Skocz do zawartości

Pierwsze Rozliczenie


Madias
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Hej, chciałbym rozliczyć swoje straty z forex za 2022. NIe mogę skorzystać z waszego programu autorskiego bo dokument z transakcjami jest w .pdf. Walutą rachunku jest euro. Mam wiele transakcji do policzenia ale proszę o pomoc w tej ze zdjęcia. Jak to ogarnę to resztę też. Wiem że do obliczeń musze stosować kursy NBP z ostatniego dnia roboczego itd natomiast największy problem to jak obliczyć tą transakcje bo musze to przeliczyć na złotówki, rachunek jest w euro a pozycja to jen i funt. Czy to że jest w euro ma znaczenie jeśli otwierałem i zamykałem pozycje innego dnia(różne kursy NBP a nie ten sam)? Jak to obliczyć, mam wziąść kursy jena i funta do złotówki na dzień ostatni roboczy przed otworzeniem i zrobić to samo na dzień przed zamknięciem i czy to wystarczy czy dodatkowo przemnożyć to przez kursy na tych walutach. Gubię się tutaj i nie ogarniam jak taką jedną pozycje obliczyć dokładnie. Proszę o pomoc.Icmarkets.thumb.png.e317e823d5edd12f160da147ac794c27.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przeliczaniu transakcji na PLN istotny jest moment zamknięcia transakcji. Transakcję przeliczamy po kursie NBP z poprzedniego dnia roboczego, czyli w tym wypadku EUR na PLN. Suma transakcji zyskownych stanowić będzie przychód, suma transakcji stratnych koszty uzyskania przychodu.

Zwróć również uwagę na pozycje Commmission, Taxes oraz Swap i zweryfikuj czy te pozycje zostały wliczone już do salda pozycji (Profit) czy należy je doliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Summit napisał(a):

"Przy przeliczaniu transakcji na PLN istotny jest moment zamknięcia transakcji. " A co z dniem otworzenia transakcji, on nie jest ważny do obliczeń kosztu?

Nie. Ważna jest data zamknięcia i bilans transakcji (cena zamknięcia - cena otwarcia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na fx w zasadzie jestem od dawna ale jako tako handluje malutkimi kwotami. W zasadzie jako nauka, zysku zadnego nie odnotowalem. Brokerzy przewaznie spoza uni, sprawa jest taka ze nieswiadomie nie rozliczalem sie ze straty... Czy da sie to uregulowac np rozliczam poprzedni rok i tyle czy trzeba grzebac 5 lat wstecz ? Badz skorzystac z tzw. czynnego żalu i przyznac sie ze nierozliczalem straty z lat poprzednich. Jesli chodzi o dokumenty to mam na mailu wszystkie wyciagi od brokerow odnosnie tranzakcji. Kwoty sa mikro straty groszowe, zysku zadnego. Zloze pit 38 za rok poprzedni ale co zrobic z tamtymi latami ? Jakos slabo widze tlumaczenie sie w US i dokumentowanie tego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Rozumiem, że jesteś po lekturze naszego artykułu: https://forexclub.pl/handlujesz-u-zagranicznego-brokera-i-nie-rozliczasz-podatku-to-blad/

Cóż, nie ma "miłego" wyjścia z takiej sytuacji.

  1. możesz nie robić nic i liczyć, że Cię nie wezwą -> ale jak wezwą, to podlegasz odpowiednim konsekwencjom z racji, że nie składałeś deklaracji (wspomniane w artykule)
  2. możesz złożyć czynny żal i się "wystawić" US-owi, co teoretycznie zwiększa szanse na wezwanie ale z drugiej strony pokazujesz, że zamiary miałeś ostatecznie dobre, a finalnie wszystko rozliczyłeś jak ustawodawca przykazał.

Tak czy inaczej, w obecnej sytuacji wezwania są wysoce prawdopodobne i praktycznie mają miejsce (regularnie słyszę o tym od traderów). Więc nawet jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, to i tak poświęciłbym na Twoim miejscu czas, aby zebrać sobie wszystkie statementy od brokerów za dany rok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobic tak ze ten rok rozliczam i zglaszam czynny zal za lata 2018-2021 ze nie rozliczylem itd. w miedzy czasie sobie to porozliczac i czekac na ew. wezwanie i sie tlumaczyc ? Czy moze wciagnac to wszystko pod tegorocznego pita i rozliczyc (to raczej wydaje mi sie slaba opcja) z uwagi ze tamte lata podatkowe sa juz zamkniete ... Dzieki za odpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Ci doradzać konkretnej opcji - to musi być Twoja decyzja ;) 

Jedynie wydaje mi się, że nawet przy złożeniu czynnego żalu składa się po prostu osobny PIT za każdy rok i po prostu rozlicza ew. podatek + odsetki, gdzie w przelewie podajesz okres, którego dotyczy (banki mają takie opcje w formularzach przelewów) ale to napewno potwierdzi Ci dowolny księgowy (z resztą zapewne i tak przy kalkulacji odsetek będziesz musiał się do jakiegoś uśmiechnąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...