DamianCh

Użytkownicy
 • Content Count

  77
 • Joined

 • Last visited

About DamianCh

 • Rank
  Początkujący
 • Birthday 03/25/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kraków
 1. Dzisiaj kolejny wpis do słownika makro. Tym razem przypatrujemy się CPI Consumer Price Index (CPI, wskaźnik cen towarów I usług konsumpcyjnych) – mierzy zmianę poziomu cenowego określonego rynkowego koszyka dóbr konsumenckich oraz usług nabywanych przez gospodarstwa domowe. CPI to statystyczna projekcja stworzona przy użyciu cen pochodzących z grupy próbek reprezentacyjnych, zbieranych periodycznie. Sub-indeksy tworzone są dla różnych kategorii produktów oraz usług, następnie łączy się w je w całość, aby podać ogólną wartość całego indeksu. Procentowa zmiana CPI z okresu na okres wykorzystywana jest jako miara inflacji. Jednocześnie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych może służyć do indeksowania realnej wartości zarobków, wynagrodzeń i do regulowania cen. W większości krajów jest to jedna z najważniejszych zmiennych ekonomicznych. Należy zauważyć, że consumer price index a harmonized index of consumper prices (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, HICP) to dwa różne wskaźniki. W przypadku Unii Europejskiej oraz Europejskiej Banku Centralnego do podawania wartości inflacji konsumenckiej korzysta się z HICP.
 2. Producer Price Index Producer Price Index (PPI, indeks cen dób produkcyjnych) – jest wskaźnikiem obrazującym zmiany poziomu cen, ustalanych przez producentów w różnych etapach procesu wytwarzania. Stosuje się go powszechnie na świcie, jako jedną z miar poziomu inflacji (zaraz obok CPI). Po raz pierwszy wprowadzony został w Stanach Zjednoczonych (w 1890 roku) i obecnie jest najstarszym tego typu indeksem. Dane zbierane dzięki wskaźnikowi PPI są bardzo często wykorzystywane przez przedsiębiorców i rządy, w celu monitorowania cen oraz procesów produkcyjnych. W związku z tym Producer Price Index sprawdza się w trzech podstawowych przypadkach: Jako wskaźnik ekonomiczny – określa ceny w stosunku do poziomu detalicznego. Często jest traktowany jako informacja ostrzegawcza przed presją inflacyjną w gospodarce. Dane te są wykorzystywane do kształtowania i formułowania polityk monetarnej Jako deflator innych serii ekonomicznych – PPI jest wykorzystywane do dostosowywani innych wskaźników pod względem zmian cenowych Jako baza w przypadku eskalacji kontraktów cenowych – Producer Price Index w wielu przypadkach służy do eskalacji kontraktów zakupowych i sprzedażowych W pewnym sensie, kierunek oraz zakres zmian w PPI może być porównywalny do zmian CPI. Korelacja ta nie występuje jednak powszechnie i nie powinniśmy stosować tychże wskaźników do przemiennego prognozowania wartości.
 3. Nial Fuller zakończył świąteczną przerwę i ma dla nas świeżą analizę na ten tydzień - cztery majorsy i kilka interesujących poziomów Standardowo przykład: GBP/USD – dalsze spadki na Kablu W piątek obserwowaliśmy silne osunięcie funta do dolara amerykańskiego. Trend spadkowy trwa, nastawienie Niala do pary nadal podażowe i w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się większej ilości ruchów w dół. Jeżeli cenie uda się odzyskać trochę sił i powrócić wyżej, wtedy będziemy poszukiwać okazji sprzedażowych w okolicach krótkoterminowego poziomu oporu.
 4. Na dzisiaj mamy JOBLESS CLAIMS Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (jobless claims) – wskaźnik podaje liczbę amerykańskich obywateli, którzy ubiegają się lub ubiegali się o benefity z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia, raportowane w każdy czwartek przez Departament Pracy USA. Możemy wyróżnić dwie kategorie wniosków o zasiłki – początkowe (initial) oraz kontynuowane (continuing). Pierwsze dotyczą osób ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy, drugie natomiast bezrobotnych, którzy kolejny raz korzystają z tej możliwości.
