Lucky123

Strata a zysk, pit 8c

Recommended Posts

Witam.

1.

Pierwszy raz przyjdzie mi rozliczyć zagranicznego brokera ICMarkets. Moje pytanie jest czy po policzeniu ewentualnej straty/zysku należy kwotę dodać bądź odjąć od przychodu / zysku od innych brokerów tutaj już polskich w picie 38 i to wystarczy, czy należy też samemu wypełnić pit 8c uwzględniając przychód / stratę i wysłać do Urzędu Skarbowego? Posiadam konto w Bossafx oraz xtb od nich juz otrzymałem pit 8c i przygotowuję sie do wypełnienia pit 38.

2.

Czy jeśli posiadam stratę z lat 2019, 2020 u polskiego brokera a osiągnę zysk w roku 2021 u brokera zagranicznego  (planuje handlować już tylko u jednego brokera) to czy w rozliczeniu pit 38 mogę poprzednią stratę z odjąć od zysku jeśli go osiągnę w roku 2021?

Dziękuje :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

Ad.1) Wszystkie zyski/straty z rynków kapitałowych rozliczasz jednym PIT-em więc tak - trzeba te wartości zsumować. Wyliczasz przychód, koszt uzyskania przychodu, sumujesz z resztą i z różnicy otrzymujesz Twój wynik finansowy, stanowiący podstawę opodatkowania (czyli robisz bilans całości). 

Ad.2) Tak, bo dotyczy to jednego PIT-u.

Ogólnie ważna jest jedna rzecz - zapisać sobie historię transakcji od zagranicznego brokera i trzymać ją przez kolejne 5 lat. W sytuacji, gdy polski US z automatu wie o transakcjach u polskich brokerów, a niekoniecznie może wiedzieć o tych zagranicznych (chociaż coraz cześciej o nich się dowiaduje), to gdy transakcje od zagranicznego brokera wpływają na obniżenie podatku (np. zysk u polskiego, strata u zagranicznego), wezwanie do wyjaśnień jest wysoce prawdopodobne.

Przerobione w praktyce przeze mnie, jak i wielu znajomych. Wystarczy krótkie wyjaśnienie + historia transakcji i temat się zamyka (no chyba, że coś źle policzyliśmy... ;) ).

Powodzenia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...