Skocz do zawartości

Pierwsze kroki - złoto i ropa


rsxx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Jestem raczkujący w temacie.  Proszę  o poradę.

Założenia: Długa inwestycja (horyzont ok 6 do 12 mies), możliwie niskie ryzyko, 

Mam konto na XTB, Jedna otwarta pozycja na ETF opartym na złocie (IGLN.UK) cena otw 31.68001 Aktualnie +6,55% wartość lekko ponad 3000zł BRAK SL i brak TP

I teraz do sedna. Chciałbym skorzystać z dołka na ropie i  otworzyć długą pozycję na OIL CMD (Brendt) - amerykańskiej się boję,

Mam do dyspozycji dodatkowe 5500zł (ETF zostaje jak jest), Inwestycja na termin do ok 12 miesięcy. Liczę, że wstające gospodarki podniosą popyt na paliwa  i cena się podniesie. Dźwignia na tym instrumencie jest 1:10.

Czy zakup za około 1300zł  a reszta jako zabezpieczenie to rozsądny ruch? Dodam, że pozycja ETF na złocie w czasie trwania inwestycji w OIL nie była by zamykana. 

Wolał bym nie zakładać SL na OIL, żeby nie zamknęło mi pozycji ze stratą. Liczę, że w długim terminie i tak będę na +, a chciałbym, żeby pozostałe środki zabezpieczyły mi margin level.

 

I pytanie dodatkowe, czy pozycje ETF Gold którą mam wlicza się do margin level, czy dopiero jak ją zamknę to mi podbije tą wartość? Pytam bo nie wiem jak zareagować, gdyby kontrakt na OIL miał zachwianie w dół i margin level by się zbliżał do krytycznych 50%. czy wpłacać gotówkę, czy zamykać ETF Gold.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z racji, że jesteś raczkujący w temacie to obstawiam, że nie słyszałeś jeszcze o contango, rolowaniu i swapach. To właściwie trzy rzeczy, które sprawiają, że pozycja długa na CFD na ropę to zły pomysł. O tym już część nowicjuszy zdążyła się przekonać i straciła dużo pieniędzy na ostatnim zjeździe.

Nie wiem o jakim wolumenie na CFD na ropę mówisz ale jeśli nastąpią 2-3 rolowania na Twoją niekorzyść, a kurs pozostanie przez następne 2-3 miesiące na podobnym poziomie co teraz, to na koncie nic Ci może nie zostać. Ba, pozycja na ETF zostanie zamknięta przez brokera. 

Koniecznie przeczytaj ten artykuł:

https://forexclub.pl/jak-kupic-rope-wszystko-o-inwestowaniu-w-rope-naftowa-poradnik/

Co do drugiej części postu... Wszystkie pozycje wliczane są do margin levelu - ML wylicza się na podstawie obecnej wartości konta. Może być też tak, że powiększający się zysk na pozycji ETF będzie Twoim "rosnącym" zabezpieczeniem na ropie. Zaznaczam, że nie mówię, że tak będzie - to dywagacja odnośnie technicznego działania platformy :)

Trochę o ETF: https://forexclub.pl/wprowadzenie-do-inwestowania-w-etf/

I na koniec może ciekawa alternatywa dla długoterminowego inwestowania w ropę:

https://forexclub.pl/portfel-inwestycyjny-oparty-o-rope-naftowa-w-etoro/

Skład portfela jest bardzo rozsądny i jeśli ktoś myśli, że długoterminowo ta branża ożyje, to jest to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepsze niż pozycja długa na ETF... :) Szczerze powiedziawszy sam raczej w to wejdę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rapso.:)

OIL CMD z XTB ma w info - dzienny Swap 0 zł. Wg tego co słyszałem na infolinii, rolowanie wychodzi na 0. 

