Skocz do zawartości

Strata a zysk, pit 8c


Lucky123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1.

Pierwszy raz przyjdzie mi rozliczyć zagranicznego brokera ICMarkets. Moje pytanie jest czy po policzeniu ewentualnej straty/zysku należy kwotę dodać bądź odjąć od przychodu / zysku od innych brokerów tutaj już polskich w picie 38 i to wystarczy, czy należy też samemu wypełnić pit 8c uwzględniając przychód / stratę i wysłać do Urzędu Skarbowego? Posiadam konto w Bossafx oraz xtb od nich juz otrzymałem pit 8c i przygotowuję sie do wypełnienia pit 38.

2.

Czy jeśli posiadam stratę z lat 2019, 2020 u polskiego brokera a osiągnę zysk w roku 2021 u brokera zagranicznego  (planuje handlować już tylko u jednego brokera) to czy w rozliczeniu pit 38 mogę poprzednią stratę z odjąć od zysku jeśli go osiągnę w roku 2021?

Dziękuje :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ad.1) Wszystkie zyski/straty z rynków kapitałowych rozliczasz jednym PIT-em więc tak - trzeba te wartości zsumować. Wyliczasz przychód, koszt uzyskania przychodu, sumujesz z resztą i z różnicy otrzymujesz Twój wynik finansowy, stanowiący podstawę opodatkowania (czyli robisz bilans całości). 

Ad.2) Tak, bo dotyczy to jednego PIT-u.

Ogólnie ważna jest jedna rzecz - zapisać sobie historię transakcji od zagranicznego brokera i trzymać ją przez kolejne 5 lat. W sytuacji, gdy polski US z automatu wie o transakcjach u polskich brokerów, a niekoniecznie może wiedzieć o tych zagranicznych (chociaż coraz cześciej o nich się dowiaduje), to gdy transakcje od zagranicznego brokera wpływają na obniżenie podatku (np. zysk u polskiego, strata u zagranicznego), wezwanie do wyjaśnień jest wysoce prawdopodobne.

Przerobione w praktyce przeze mnie, jak i wielu znajomych. Wystarczy krótkie wyjaśnienie + historia transakcji i temat się zamyka (no chyba, że coś źle policzyliśmy... ;) ).

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I Ja mam pytanie techniczne, dot. tej samej kwestii mam wygenerowany na podstawie pit-8c zysk i podatek do zapłacenia (na e-deklaracje), ale mam stratę do odjęcia z ICM cTrader. I teraz na stronie mam "Twój e-PIT-38 za rok 2020" jest tam zakładka "edytuj dochód (przychody i koszty)" i dalej są opcje 

  1.  "Wskaż przychody wynikające z informacji PIT-8C od płatników oraz koszty ich uzyskania." - Gdzie mogę zmienić (ten wyliczony z PIT-8C od ING Makler) tylko przychód i koszt uzyskania przychodu.
  2.  "Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy
    Wskaż pozostałe przychody uzyskane w Polsce, nie uwzględnione w informacjach PIT-8C otrzymanych od płatnika i przychody z zagranicy oraz przychody uzyskane z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wraz z kosztami ich uzyskania." - Tu już jest więcej możliwości: 1.jpg? Program Podatek 7 wygenerował trochę więcej innych danych i nie wiem gdzie je wpisać...

II  Jakie dokumenty powinienem przygotować do US jak się zgłoszą? Bo na statemencie w pdf nie ma za dużo informacji od jakiego brokera i jakiego kraju pochodzi...

1.jpg

Edytowane przez Marcin Rally
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Marcin Rally napisał:

Program Podatek 7 wygenerował trochę więcej innych danych i nie wiem gdzie je wpisać

Program przelicza dodatkowo kwotę swap i prowizji. Do PIT interesują nas przychód i koszty uzyskania przychodu (czyli odpowiednio zyskowne i stratne pozycje).

15 godzin temu, Marcin Rally napisał:

 Jakie dokumenty powinienem przygotować do US jak się zgłoszą? Bo na statemencie w pdf nie ma za dużo informacji od jakiego brokera i jakiego kraju pochodzi...

Można też zachować jakieś potwierdzenie założenia konta (zwykle przychodzi jakiś mail z umową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołączam się do wątku że swoim pytaniem. Mam konto w DIF. W zeszłym roku otworzyłem kilka pozycji, jednak jak dotąd żadnej nie zamknąłem. W międzyczasie wpadła mi jakąś dywidenda, z której w tym roku muszę się rozliczyć. Na podsumowaniu mam jednak sporo opłat za otwarcie pozycji, koszty utrzymania itd, które znacząco przewyższają przychód z dywidendy. Pytanie: czy na rozliczeniu uwzględnić tylko dywidendę czy mam wpisać cały bilans i ostatecznie wykazać stratę? Właśnie nie wiem, czy te straty uwzględniać teraz czy czekać do zamknięcia pozycji i wtedy pomniejszyć ewentualny zysk :) dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wiele będzie zależeć od tego jak wygląda wyciąg transakcji z rachunku. Na ogół na platformach FX dywidenda jest doliczana jak swap, swap jest naliczany do bilansu pozycji, podobnie jak i prowizja za jej otwarcie i zamknięcie. Wszystko to wpływa na ostateczny wynik transakcji w momencie jej zamknięcia. No i ostatecznie - rozliczamy się tylko z zamkniętych transakcji.

