Skocz do zawartości

Początek jazdy na Forex


100thRider
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to dzisiaj, a w zasadzie kilka dni temu pomyślałem aby zacząć 'edukację' finansową 😉 no i po 'krótkich' przemyśleniach wybrałem Forex.

Jest to wyłącznie moja świadoma decyzja 😉, bo niby dlaczego nie, skoro można.

Moje podstawowe założenia to wiedza i psychika (pewnie jak u każdego), zatem pewnie nic odkrywczego ale założenia są przemyślane i opisane (gdzieś w notatniku).

Wiedza, tak ..., nawet nie zdawałem sobie sprawy jak temat jest szeroki i to nie tylko w kontekście samego Forex-a ale i nawet bardziej ogólnie no ale decyzja podjęta więc, czegoś musiałem się dowiedzieć.

Na początek (tak mi się wydaje) posiadłem minimalną wiedzę na temat Forex-a, która umożliwiła mi podjęcie podstawowych założeń.

Na początek wybieram brokera XTB, bo pomijając gąszcz wyborów i dyskusji na tematy związane z wyborem ostatecznie to jest ten wybór. Nie wiem, czy jestem to w stanie jakoś mocno uzasadnić ale na razie tak jest (może coś się zmieni w przyszłości).

Weryfikację swoich podstaw rozpocznę na koncie demo tego brokera, żeby zweryfikować moje podstawowe założenia, potem oczywiście, założę konto prawdziwe 🤩 (taki jest plan).

Wracając do założeń, minimum wiedzy, żeby móc coś 'wyklikać' na koncie demo oraz żeby rozumieć co się w koło dzieje, a potem korekta lub uzupełnianie wiedzy, krok po kroku (byle nie spaść ze skarpy 😉 albo może raczej z klifu).

Kolejny element to mocne zarządzanie kapitałem, mam swój jasno opisany sposób (wiadomo, że nie do końca mój autorski, bo już dawno wiele osób wymyśliło takie sposoby) z modyfikacjami, które uznałem, za zgodne z moim JA.

Powyższe założenia dotyczą wiedzy i na razie mi to wystarczy.

No i najważniejsze, czyli założenie związane z psychiką no tu wiadomo, nie można wejść do głowy (jeszcze, choć Elon nad tym pracuje) i poprzestawiać przełączników ale jest to założenie, które sobie wyrobiłem w trakcie krótkotrwałego poszukiwania wiedzy.

Prosta zasada, która daje mi już spokój nawet, gdy jeszcze nie zacząłem, otóż cały kapitał od samego początku traktuję jako stratę, więc nie stanowi to dla mnie problemu i najgorsze co mnie może spotkać to zerowy zysk i myślę, że na początek jak dla mnie to jest wszystko czego potrzebuję aby zacząć (no chyba, że coś pominąłem, ...hmm).

 

PS: Wiadomo każdy się zarzeka, że będzie coś regularnie pisał, opisywał, ...itp, nie wiem w sumie, może, ...wiadomo jak Forex nie wjedzie tak jak założyłem, no cóż straty wkalkulowane, płaczu i żalu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, raposo said:

Zatem witamy zarówno na forum, jak i w gronie traderów rynku walutowego.

Dziękuję za powitanie, zastanawiam się jak aktywne jest to forum i sama strona?

5 minutes ago, raposo said:

Trzymam kciuki i ostrzegam, że łatwo nie będzie - ale czas i odpowiednia determinacja potrafią zdziałać cuda ;) 

Tu ponownie dziękuję, wiem, że łatwo nie będzie tego już się dowiedziałem.

Jeśli chodzi o determinację to jest w miarę dobra, natomiast jest mocno zdeterminowana przez czas i to jest mój najsłabszy punkt dlatego będę szukał głównie optymalizacji związanych z czasem, czyli kiedy (dzień, pora dnia) i jak długo (time frame).

Na razie jak powiedziałem raczkowanie na koncie demo, a potem zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dziękuję za powitanie, zastanawiam się jak aktywne jest to forum i sama strona?