Jeżeli chodzi o otwarcie pozycji to do 3000zł które są w ETF na złocie, chciałbym zasilić rachunek o jeszcze 5500zl i z tego otworzyć pozycję za ok 1000-1300zł - reszta środków miała by stanowić chroniąca przed kolejnymi wahnięciami w dół. Czy to rozsądny podział? Czy pozycję otworzyć na jeszcze mniejszą kwotę ?  Plan mam na długi termin, SL wolał bym nie zakładać, zamiast tego zabezpieczyc się przed zamknięciem przez brokera właśnie tym ETF na goldzie lub samą gotówkę zdeponowaną na rachunku.

Edytowane przez rsxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Oil.cmd -> swap 0. ALE...

Ale rolowanie jest. Rolowanie wychodzi na zero ale tylko teoretycznie, bo w obecnej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem podbije cenę ropy, a ta będzie miała wtedy więcej miejsca żeby jeszcze zlecieć... ;) Magicznym słowem, którego nie użyto na infolinii jest "CONTANGO" - o tym masz w artykule, który miałeś przeczytać. 

Uwierz mi, trejduję od 14 lat, a ostatnio mocno męczę ropę w krótkim terminie. Contango Cię załatwi, tak jak załatwiło już całą rzeszę amatorów w ostatnich 3 tygodniach. Można liczyć, że akurat tym razem jak Ty wejdziesz w rynek to będzie inaczej... ale czy to nie brzmi zabawnie? :) 

Chcesz otworzyć pozycję za max. 1300 zł -> czyli 0.12 lota na tę chwilę. Wartość 1.00 USD = 500 zł. To oznacza, że jak kurs instrumentu OIL.cmd spadnie o 11 USD, to stracisz -5500 zł. Pomyślisz sobie "przecież cena to 26.40$ w tym momencie. Odmrażają gospodarkę, napewno tak nie będzie...". BŁĄD.

  1. może tak być / ale nie musi
  2. cena ropy może przez kolejne 3 miesiące pozostać na tym samym poziomie ale rolowanie + contango może sprawić, że Ty ostatecznie i tak stracisz te 5500 zł :)

Dlatego otwarcie pozycji długiej na OIL.cmd może przynieść Ci zysk w momencie, gdy myślisz krótkoterminowo. Ale napisałeś, że Twój horyzont czasowy to 12 miesięcy. Przez ten czas tyle może się zdarzyć, że nie dotrwasz do trzeciego. 

Kolejną naiwnością jest nierozważanie, że osiągniesz SL. No niestety, szanse na to zawsze są. Większe lub mniejsze. Miesiąc temu nikt by nie powiedział, że cena ropy może być ujemna. A jednak była. 

Dlatego w Twoim przypadku, kiedy ewidentnie brak Ci doświadczenia, takie zagranie to zły pomysł. Dużo lepszym, prostszym i bezpieczniejszym instrumentem są właśnie ETFy i takie portfele oparte o ropę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

ja również jak kolega Rsxx jestem nowy w tym świecie i jak on próbuje wykorzystać sytuację ropy.
Staram się dużo czytać przed pierwszym ruchem i zwykły long po kilku artykułach odpuściłem.
Natomiast zastanawiam się nad opcją kupna stc cfd na xom.us. Chciałbym utrzymać długą pozycję na 2 lat. Co myślicie nad taką alternatywą wobec OIL CMD ?
Myślę też o XLE, tylko nie wiem gdzie kupić takiego ETF'a, by zarządzanie roczne wynosiło 0.13 %. Mam rachunek na XTB, lecz tam dzienny SWAP przy wolumenie 100 to - 1.21. Po 2 latach będzie 883 zł.
Wiecie może gdzie można znaleźć tańszą opcję ?