 5. W dzisiejszym tygodniowym spojrzeniu na rynki Nial Fuller zaprasza nas analizę najpopularniejszych par walutowych na przełomie roku. Dzisiejszy tydzień handlowy rozpoczynamy w 2014, kończyć będziemy go natomiast w 2015 roku w połowie robiąc sobie przerwę na zabawę sylwestrową. EUR/USD – niedźwiedzie nadal w przewadze W zeszłym tygodniu EUR/USD zaliczyło delikatne osunięcia. W związku z Bożym Narodzeniem rynek był bardzo spokojny i mało kto handlował. Nadchodzące dni również nie będą należały do najaktywniejszych – spora część traderów nadal znajduje się na urlopach w związku z środowym sylwestrem i czwartkowym Nowym Rokiem. Nie zmienia to jednak faktu, że rynki działają, a na EUR/USD nadal utrzymuje się niedźwiedzia tendencja. Kluczowy opór rysuje się na 1.2570 i powinien być potencjalnym punktem sprzedażowym. Pozwalającym jednocześnie na dołączenie do trendu spadkowego z dużym zyskiem.
 6. Poniedziałek w zeszłym tygodniu zamknął się niezwykle długą świecą spadkową, która co do pipsa zatrzymała się na ostatnim dołku (0.00905). W trakcie sesji środowej byliśmy już jednak świadkami zejścia pod poziom. Czwartek i piątek przyniósł retest od dołu z dwoma fałszywymi wybiciami, co jak można się spodziewać pociągnęło cenę w dół. Obecnie znajdujemy się na poziomie 0.00870 i jedyną przeszkodą na drodze ceny jest kluczowe wsparcie na 0.00813 i najprawdopodobniej tam będzie zdążać (potencjalnym wsparciem może być równy poziom 0.00850). Chcąc wejść w pozycje poczekajmy na korektę wzrostową pod opór 0.00904 i aktywację w tym miejscu sygnału sprzedażowego.
 7. Nial Fuller’s Price Action – tygodniowe spojrzenie na rynki 22-26 grudnia EUR/USD – niedźwiedzi trend nadal aktywny - Euro do amerykańskiego dolara notowało w piątek kolejne spadki – cena ostatecznie zamknęła się w okolicach wsparcia 1.2246. Patrząc na silną wyprzedaż, która miała miejsce od oporu 1.2570 zainteresowane strony podażowej jest nadal bardzo duże. W tym tygodniu powinniśmy więc szukać przede wszystkim okazji sprzedażowych, aby dołączyć do obecnego momentum.
 8. Nonfarm Payroll Employment (NFP, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) - amerykański wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych i usługowych, nieuwzględniający liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Jest to niezwykle ważna statystyka oraz wskaźnik ekonomiczny wypuszczany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (United States Departament of Labor) jako część ogólnego raportu dotyczącego kondycji rynku pracy. Uogólniony wpływ na cenę walut: - Wysokie NFP – USD w górę - Niskie NFP – USD w dół
 9. Nial Fuller’s Price Action – okazja do kupna na parach z jenem? W dzisiejszej rekomendacji handlowej Nial Fuller przygląda się parom z jenem. Zastanawia się jednocześnie, czy w najbliższych dniach pojawiają się na nich sygnały zakupowe. Jeżeli chcecie się przekonać, to zapraszamy do dalszej lektury. Wykres USD/JPY W przypadku dolara do japońskiego jena Nial wskazuje na dwie istotne strefy wsparcia – 112.308na wysokości luki sesyjnej oraz 110.008 – miejsce, w którym byliśmy świadkami wcześniejszej korekty.
 10. EUR/USD – para na wieloletnich dołkach Euro do dolara straciło w zeszłym tygodniu sporo gruntu pod nogami – trend spadkowy podążył za silniejszymi od oczekiwanych odczytami z amerykańskiego rynku pracy. Niedźwiedzie nastawienie do pary nie ulega więc zmianie. W przeciągu najbliższych dni i tygodni cena powinna zejść jeszcze niżej, w okolice wczesnych poziomów 1.20. W przypadku jakiegokolwiek ruchu wzrostowego (korekty), szukamy okazji do otwierania shortów.
 11. Zapraszamy na dzisiejszą analizę krytpowalutową. Techniczne spojrzenie naszych redaktorów na BTC/USD oraz LTC/BTC. Obecny kurs Bitcoina to ponad 365USD, Litecoin wyceniany jest natomiast na 0.01009 BTC. Od końca listopada Bitcoin poruszał się w wąskim, zaledwie kilkunastodolarowym zakresie konsolidacji. Ostatecznie cena jednak pokonała ten poziom w weekend. W niedzielę na wykresie pojawiła się formacja inside bar (H4) – zaznaczona na pomarańczowo. Kolejna świeca zamknęła się zaraz poniżej jej zakresu co pozwalało na otwieranie krótkich pozycji. Sygnał okazał się niezwykle silny – dzisiejsza pierwsza świeca przebiła bowiem nie tylko dolne ograniczenie konsolidacji na 371.11, ale również pokonała zaznaczoną na niebiesko linię trendu. Obecnie cena znajduje się również pod 23.6% zniesienia listopadowego momentum spadkowego (okolice 368USD). W tym miejscu musimy jednak poczekać na zamknięcie świecy. Jeżeli to nastąpi, to w połączeniu z naszym sygnałem inside bar możemy spodziewać się dalszych osunięć aż pod wsparcie na 351USD.