Strona jest aktywna (pojawiające się nowe artykuły) praktycznie codziennie od 11 lat. 

Forum mniej. Być może za dużo tematów, które wyczerpują temat, a za mało takich do "codziennego" pisania... :D Ale cały czas ktoś tu krąży i jeśli sami możemy w czymś pomóc, to pomagamy.

Co do czasu - bardziej miałem Twoją determinację w nauce i inwestowaniu. Często początkujący pojawiają się na FX, spodziewając się spektakularnych zysków i to w miarę szybko ("no po pół roku to już powinienem zarabiać..."). Ta wewnętrzna presja czasu i wyniku zawsze kończy się brutalnie w długim okresie. Potem przychodzą szybkie zmiany systemów, szukanie cudownych metodologii i kolejne straty. Jednak przemyślane działanie i determinacja w utrzymaniu obranej strategii, bez wyśrubowanych oczekiwań, daje dużo lepsze rezultaty. 

Wszystko przed Tobą ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, każdy chce ogromnych zysków w jak najkrótszym czasie ale wiem, że w ogólności to tak raczej w realnym świecie nie działa albo bardzo rzadko tak jest, a na pewno trzeba dużo włożyć, żeby cokolwiek wyjąć, kwestia teraz zrozumienia tego ile włożyć ile wyjąć.

Co do strategii 🙂 to na początek jest taka, że będę grał krótkie (w miarę (bardzo)krótkie, myślę, że ok 1-1.5h) sesje oraz grał agresywnie, czyli wybiorę punkt wejścia w pozycję, następnie ręczne wyjście z pozycji i potem ewentualna analiza mojego posunięcia i poprawa 'elementów' sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konto demo na XTB założone, jedna mała uwaga w związku z tym, która mi się nie spodobała (ledwo przyszedł, a już marudzi 😉) już napisałem do supportu, a mianowicie, w mailu powitalnym do platformy web-owej dostałem maila z nazwą linkiem do platformy i niestety z moim hasłem, z czego ze względów bezpieczeństwa nie byłem zadowolony no ale cóż, stało się ale może uwaga przyda się innym, którzy zakładają konto demo.

...ale konto jest więc można zacząć jazdę do góry lub w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie u każdego brokera procedura wygląda podobnie ;) Więc jak już narzekać to na całość. Zresztą względy bezpieczeństwa i konto demo to trochę jak randka on-line... Raczej nic złego się nie może stać :) 

Hasło zawsze warto zmienić przy pierwszym logowaniu na własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólności racja ale i tak jest to słabe z tego względu, bo nawet jeśli to konto demo to ktoś może użyć hasła nie będąc świadomym, że będzie ono w mailu.

Po za tym przy zakładaniu konta jest wskaźnik siły hasła co sugeruje, że bezpieczeństwo jest ważne 🙂 no ale nic trzeba będzie zmienić hasło, po prostu się zdziwiłem, że tak to wygląda.

Mam nadzieję, że jak zakładam hasło na konto prawdziwe, to już tak nie jest 🙂

No ale nic, ...wiadomo frycowe trzeba zapłacić 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rozumiem, tylko właśnie podczas wpisywania hasła podałem już silne i dobre hasło, a tu proszę taka niespodzianka, następnym razem użyję generatora losowego i potem zmienię hasło.

Po prostu uważam, że bezpieczeństwo powinno być większe i nie ma potrzeby wysyłania hasła w mailu.

Ale jak widać prawdą jest, że człowiek się uczy całe życie.

BTW: Wczorajsza sesja na koncie demo wiadomo na minus :-), pomyliłem kupno ze sprzedażą ale pewnie dlatego są te konta demo.

BTW2: Oczywiście, żeby nikt nie poczuł się urażony to tylko moje zdanie, nauka wyniesiona, trzeba być czujnym zawsze 🙂

Edytowane przez 100thRider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jak każdy patryjota grałem USDPLN 😉 tak dla zabawy raczej aby poznać narzędzie.