Kusi mnie jeszcze jedno rozwiązanie, ale sam na nie wpadłem, więc przy mojej obecnej wiedzy o rynkach może być taką samą wtopą jak zwykły long ;).
Załóżmy, że cena ropy idzie w górę przez 2 lata, a ja otwieram pozycję po dacie każdego rollowania i zamykam ją przed kolejną zgodnie z tabelą rollowań na stronie xtb.
Czy takie zagranie pozwoli mi uniknąć ryzyko związane ze zmieniającymi się cenami kontraktów co miesiąc ? Czy ma w ogóle sens ?
Jestem ciekaw Waszej opinii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

CFD na XOM.US, czyli kontrakt na różnice kursowe na akcje Exxon Mobile. Pomysł nienajgorszy ale nadal ma pewne luki:

  • to tylko jedna spółka więc kładziesz ręce w jej losy,
  • CFD mają dźwignię 1:5 - więc musisz policzyć sobie na jaką ew. obsuwę jeszcze Cię stać,
  • będą ujemne swapy. Nie wiem ile. Musisz sobie sprawdzić i zobaczyć o ile % uszczupli to Twój zysk 2 ciągu 2 lat.

 ETF XLE masz w XTB ale to CFD na ten ETF - dlatego jest swap, ale też i lewar. Napewno też jest dostępny w Saxo i Admiralu.

Tutaj wątki tych brokerów:

Sprawdź sobie na demach. Może będzie taniej :) 

XLE jest o tyle lepszy, że bierze koszyk kilku różnych aktywów więc jest mniej czuły na ew. wpadkę na jednym z nich. Bezpieczniejszy ale pewnie też i mniej dochodowy. Coś za coś.

Zrzut ekranu 2020-05-4 o 22.07.34.png

 

Ja mam pozycję na CFD na ETF XOP.us - oparty bezpośrednio na cenach surowców energetycznych. Też jest swap i wychodzi ok. 3 zł na dzień przy 50 kontraktach. Planuję trzymać kilka miesięcy - jak będzie, zobaczymy :) 

Na dniach odpalę też portfel na eToro, o którym wspominałem jako dywersyfikacja całości.

---

Co do Twojego drugiego pomysłu. Nie, nie ma to sensu. Wyjdzie na to samo. Rolowanie powoduje, że różnica w cenach w kolejnych seriach kontraktów uwzględniana jest w punktach swapowych. Czyli póki sytuacja jest normalna to ani na tym nie tracisz, ani nie zyskujesz. Problem pojawia się kiedy sytuacja jest dość dynamiczna i niepewna - czyli właśnie taka jak teraz. I do gry wkracza contango, margin call, stop out i pozostałe dramatyczne słowa, które zabierają Twój kapitał... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Raposo. Powoli zmierzam do zajęcia jakiejś pozycji :). Raczej nie będzie to long na olejowy CMD ;)  Oprócz tych strasznych słów o których piszesz dochodzi jeszcze kontrakt który wygasa po 365 dniach, więc w mojej perspektywie odpada.

co do XOP.US - nie martwi Cię, że od kliku lat jest w trendzie spadkowym i radzi sobie gorzej niż XLE i XOM przy większych zawirowaniach ? Pytam, gdyż ciekawi mnie jaką decyzją się kierowałeś akurat otwierając pozycję na tej spółce?

Ja się chyba skusze na ten XOM.US. To spółka która ma powiązania z rządem, więc w razie draki będzie pewnie wsparcie.
SWAP po 2 latach wyniesie 1 124 zł. Mniej niż na XOP.US.
Wezmę też XLE, dla dywersyfikacji i zabezpieczenia przed dużymi zawirowaniami, chodź nie wiem czy kupowanie akcji spółki która jest w koszyku tego ETF'a i posiadanie tych dwóch instrumentów jednocześnie ma sens? Co myślisz?

Pytanie też o portfel eToro którym się interesujesz. Gdzie mogę znaleźć wyniki tego portfela? Jakie są koszty posiadania takiej inwestycji? Nie mogę znaleźć żadnego info na eToro...

