Lucky123

Strata a zysk, pit 8c

Recommended Posts

Witam.

1.

Pierwszy raz przyjdzie mi rozliczyć zagranicznego brokera ICMarkets. Moje pytanie jest czy po policzeniu ewentualnej straty/zysku należy kwotę dodać bądź odjąć od przychodu / zysku od innych brokerów tutaj już polskich w picie 38 i to wystarczy, czy należy też samemu wypełnić pit 8c uwzględniając przychód / stratę i wysłać do Urzędu Skarbowego? Posiadam konto w Bossafx oraz xtb od nich juz otrzymałem pit 8c i przygotowuję sie do wypełnienia pit 38.

2.

Czy jeśli posiadam stratę z lat 2019, 2020 u polskiego brokera a osiągnę zysk w roku 2021 u brokera zagranicznego  (planuje handlować już tylko u jednego brokera) to czy w rozliczeniu pit 38 mogę poprzednią stratę z odjąć od zysku jeśli go osiągnę w roku 2021?

Dziękuje :)

Cześć,

Ad.1) Wszystkie zyski/straty z rynków kapitałowych rozliczasz jednym PIT-em więc tak - trzeba te wartości zsumować. Wyliczasz przychód, koszt uzyskania przychodu, sumujesz z resztą i z różnicy otrzymujesz Twój wynik finansowy, stanowiący podstawę opodatkowania (czyli robisz bilans całości). 

Ad.2) Tak, bo dotyczy to jednego PIT-u.

Ogólnie ważna jest jedna rzecz - zapisać sobie historię transakcji od zagranicznego brokera i trzymać ją przez kolejne 5 lat. W sytuacji, gdy polski US z automatu wie o transakcjach u polskich brokerów, a niekoniecznie może wiedzieć o tych zagranicznych (chociaż coraz cześciej o nich się dowiaduje), to gdy transakcje od zagranicznego brokera wpływają na obniżenie podatku (np. zysk u polskiego, strata u zagranicznego), wezwanie do wyjaśnień jest wysoce prawdopodobne.

Przerobione w praktyce przeze mnie, jak i wielu znajomych. Wystarczy krótkie wyjaśnienie + historia transakcji i temat się zamyka (no chyba, że coś źle policzyliśmy... ;) ).

Powodzenia!