trafi... Jeżeli muszę to jak to zrobić online, bo w epit.podatki.gov.pl takiego nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z wieloletniej praktyki wiemy, iż lepiej złożyć więcej niż mniej. W takim przypadku na PIT/ZG wpisujemy ZERO. Formularz ma na celu wskazanie źródła dochodu, więc cel zostaje osiągnięty. W razie kontroli mamy oczywiście także wydruk raportu z platformy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1   Proszę mi jeszcze napisać czy przychód i koszty od zagranicznego brokera forex wpisujemy do pola  22 i 23?

2    Próbowałam wypełnić popularnym programem e-pity I wystąpił problem . Gdy wpisuję wyższe koszty niż przychód  dostaję taki komunikat  --- Przychody zagraniczne, w których nie ma wykazanego dochodu nie wpłyną na podatek opłacany w Polsce i nie należy ich wpisywać. i wypełniania pitu nie da się ukończyć. Jeśli natomiast wpiszę przychody wyższe od kosztów wszystko jest w porządku i mogę sobie wydrukować PIT

Może zsumować przychód i koszty z pit 8c  Alior  z przychodami i kosztami z icmarkets  i wpisać  do pola 20 i 21 ? Jak już pisałam wcześniej dzwoniłam do US i pani mówiła że straty nie można wykazać od zagranicznego brokera w pit 38 teraz program E-pit też jej nie akceptuje.  Jestem już strasznie skołowana a termin nagli. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...