Odniosłem też nieodparte wrażenie (nie wiem, czy tak mają początkujący), że gdybym odwrócił wszystkie transakcje to byłbym na plusie, a wychodzi, że wszystkie są na minusie.

Wniosek taki, że albo kupiłem zamiast sprzedać lub zrobiłem to nie w tym kierunku gdzie podąża rynek ale chyba na tym też polega nauka 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem kontynuując dalsze poczynania na Forex ostatecznie para USD/PLN przyniosła całkiem dobre zyski na koncie demo ale seria innych posunięć związanych z euforią wygranej wyrównała wszystko jak trzeba.

Wnioski: trzeba się trzymać jednego (przynajmniej na początek) robić drobne założone kroki.

Plus nauczyłem się więcej o zależności kupno/sprzedaż, odrobinę o finansach i takie tam..., progress jest ale teraz pytam się czy to dla mnie (to główne pytanie) ale postaram się najpierw ustabilizować (+ poznać narzędzie) inwestowanie na demo, a potem choćby rozegram 1-2 miesiące w realu na jakichś mikro lotach.

Podobno gra na prawdziwym koncie nawet na małych stawkach to zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dzieciaka pewnie chodziłeś po krawężnikach.

Można to przełożyć na przykładzie:

  • demo - chodzisz po krawężniku, na boki "uskok" 2 cm
  • real z mikrolotami - chodzisz po krawężniku ale pod Tobą jest kałuża
  • real z grubą kasą - chodzisz po krawężniku ale obok jest urwisko na 2 metry, kałuża i w niej krokodyle :) 

Sama świadomość, że dla każdego przypadku konsekwencje pomyłki są inne, sprawia, że wyniki także mogą być inne. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie, wytrenowanie umiejętności itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic chyba przesiądę się na parę EUR/USD i tam poćwiczę realia na niskich transakcjach.
Na początek używam oscylatora stochastycznego jako wyróżnika wejścia w pozycję a potem śledzę na M5 jaki to idzie tylko trochę mi to wygląda na przykucie do monitora na 0.5 - 1h i czekaniu aż wpadnie 1 PLN 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakby to powiedzieć EUR/USD +30 pips na demo, minus 😉 to śledziłem kurs przez 2h podbijając SL.

Zatem jak się człowiek ogarnie i na spokojnie bez szaleństw to się da, no tylko te 2h czuwania to tak słabo ale może z czasem będzie jakoś inaczej/lepiej 😉

Czy mając transakcję EUR/USD warto/trzeba jeszcze obserwować zachowanie jakiejś innej pary lub indeksu, które są powiedzmy jakoś skorelowane aby móc w przybliżeniu lepiej oszacować EUR/USD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba ;) Występuje zjawisko korelacji na parach walutowych, tyle, że jej zakres jest zmienny w czasie i nigdy nie wiesz kiedy jakieś odchylenie wystąpi. I ponownie posługując się metaforą - żeby wiedzieć gdzie dojedziesz, musisz patrzeć przed siebie, a nie na samochód obok :) Ale jest taka książka - J. Murphy "Międzyrynkowa analiza techniczna". Tam znajdziesz wyjaśnienie teoretyczne powiązań pomiędzy poszczególnymi rynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metafora patrzenia w bok jest super 🙂 znam jeszcze jedną dotyczącą patrzenia w tył też oddaje obraz sytuacji.

Rozumiem, że trzeba wiedzieć gdzie się chce dojechać oraz wiedzieć lub zakładać co może się wydarzyć w "przyszłości" ale żeby nie traktować tego jak szklanej kuli.

No nic zabieram się za dalsze zdobywanie wiedzy i gromadzenie kapitału na realne inwestycje/... ale i tak od czasu jak zacząłem się interesować Forex-em to poznałem dużo tematów ogólnie związanych z finansami, to kolejna rzecz którą powinni uczyć w szkołach zamiast "głupot" 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...