Skocz do zawartości

Podatek Forex Australia-Polska


DeleAij
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Powoli i od początku ;)

Jeśli kraj naszego brokera i naszego kraju ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania to podatek płacimy tylko tam, gdzie jest nasza rezydencja podatkowa. Czyli tam, gdzie przebywamy przez większą część roku.

Australia nie pobiera z automatu żadnego podatku, jak i też nigdy nie chcieli, abym ja cokolwiek tam płacił, a handlowałem u wielu australijskich brokerów. Zawsze rozliczałem się tylko i wyłącznie w Polsce. 

Dalej - żaden zagraniczny broker nie ma obowiązku wystawiana PIT-8c polskim klientom. 2 czy 3 firmy to robią ale tylko i wyłącznie, aby "pomóc" swoim klientom w rozliczeniu. W praktyce nie jest to nic trudnego. Ostatecznie i tak obowiązek poprawnego rozliczenia spoczywa tylko i wyłącznie na nas i za jakiekolwiek błędy lub rozbieżności odpowiedzialność ponosi tylko i wyłącznie podatnik ;)

Czyli jako polski rezydent rozliczasz się sam wg polskich przepisów PIT-em 38.

Więcej szczegółów przeczytasz tutaj: https://forexclub.pl/opodatkowanie-dochodow-z-rynku-forex-czesc-1/

//// drugi post ////

IC Markets nie różnicuje oferty w zależności od kraju pochodzenia klienta. Różnice są tylko w zależności od wyboru regulacji. Co to oznacza.

IC Markets posiada obecnie trzy regulacje:

  • Australia -> dostępna tylko dla Australijczyków
  • Seszele -> dostępna dla wszystkich
  • Cypr -> dostępna dla wszystkich

Dwie pierwsze regulacje zapewniają identyczne warunki handlu, czyli wysoką dźwignię i dostęp do wszystkich metod wpłat/wypłat. Cypr oznacza ograniczenie dźwigni do 1:30 i bodajże dostęp tylko do wybranych form zasilenia konta. Nasz rabat prowizji obowiązuje tylko dla regulacji seszelskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Na moją logikę powinieneś złożyć dwa formularze ZG - jeden z Australii do momentu, gdy byłeś pod tamtejszą jurysdykcją, a of momentu zmiany kolejne transakcje ująć pod Seszele. 

Warto skonsultować to z doradcą podatkowym, dlatego potraktuj to tylko jako moją prywatną opinię.

drugi raz podatku nie trzeba płacić, bo na Seszelach wynosi on 0%. W końcu to raj (podatkowy).... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Chciałbym dołączyć się do tematu i nie wiem czy dobrze trafiłem.

Otóż, pracuję na etacie i handluje na forex z ICMarket.

Czy w takim przypadku muszę rozliczyć się z handlu na pit 38 i osobno z etatu na pit 37 ?

Czy można to jakoś połączyć?

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie zaśmiecać forum zaapytam tutaj.

W zeszłym roku testowałem autokopiowanie pozycji oczywyście była pobierana prowizaja po każdej zamkniętej pozycji. Czy tą prowizję wliczam do kosztów uzyskania przychodów?

Z tego co wyczytałem w artukule o podatkach to do kosztów zaliczamy też opłaty związane z wpłatami i wypłatami z rachunku. Wpłaty były darmowe ale wypłaty to koszt 10usd i czy ruwnowartość tej sumy w pln mogę wliczyć w koszty?

Jak wszystko dobrze zrozumiałem to wytarczy sumę wpłaconą do brokera odjąc od sumy wypłaconej przez brokera dla mnie i wyjdzie w moim przypadku dochód (gdyż konto zamknąłem i wypłacałem wszystkie środki)

Muszę rozliczyć podatek sam gdyż w programie FC podatek 7.0 wyskakuje błąd a na stronach wychodzą różne dziwne kwoty. Robie to pierwszy raz i jest to dość kłopotliwe.

Edytowane przez szczesny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizje od transakcji jak najbardziej stanowią koszt. Kosztu wypłat osobiście nigdy nie uwzględniałem więc w praktyce nie wiem jak US do tego podchodzi.

15 godzin temu, szczesny napisał:

Jak wszystko dobrze zrozumiałem to wytarczy sumę wpłaconą do brokera odjąc od sumy wypłaconej przez brokera dla mnie i wyjdzie w moim przypadku dochód (gdyż konto zamknąłem i wypłacałem wszystkie środki)

To zależy czy konto było prowadzone w PLN. Jeśli tak, to OK. Jeśli w walucie obcej, to nie. Trzeba zrobić tak jak napisał @chudy2355. Jeśli w styczniu straciłeś na transakcji 1000 USD, a USD/PLN było wtedy po 3,00, a w grudniu zarobiłeś na transakcji 1000 USD ale USD/PLN był po 3,80, to dla Urzędu Skarbowego de facto nie wyszedłeś na 0, tylko zarobiłeś 1000 * 0,8 = 800 zł. Nie ma tu mowy o jakichś uśrednieniach kursu z całego roku itd.

Dodatkowo, w PIT-38 musisz podać sumę transakcji zyskownych (przychód) i sumę transakcji stratnych + kosztów prowizji itd. (koszt uzyskania przychodu).

Co do naszego programu - trudno na podstawie tego, co napisałeś coś podpowiedzieć, aczkolwiek sam program działa poprawnie więc ew. dziwne wyniki muszą mieć jakąś konkretną przyczynę. Najlepiej opisać problem na podatek@forexclub.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ten błąd występuje - tak jak w moim przypadku na cTrader - jeśli na dolnym panelu TradeWatch w zakładce historia w górnym wierszu tam gdzie są nazwy kolumn, te nazwy są nie pokolei tak jak to jest w instukcji dodanej do programu rozliczającego podatek.

Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana języka platformy na angielski i poukładanie kolumn według tego jak to jest w instrukcji, przykład poniżej.

"Domyślne rozmieszczenie:
ID / Symbol / Opening Direction / Closing Time (UTC+0) / Entry Price / Closing Price /
Closing Quantity / Closing USD Volume / Swap / Commission / Gross USD / Net USD /
Balance USD / Pips"

Dalej wygenerowanie raportu i powrót na język polski na platformie.

U mnie działa bez problemów

Mam nadzieje, że pomogłem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...