wiesiek

W jakiej walucie prowadzić konto?

Recommended Posts

Witam,ostatnio wybrałem brokera do scalpingu -tickmill. Na koncie demo idzie mi dobrze ,chciałbym przerzucić się na prawdziwe pieniądze i tutaj pojawia się pytanie w jakiej walucie prowadzić konto. Funt oraz dolar raczej odpadają ,nie planuje przyszłości w kraju więc euro jest opcją przyszłościową, natomiast w pln mam zniżkę -10% (nie duża ,ale na kilku zleceniach dziennie odczuwalna).Czy jeśli założę konto w pln to będę płacił dodatkową opłatę za przewalutowanie u brokera -chodzi mi o złoto xau/usd mając konto w pln czy broker to przewalutuje i odliczy sobie koszta?

Cześć,

Zawsze najlepszą opcją jest wybór konta w walucie w której sami zarabiamy i wydajemy pieniądze. Jeśli mieszkasz w PL, zarabiasz złotówki, wydajesz złotówki, to też najlepiej będzie taką walutę wybrać. A nasz rabat wtedy jest dodatkowym bonusem :) 

Platformy FX, w tym oczywiście MT4, są tak skonstruowane, że na bieżąco przeliczają wszystkie wartości po średnim rynkowym kursie (Ask + Bid) / 2. To znaczy, że na bieżąco na tym ani nie tracisz, ani nie zyskujesz. Oczywiście, może to mieć wpływ na kilka czynników w długim okresie.

1. Przy kursie USD/PLN 2.0 handlując na złocie będziesz potrzebował 2x mniejszy depozyt zabezpieczający dla takiej samej transakcji (tego samego wolumenu) niż przy kursie USD/PLN 4,0. 
  2. Wartość pipsa dla instrumentów w walucie bazowej po przeliczeniu także będzie ulegać zmianie. Ale - jak wyżej wspomniałem - wtedy Twój depozyt zabezpieczający będzie odpowiednio większy lub mniejszy. Czyli zawsze ew. różnicę możesz wyrównać zmieniając wolumen.

Jest jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik - rozliczenie podatkowe.

Przy prowadzeniu konta w walucie obcej transakcje muszą być przeliczane na PLN po kursie NBP z dnia poprzedzającego zamknięcie transakcji. Oczywiście, samo przeliczenie nie jest problemem, bo mamy do tego program podatkowy (https://forexclub.pl/program-forex-club-podatek-w-wersji-6-0-juz-dostepny-2020/ ). Problemem jest ryzyko kursowe, bo jeśli zarobisz 10 000 EUR w styczniu przy kursie EUR/PLN 3,50, a w grudniu stracisz 10 000 EUR i kurs zmieni się na 4,00, to okaże się, że ostatecznie na tym stracisz, a nie wyjdziesz na 0.

Oczywiście, może być też na odwrót. Ale kto to przewidzi...? ;) 

Osobiście, jak mam możliwość, to zawsze wybieram PLN, a jak nie ma takiej opcji to walutę najmniej zmienną w stosunku do PLN (czyli EUR).