Na koniec ciekawy artykuł (pierwsza cześć) z wypowiedziami ekspertów działających od lat w sektorze energetycznym:

https://www.fool.com/investing/2020/05/03/oil-crash-2020-5-experts-share-their-best-advice-f.aspx

w skrócie - mimo wciąż dużej wyprzedaży, cała piątka jest na nie jeżeli chodzi o inwestycje dzisiaj w ten sektor :)

 

 

 

 

Edytowane przez Arczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

co do XOP.US - nie martwi Cię, że od kliku lat jest w trendzie spadkowym i radzi sobie gorzej niż XLE i XOM przy większych zawirowaniach ? Pytam, gdyż ciekawi mnie jaką decyzją się kierowałeś akurat otwierając pozycję na tej spółce?

Przede wszystkim nie można mieszać tych instrumentów, bo są zupełnie czymś innym i warto wiedzieć z czego owe spadki wynikają ;)

  • XOM - akcje Exxon Mobile
  • XLE - ETF na sektor energetyczny, w którego skład wchodzi m.in. Exxon i Chevron, które stanowią prawie 50% tego koszyka. Więcej piszemy tutaj - https://forexclub.pl/jak-kupic-rope-wszystko-o-inwestowaniu-w-rope-naftowa-poradnik/
  • XOP - to nie spółka tylko też ETF i również oparty na energetyce, w sporej części na ropie ale nie tylko. Łącznie to grubo ponad 50 spółek, gdzie żadna nie jest w istotnej przewadze (najwięcej 6%). Taki też był cel - większa dywersyfikacja. 

Zrzut ekranu 2020-05-6 o 09.46.49.png

 

Ja absolutnie nie zachęcam do tego, aby mnie dublować - też nie wiem co będzie i jak sobie jaki instrument poradzi ;) Na razie jestem już na niezłym plusie więc ew. ucieknę na 0 w razie problemów. Nie będę się tu upierał, że nagle przeżyjemy boom na energetyce i przez kolejny rok spółki naftowe odrobią z nawiązką co oddały przez ostatnie 3 miesiące ;) Bierzesz co rynek daje.

Cytat

Wezmę też XLE, dla dywersyfikacji i zabezpieczenia przed dużymi zawirowaniami, chodź nie wiem czy kupowanie akcji spółki która jest w koszyku tego ETF'a i posiadanie tych dwóch instrumentów jednocześnie ma sens? Co myślisz?

Dywersyfikacja jest zawsze wskazana. Obniża potencjalną stopę zwrotu ale redukuje ryzyko.

Cytat

Pytanie też o portfel eToro którym się interesujesz. Gdzie mogę znaleźć wyniki tego portfela? Jakie są koszty posiadania takiej inwestycji? Nie mogę znaleźć żadnego info na eToro...

Wszystkie info masz na platformie eToro. Niestety tak to mają rozwiązane. Więc załóż sobie demo i u góry wpisz "oilworld" - wyskoczy portfel z wszystkimi detalami.

Co do wyników historycznych - są w artykule na dole: https://forexclub.pl/portfel-inwestycyjny-oparty-o-rope-naftowa-w-etoro/

To nowy instrument więc historyczna wycena jest teoretyczna ale moim zdaniem te wyniki są bez znaczenia, bo teraz kieruję się faktem, że ropa jest bardzo tania, spółki naftowe na łasce rządu (który raczej ich nie zostawi), a w długim terminie to lepsze rozwiązanie, niż long na CFD na samą ropę ;) Czy rzeczywiście tak będzie? Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

fakt, nie doczytałem z XOP'em. Teraz widzę że to ETF.
Jestem też po tygodniowej lekturze :)
Mała zmiana opinii i finalnie wybieram jednak SXEPEX.DE.