Mając akcje spółek z GPW, przy wypłacie dywidendy podatek jest odliczany automatycznie. I wszystko to ma swoje odpowiednie potwierdzenie w historii konta, a to właśnie owy statement jest podstawą do rozliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Czy od dochodu ze sprzedaży polskich akcji na GPW [PIT 8c z biura maklerskiego] mogę odliczyć stratę z rynku forex  u zagranicznego brokera IcMarkets? Wyliczoną programem Podatek 7. W internecie piszą żeby wypełnić jeden PIT38 i osobno rozliczyć stratę z forex a osobno zyski z GPW. Nie można stratą z forex pomniejszyć podatek ze sprzedaży akcji. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach te internety... :) 

PIT-8c to dokument "informacyjny", który polskie domy maklerskie mają ustawowy obowiązek wystawić i przesłać zarówno do klienta, jak i jego Urzędu Skarbowego (US). Na jego podstawie rozliczasz się PIT-em 38. Zagraniczny broker nie wystawia PIT-8c, bo nie ma takiego obowiązku. Jednak, PIT-38 składasz tylko jeden. Więc wyboru nie ma :). Taka różnica, że z transakcjami zagranicznymi trzeba sobie poradzić samodzielnie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że w scenariuszu, gdzie masz zysk z GPW, o czym wiedzieć będzie US, oraz stratę u zagranicznego brokera, którą uwzględnisz i o której polski US wiedzieć z automatu nie będzie, to wezwanie do wyjaśnień jest prawie pewne. Wystarczy być na to przygotowanym i posiadać przygotowaną historię transakcji w oryginale, bo nasz program dla US nie będzie "wykładnią" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłam sobie dzisiaj do US byłam 143 w kolejce do infolinii i dowiedziałam się , że strat z forex w ogóle nie można odliczyć bo w formularzu ZG nie ma na to miejsca. Strata przepada i w kolejnych latach nie można jej odliczyć. Krypto natomiast wpisujemy osobno do pit 38 i nie możemy z niczym łączyć . Mówiłam Pani ,że to nie logiczne aby straty z forexu u zagranicznego brokera nie można było odliczyć a od krajowego można. Odparła ,że konsultowała ten problem ze specjalistą podatkowym w tej dziedzinie. Jeśli się nie zgadzam mogę wystąpić o interpretację indywidualną KIS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hela Hebel napisał:

strat z forex w ogóle nie można odliczyć bo w formularzu ZG nie ma na to miejsca. Strata przepada i w kolejnych latach nie można jej odliczyć.

No to ktoś bardzo kompetentny... 

A ja jeszcze mam pytanie czy jeżeli mam stratę za granicą to w ogóle muszę składać PIT/ZG? Bo zdania są podzielone i pewnie zależy na jakiego urzędnika się trafi... Jeżeli muszę to jak to zrobić online, bo w epit.podatki.gov.pl takiego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieloletniej praktyki wiemy, iż lepiej złożyć więcej niż mniej. W takim przypadku na PIT/ZG wpisujemy ZERO. Formularz ma na celu wskazanie źródła dochodu, więc cel zostaje osiągnięty. W razie kontroli mamy oczywiście także wydruk raportu z platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1   Proszę mi jeszcze napisać czy przychód i koszty od zagranicznego brokera forex wpisujemy do pola  22 i 23?

2    Próbowałam wypełnić popularnym programem e-pity I wystąpił problem . Gdy wpisuję wyższe koszty niż przychód  dostaję taki komunikat  --- Przychody zagraniczne, w których nie ma wykazanego dochodu nie wpłyną na podatek opłacany w Polsce i nie należy ich wpisywać. i wypełniania pitu nie da się ukończyć. Jeśli natomiast wpiszę przychody wyższe od kosztów wszystko jest w porządku i mogę sobie wydrukować PIT

Może zsumować przychód i koszty z pit 8c  Alior  z przychodami i kosztami z icmarkets  i wpisać  do pola 20 i 21 ? Jak już pisałam wcześniej dzwoniłam do US i pani mówiła że straty nie można wykazać od zagranicznego brokera w pit 38 teraz program E-pit też jej nie akceptuje.  Jestem już strasznie skołowana a termin nagli. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...