Skocz do zawartości

Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy?


Jakub
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Użytkownicy,

Piszę na forum z prośbą o sugestie. Pomagam krewnemu, który trafił na nieuczciwego brokera Forex. Chodzi o odzyskanie wpłaconych pieniędzy z niezweryfikowanego konta krewnego.

Przedstawiciel firmy wprowadził krewnego w błąd. Dzwoniąc podał się za bank i oferował konto forex na platformie, która rzekomo należała do zaufanego banku. Krewny przelał pieniądze i otworzył konto przez internet. Firma działa legalnie. Zarejestrowana jest na Cyprze (jest na liście „Approved Istitutions” od CySec), ma także swoje przedstawicielstwo w Polsce i dział telemarketingu.

O sprawie dowiedziałem się, gdy krewny poprosił mnie o pomoc w dokończeniu aktywacji konta. Poczytałem o rynku Forex i przekonałem go, że jest to Broker o wątpliwej reputacji i tak naprawdę zgodnie z regulaminem pieniądze mogą być wyprowadzone poza UE jeśli dokończy rejestrację. Wysłaliśmy firmie w ciągu 14 dni odstąpienie od umowy zawartej na odległość.

Zdecydowaliśmy, że nie prześlemy dokumentów potwierdzających tożsamość krewnego, aby firma nie mogła dysponować wpłaconymi pieniędzmi. Tym samym firma nie ma skanu dowodu, potwierdzenia przelewu czy skanu rachunku za prąd. (Więc de facto nawet rejestracja w ich serwisie jest nieważna.)

Zgodnie z regulaminem CySec, pod który podlega firma, przy wpłatach na niezweryfikowane konto, niepotwierdzone depozyty muszą być zwracane na konto z którego pierwotnie przyszły. Minęło już kilka miesięcy od tego zdarzenia wpłaty. Firma domaga się dosłania dokumentów i wydzwania, twierdzą, że bez nich nie da się oddać pieniędzy – co oczywiście jest próbą wyłudzenia dokumentów, które w procedurze zwrotu nie są potrzebne. Informacje sprawdzałem na podstawie regulaminów otrzymanych od CySec.

Firma nie uznała też prośby o cofnięcie przelewu, którą wystosowaliśmy w banku z którego wysłano pieniądze.

Co najlepiej teraz zrobić? Czy uruchomić procedurę reklamacji w cypryjskim CySec?

Czy iść na polską prokuraturę/ zgłaszać sprawę na policję / zawiadomić KNF?

Proszę o sugestie, każda porada będzie pomocna.

Pozdr, Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Pomijając błąd polegający na wpłacie środków na niezweryfikowane konto... Wiadomo, że to nie powinno nastąpić ale stało się. Skoro sprawa ciągnie się już kilka miesięcy to zdecydowanie nie ma na co czekać i przede wszystkim należy skontaktować się z CySEC i przedstawić sytuację. Skoro regulamin mówi o tym, że nie mogli takiego depozytu przyjąć to powinni go zwrócić. Więc CysEC powinien to wymusić na nich.

Ale wiadomo jak bywa...

Skoro to zagraniczny broker to prokuratura czy KNF na pewno będą mniej skuteczne niż tamtejszy regulator. W końcu broker wyraża wolę wypłaty ale powołuje się na konieczność dosłania dokumentów.

Osobiście miałem sytuację, gdzie broker z Malty wymagał ode mnie dosłania "dodatkowych" dokumentów, które nie były wymagane przy otwarciu konta, abym mógł potem wypłacić moje środki. Mało tego, bardzo wybrzydzali i ostatecznie musiałem wysłać im na Maltę w formie fizycznej dokument potwierdzony notarialnie. I wtedy wypłata wyszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...