Mam natomiast pytanie odnośnie obliczenia realnych kosztów tego ETF'a.
Chciałbym go kupić albo przez XTB albo eMakler'a. O ile w XTB większość kosztów jest policzona w xStation ( czy na pewno ? Dajcie proszę znać jeżeli tak nie jest ) to w mMbanku nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Jestem jedynie świadomy prowizji, a jak obliczyć resztę ? Poczytałem KID'y, ale nie jestem pewny jak to przełożyć na liczby, zakładając, że chce kupić 100 jednostek. Będę wdzięczny za pomoc. 

https://www.mdm.pl/addstatic/kid/DE000A0H08M3.pdf

https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251954/ishares-stoxx-europe-600-oil-gas-ucits-etf-de-fund?switchLocale=y&siteEntryPassthrough=true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XTB ładnie wszystko liczy, na demie możesz na szybko zrobić sobie eksperyment ;)  Masz podane jak na tacy i możesz sam policzyć prowizję patrząc na wartości w informacji (i) o instrumencie. 

eMakler pod względem obsługi i przejrzystości to jakiś dramat. Mam to od 10 (?) lat i skorzystałem z kilka razy w życiu. Porównaj prowizje. Na XTB masz na ten instrument sam ETF, bez CFD, więc na 99% reszta powinna być identyczna.

Btw. też obserwuję ten ETF ;) 

Zrzut ekranu 2020-05-15 o 10.55.23.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym eMaklerem to faktycznie porażka. Jeżeli Ty po tak długim czasie masz z nim problemy to co ma powiedzieć osoba stawiające pierwsze kroki.
Np. zastanawiam się nad kupnem WIG-BANKI i nie mam pojęcia jak odszyfrować ile to mnie będzie kosztowało. Nawet nie wiem czy to ETF, CFD czy jeszcze coś innego ... bo niby jest opcja wejścia na krótko.

Raposo a co myślisz o GAZPROM ? Trader21 niedawno podwoił długą pozycje. Przy każdym nowym wpisie się do niego odwołuje. Cena akcji wydaje się być atrakcyjna, natomiast w ostatnich dniach jest dużo negatywnych wiadomości w okół nich.

Korci mnie też kupno akcji jakiś linii wycieczkowców typu Royal Caribbean International czy CCL.US. Tam to w ogóle ceny leżą. Szybko raczej nie odbiją. Pytanie jak duże jest ryzyko bankructwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że eMakler jest nie do ogarnięcia - po prostu zniechęca swoją konstrukcją do używania. Być może idzie się przyzwyczaić ;) 

WIG-Banki to indeks obrazujący kondycję sektora bankowego (spółek bankowych notowanych na GPW): https://pl.wikipedia.org/wiki/WIG-banki

Na tym indeksie raczej nie możesz handlować ;) A GPW nie przewidziało takiej możliwości z tego co mi wiadomo. Futures są na WIG20 i mWIG40 ale na tym drugim płynność będzie już mocno przeciętna.

Ryzyko bankructwa musisz oszacować samodzielnie. Podobnie jak sens zakupu akcji Gazpromu. Też widziałem video z Traderem 21, kiedy po raz pierwszy wspominał o dobrym momencie na zakup tej spółki. Jednak jestem zdania, że jeśli już podejmujemy jakieś decyzje inwestycyjne to musimy to zrobić w pełni świadomie, z planem i samemu. Czarek (T21) jest z pewnością doświadczony i napewno wie co robi z własnymi środkami, ale też mocno dywersyfikuje cały portfel i jak nagle coś się zmieni na rynku, to na tę zmianę zareaguje (i niekoniecznie dowiesz się o tym na YouTubie ;) ). Umiesz liczyć, licz na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie odpowiedni instrument do gry. Każdy artykuł jaki czytam, mówi, że CFD to instrument który nie nadaje się na inwestycję długoterminową. Mimo to ja nadal doszukuje się w CFD większych korzyści niż w ETF, przynajmniej w przypadku moich planów inwestycyjnych.
Może Ty Raposo ostatecznie wyprowadzisz mnie z błędu ;)