 12. Purchasing Managers Index (wskaźnik aktywności finansowej menedżerów, wskaźnik PMI) – zbiór wskaźników ekonomicznym powstających na podstawie miesięcznych ankiet wypełnianych przez przedstawicieli przedsiębiorstw sektora prywatnego. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca roboczego. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. W przypadku IMS dzielą się natomiast na PMI sektora przemysłowego oraz PMI sektora pozaprzemysłowego. PMI jest wskaźnikiem składającym się z pomniejszych indeksów tworzonych na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów – dobieranych na podstawie różnić branżowych oraz geograficznych. Pomniejsze indeksy posiadają przypisaną wagę w następującej kolejności: Nowe zamówienia (od klientów) – 0.30 Poziom produkcji – 0.25 Dostawy (przychodzą szybciej, czy wolniej?) – 0.15 Zapasy – 0.10 Poziom zatrudnienia – 0.20 Wpływ na cenę walut wskaźnik PMI wyższy od oczekiwanego – USD w górę wskaźnik PMI niższy od oczekiwanego – USD w dół
 13. Tekst z soboty. Macie propozycje odnośnie kolejnego wpisu do słownika makro? Building permits (pozwolenia na budowę) – rodzaj autoryzacji, który musi zostać przyznany przez rząd lub inny organ regulacyjny przed rozpoczęciem w pełni legalnej budowy nowego budynku lub modernizacji już istniejącej nieruchomości. Amerykańskie biuro ds. spisu powszechnego (U.S. Census Bureu) raportuje ogólną liczbę miesięcznych pozwoleń na budowę każdego 18 dnia miesiąca nastgępnego. Oznacza to, że building permits za wrzesień publikowane są w październiku itd. Historyczne wartości wskaźnika Na wykresie poniżej przedstawiono wartości Building Permits w ujęciu miesięcznym od początku 2008 roku do września 2014. W porównaniu do odczytów wcześniejszych wskaźnik od początku 2013 roku znajduje się na historycznie wysokich poziomach. Odczyty pozwoleń na budowę niższe od prognozowanych charakteryzowane są jako negatywne, wyższe od prognozowanych natomiast jako pozytywne.
 14. Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do śledzenia całkowicie nowego cyklu w serwisie Comparic, a mianowicie Słownika Makro. Powstał z myślą zarówno o początkujących jak i zaawansowanych traderach – jego celem jest pomoc w jeszcze lepszym zrozumieniu danych makroekonomicznych, tak niezbędnych w analizie fundamentalnej walut, spółek oraz indeksów. Claimant Count Change (zmiana liczy ubiegających się o zasiłek) – wskaźnik ekonomiczny stosowany przez UK w celu mierzenia bezrobocia od 1970 roku. Najświeższe odczyty dostarcza brytyjskie ONS (Office of National Statistics). Claimant Count Change mierzy liczbę ludzi, którzy ubiegają się o zasiłki dla bezrobotnych (Jobseeker’s Allowance – JSA) w trakcie aktywnego poszukiwania pracy (z wykluczeniem części osób upośledzonych oraz studentów poszukujących pracy sezonowej). Zmiana liczby ubiegających się jest publikowana raz w miesiącu, jako procentowy udział składających wnioski o zasiłek w stosunku do części populacji w wieku produktywnym (16-64 lata). Wskaźnik ukazuje się zazwyczaj w połowie miesiąca razem z rozleglejszymi raportami dotyczącymi ogólnej sytuacji brytyjskiego lub regionalnego rynku pracy. - Niski claimant count – GBP w górę - Wysoki claimant count – GBP w dół Reakcja kursu na odczyty Jak widać na poniższym wykresie, przedstawiona przed chwilą teza sprawdza się w wielu przypadkach. Zaznaczony na niebiesko kurs GBP/USD notował najniższe poziomy w momencie kiedy zaznaczony na czerwono poziom claimant count change (i co za tym idzie ogólna słabość rynku pracy i gospodarki brytyjskiej) znajdował się na najwyższych poziomach. Z kolej przy niskich odczytach zmiany liczby ubiegających się GBP/USD w ujęciu historycznym notowany był po wysokim kursie: Macie propozcyje odnośnie kolejnych pozycji do słownika?
 15. W komentarzu rynkowym na początek tygodnia, Nial Fuller omówił aż cztery pary walutowe. Pośród nich znalazło się EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD oraz USD/JPY. Serdecznie zapraszamy do lektury i śledzenia EUR/USD – Edek wzmocnił się pod koniec tygodnia W przeciągu ostatnich kilku tygodni EUR/USD złapało silne wsparcie w okolicach 1.2350-1.2400. Długoterminowy trend jest nadal spadkowy, co wyraźnie widać po wykresie tygodniowym. Biorąc jednak pod uwagę ostatnią siłę strefy 1.2400 nikogo nie powinno zdziwić odwrócenie w kierunku północnym. Jeżeli będzie miało to miejsce wtedy ważnym punktem będzie opór 1.2770-1.2885. Właśnie tutaj będziemy poszukiwali sygnałów sprzedażowych.