Weźmy na przykład ten GAZPROM. Jest notowany w USD. Załóżmy czysto teoretycznie, że akcje po 3 latach od dzisiaj rosną o 70%. Zarobiłem 2 500 USD (przyjmijmy dla ułatwienia że to 10 000 PLN).
By było to możliwe przy ETF wszedłem za 3 500 USD co oznacza, że na 3 lata zablokowałem ok. 15 000 ZŁ biorąc kurs USD 4,25. By CFD dał taki sam wyniki musiałem zablokować 6000 zł by mieć bezpieczny margin level.
I teraz tak - zakładam 3 opcje, kurs dolara pozostanie przez 3 lata na podobnym poziome lub spadnie o 25gr lub o 50gr. Zrobiłem proste porównanie w tabelce, które jeżeli nie popełniłem błędu pokazuje który instrument był by bardziej opłacalny w tych trzech scenariuszach.
Pytanie - czy to co tam wypisałem jest poprawne i dobrze to kalkuluje a tym samym dobrze rozumiem koszty posiadani tych dwóch instruentów? Bo jeżeli tak, to CFD wydaje się być w 2 przypadkach bardziej opłacalny...

To prosta tabelka, robiona na brudno, ale chyba czytelna. Zerknij proszę (w załączeniu).

 

 

 

InvestF.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tą czytelnością tabelki to pojechałeś... :D Nie mam czasu jej rozgryzać więc matematykę zostawiam po Twojej stronie. 

W skrócie: CFD nie są dobre do handlu długoterminowego, bo mają swap ujemny dla akcji w obie strony. Na ETF tego nie ma. Do tego CFD dźwignia. 1:5 - niby nieduża ale wszystko kwestia zaangażowania. Policz sobie dokąd kurs może spaść, żebyś się wyzerował i czy teoretycznie jest to możliwe, bo na razie widzę, że zakładasz tylko optymistyczny scenariusz. 70% zysku w 3 lata - to przecież jedna wielka niewiadoma. Szacowanie zysku jaki chciałbyś mieć to trochę jak za dzieciaka mówienie ile będziesz miał wzrostu jak dorośniesz ;) Załóż sobie tutaj też różne, pośrednie scenariusze, np. akcje wróciły po 3 latach do obecnego poziomu, zdrożały o 20%, zdrożały o 40%.

2,5% na lokacie to może kiedyś było i może kiedyś będzie... ;) Chyba, że jakieś powitalne i max. do 10k, aby przyciągnąć nowych klientów. Na kredyty kasa im niepotrzebna, bo obecnie i tak boją się je dawać.

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ranking-lokat-czyli-najlepsze-lokaty-bankowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może w jednym zdaniu o tym co mów moja tabelka :)- wystarczy że złotówka się umocni o 25 gr, to na CFD zarabiamy po wszystkich kosztach (w tym swapach) o 330 zł więcej niż gdybyśmy wybrali sam ETF. Bez znaczenia jak się zachowają akcje. Zawsze przy takiej zmianie walutowej jesteśmy stratni na ETF'ie względem CFD. Oczywiście kwotowo o wiele bardziej dotkliwe będzie, gdy akcje wrócą do poziomu sprzed 3 lat, ale na CFD mniej, Stąd mój ból głowy, dlaczego CFD nie jest dobrą opcją na kilka lat, skoro tak mocno zabezpiecza nas przed różnicami kursu waluty.

Co do lokat zgadza się. 2,5% nie osiągalne dzisiaj, Zapomniałem podmienić na konto oszczędnościowe. Bujam się na promocjach od ponad roku i średnio 3% wyciągam, wiec nadal jest to możliwe.
Tak czy siak, to tylko symulacja. Te nie zamrożone pieniądze z CFD można zainwestować w coś innego i mieć większy lub mniejszy zysk, ale chodzi o samą płynność gotówki względem ETF.

Edytowane przez Arczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę, że jest tak jak piszesz, natomiast nadal nie potrafię tego zrozumieć :). Zatem jeszcze raz proszę o poprawienie mnie w tym złym przekonaniu i wyprowadzenie z błędu.
Weźmy najprostszy możliwy scenariusz i instrument taki jaki XLE.US.
Zatem - wszedłem dzisiaj w XLE.US ETF za 1000$. Nie miałem ich więc kupiłem przy kursie 4,10. Potrzebowałem do tego 4 100 PLN.
Mija rok pech chciał, że cena XLE się nie zmieniła a PLN się umocnił o 50gr. Muszę zamknąć pozycję, mam teraz 500 zł straty na samym przewalutowaniu + inne koszty (prowizja 100 zł, strata na zysku z lokaty ok. 100 zł) straciłem - 700 zł.

Teraz XLE.US ETF CFD. Wszedłem na wolumenie 25 by wyrównać powyższe zmienne. Margin 811PLN ale dla bezpieczeństwa mam na koncie 1 600 PLN.
Swap dzienny na dzień dzisiejszy to - 0.30 PLN. Uśrednijmy go, gdyż będzie się w tym czasie zmieniał mniej lub bardziej, ale na niekorzyści. Przyjmijmy że średnia wyniesie - 0.60 PLN x365. Prowizja -33PLN x2. Spread -2 PLN. Strata na zysku z lokaty 40 PLN.
Mija rok, ta sama sytuacja, XLE stoi tyle ile stał, zamykam, moja strata to - 327 zł. Więcej kosztów nie widzę chyba że xStation coś ukrywa.

Jaką symulację bym nie zrobił, wychodzi mi zawsze, że jeżeli PLN się umocni o min. 20 gr względem waluty w której jest wyceniany ETF to zawsze, bez względu czy tracę na samym instrumencie czy zarabiam, to CFD jest bardziej opłacalny, gdyż na samym przewalutowaniu tracę więcej niż na koszcie utrzymana CFD. Jestem też przekonany, że gdzieś popełniam błąd w tym myśleniu :), skoro wszyscy odradzają CFD.
Powiedz tylko proszę gdzie ?

Edytowane przez Arczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluta konta

Na XTB nie musisz najpierw kupować dolarów żeby kupić ETF. Zysk/strata wyrażany jest w walucie konta i może to być PLN. To znaczy, że wszystkie te wartości jak zysk, zamrożony depozyt itd. będą na bieżąco przeliczane po rynkowym kursie, czyli Twoja strata na przewalutowaniu w tym przypadku jest czysto teoretyczna lub realna przy założeniu, że skorzystasz z usług jakiegoś innego, zagranicznego brokera, który nie oferuje kont w PLN.

Swap

Aż sam się zamotałem w obliczeniach ;) Ale fakt faktem nie wygląda to tragicznie. Dodatkowy koszt w postaci swapu występuje ale w skali roku nie będzie miał dużego wpływu na wynik.

  1. Jak kurs się nie zmieni, to stracisz.
  2. Jak kurs wzrośnie to na CFD prawdopodobnie zarobisz więcej przy takim samym zaangażowaniu kapitału.
  3. Jak kurs spadnie, to na CFD stracisz i na swapie i więcej na spadku kursu.

Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że doszedłeś do takich samych wniosków jak ja :)
Tylko boje się teraz, że oboje jesteśmy w błędzie ;) i zapominamy o jednej ważnej zmiennej. Tylko nie wiem jak ją obliczyć/ ująć.
Mianowicie otwierając pozycje w walucie, której nie posiadasz, otwierasz tym samym wirtualna pozycje walutowa. Innymi słowy, bierzesz pożyczkę np. w USD. Koszt takiej pożyczki to różnica miedzy stopami referencyjnymi danej waluty (na dziek dzisiejszy dla PLN jest to 1%, dla USD 0%) + prowizja brokera, która tez może się różnic w zależności od pary walutowej.
Cholera, nadal nie mam pewności czy CFD faktycznie obroni nas przed gwałtownym umocnieniem PLN.

Jest też inna opcja. Zajęcia pozycji na krotko USD/PLN :)
Jaki uważasz instrument jest do tego najbardziej odpowiedni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt tej pożyczki o której mówisz, to właśnie swapy ;) Dlatego w naszym przypadku (zarabiamy i wydajemy w PLN), w długim terminie bezpiecznie jest wybrać brokera oferującego konta w PLN - omijasz to ryzyko kursowe. Jeśli zarabiasz na ETF na otwartej pozycji dziś 1000 USD, czyli 4200 zł, a jutro kurs ETF pozostanie w miejscu ale USDPLN załamie się do 4,00 zł, to zamykając ETF będziesz miał zysk w wysokości 4000 zł. Ale to samo będzie miało miejsce zarówno na CFD na ten ETF.

Do zabezpieczania ryzyka kursowego najczęściej wykorzystuje się kontrakty terminowe lub opcje - w obu przypadkach nie masz swapu, koszt pozycji jest z góry znany. Ale też musisz wiedzieć do kiedy chcesz ją zabezpieczyć ;) W innym przypadku pozostaje CFD, tym bardziej, że możesz precyzyjnie dopasować sobie wolumen do Twojej pozycji. No ale jest swap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie odpowiedzi.
A tak swoją drogą, całemu temu rozkminianiu jest winna wszechobecna przestroga przed zajmowaniem długiej pozycji w prost na OIL.CMD, bo contango bo rollowanie i inne zagrożenia. Wszyscy w marcu i w kwietniu odradzali taki rachu... ja dla testu na koniec kwietnia otworzyłem taką pozycją na bardzo małym volumenie.
I co ? I nic :) Przyszedł 19 maja, ropa przez miesiąc mocno do góry, swap -50 zł, brak innych kosztów, na dzień dzisiejszy zarobek 2 000 zł.
Całe to kombinowanie jak tu wejść inaczej w ropę na nic ;) Zatem powiedz skąd te obawy i w połowie kwietnia uczulanie, że jak ropa nawet wystrzeli 100% to i tak na tym stracisz przez kontrakty ?
Chciałbym jeszcze to zrozumieć, tak na przyszłość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żałuj, że nie otworzyłeś w marcu - wtedy byś wiedział z czym się może wiązać contango ;) 

Ryzyko to prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnego scenariusza. To, że nie wystąpiło teraz, nie znaczy, że nie wystąpi w przyszłości. Ryzyko contanga na CFD jest faktem, a na ETF nie występuje. To Twoim zadaniem jest ocena poziomu prawdopodobieństwa wystąpienia danego scenariusza i podjęcia decyzji co zrobić. Premią za ryzyko jest (a przynajmniej powinno być) wyższe wynagrodzenie. No i to tylko Twoje pieniądze i ich utrata nikogo więcej nie przejmie... ;) 

Przestroga przed zajmowaniem długiej pozycji na OIL.cmd wynika z faktu, że w ostatnich 2 miesiącach jest obserwowany duży napływ niezagłębiających się w temat początkujących "inwestorów" (tu chwała Tobie, że naprawdę mocno wszedłeś w szczegóły i je przeanalizowałeś :) ). To właśnie ich jedyną strategią jest "kupię trochę ropy, bo jest tania i napewno kiedyś urośnie". Póki skrajne sytuacje nie mają miejsca, to jest OK. Ale jednak czasem one występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem....
powiedziałbym, że nawet za mocno to wszystko analizuje :)

A propos analiz. Które rozwiązanie jest dzisiaj myślisz lepszym na zakup ETF na sp500 ? - przez ING gdzie promocyjnie do końca roku prowizja jest 0,10 % (później 0,30) + 0,15% zrządzania.
Mamy dywidendę, ale znów jest "ryzyko walutowe". Czy przez inPZU i
Goldman Sachs ActiveBeta U.S. Large Cap Equity który zachowuje się jak SP500. Brak prowizji. Opłata za zarządzanie 0,5%, ale mamy hedge walutowy.
Mając na uwadze, że kilka razy w ciągu roku będę dokupywał jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...