Skocz do zawartości

Słownik makro - zrozum kalendarz makroekonomiczny


DamianCh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do śledzenia całkowicie nowego cyklu w serwisie Comparic, a mianowicie Słownika Makro. Powstał z myślą zarówno o początkujących jak i zaawansowanych traderach – jego celem jest pomoc w jeszcze lepszym zrozumieniu danych makroekonomicznych, tak niezbędnych w analizie fundamentalnej walut, spółek oraz indeksów.
 
slownik-makro-claimant-change.png



Claimant Count Change (zmiana liczy ubiegających się o zasiłek) – wskaźnik ekonomiczny stosowany przez UK w celu mierzenia bezrobocia od 1970 roku. Najświeższe odczyty dostarcza brytyjskie ONS (Office of National Statistics).

Claimant Count Change mierzy liczbę ludzi, którzy ubiegają się o zasiłki dla bezrobotnych (Jobseeker’s Allowance – JSA) w trakcie aktywnego poszukiwania pracy (z wykluczeniem części osób upośledzonych oraz studentów poszukujących pracy sezonowej). Zmiana liczby ubiegających się jest publikowana raz w miesiącu, jako procentowy udział składających wnioski o zasiłek w stosunku do części populacji w wieku produktywnym (16-64 lata).

Wskaźnik ukazuje się zazwyczaj w połowie miesiąca razem z rozleglejszymi raportami dotyczącymi ogólnej sytuacji brytyjskiego lub regionalnego rynku pracy.

- Niski claimant count – GBP w górę
- Wysoki claimant count – GBP w dół

Reakcja kursu na odczyty

Jak widać na poniższym wykresie, przedstawiona przed chwilą teza sprawdza się w wielu przypadkach. Zaznaczony na niebiesko kurs GBP/USD notował najniższe poziomy w momencie kiedy zaznaczony na czerwono poziom claimant count change (i co za tym idzie ogólna słabość rynku pracy i gospodarki brytyjskiej) znajdował się na najwyższych poziomach.

Z kolej przy niskich odczytach zmiany liczby ubiegających się GBP/USD w ujęciu historycznym notowany był po wysokim kursie:

GBP-vs-CC.png

Macie propozcyje odnośnie kolejnych pozycji do słownika? smile.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tekst z soboty. Macie propozycje odnośnie kolejnego wpisu do słownika makro? :)

 

slownik-makro-building-permits.png

 
Building permits (pozwolenia na budowę) – rodzaj autoryzacji, który musi zostać przyznany przez rząd lub inny organ regulacyjny przed rozpoczęciem w pełni legalnej budowy nowego budynku lub modernizacji już istniejącej nieruchomości. Amerykańskie biuro ds. spisu powszechnego (U.S. Census Bureu) raportuje ogólną liczbę miesięcznych pozwoleń na budowę każdego 18 dnia miesiąca nastgępnego. Oznacza to, że building permits za wrzesień publikowane są w październiku itd.
 
Historyczne wartości wskaźnika
 
Na wykresie poniżej przedstawiono wartości Building Permits w ujęciu miesięcznym od początku 2008 roku do września 2014. W porównaniu do odczytów wcześniejszych wskaźnik od początku 2013 roku znajduje się na historycznie wysokich poziomach.
 
building-permits.png
 
Odczyty pozwoleń na budowę niższe od prognozowanych charakteryzowane są jako negatywne, wyższe od prognozowanych natomiast jako pozytywne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slownik-makro-PMI.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Purchasing Managers Index (wskaźnik aktywności finansowej menedżerów, wskaźnik PMI) zbiór wskaźników ekonomicznym powstających na podstawie miesięcznych ankiet wypełnianych przez przedstawicieli przedsiębiorstw sektora prywatnego. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

 

 

 

 

 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca roboczego. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. W przypadku IMS dzielą się natomiast na PMI sektora przemysłowego oraz PMI sektora pozaprzemysłowego.

 

 

 

 

 

PMI jest wskaźnikiem składającym się z pomniejszych indeksów tworzonych na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów – dobieranych na podstawie różnić branżowych oraz geograficznych. Pomniejsze indeksy posiadają przypisaną wagę w następującej kolejności:

 

 

 

 

 

Nowe zamówienia (od klientów) – 0.30

 

 

Poziom produkcji – 0.25

 

 

Dostawy (przychodzą szybciej, czy wolniej?) – 0.15

 

 

Zapasy – 0.10

 

 

Poziom zatrudnienia – 0.20

 

 

 

 

 

Wpływ na cenę walut

 

 

wskaźnik PMI wyższy od oczekiwanego – USD w górę

 

 

wskaźnik PMI niższy od oczekiwanego – USD w dół

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
slownik-makro-NFP.png

 

Nonfarm Payroll Employment (NFP, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) - amerykański wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych i usługowych, nieuwzględniający liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Jest to niezwykle ważna statystyka oraz wskaźnik ekonomiczny wypuszczany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (United States Departament of Labor) jako część ogólnego raportu dotyczącego kondycji rynku pracy.

 

 

Uogólniony wpływ na cenę walut:

 

- Wysokie NFP – USD w górę

 

- Niskie NFP – USD w dół

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na dzisiaj mamy JOBLESS CLAIMS :)

 

Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (jobless claims) – wskaźnik podaje liczbę amerykańskich obywateli, którzy ubiegają się lub ubiegali się o benefity z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia, raportowane w każdy czwartek przez Departament Pracy USA. Możemy wyróżnić dwie kategorie wniosków o zasiłki – początkowe (initial) oraz kontynuowane (continuing). Pierwsze dotyczą osób ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy, drugie natomiast bezrobotnych, którzy kolejny raz korzystają z tej możliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Producer Price Index 

 

Producer Price Index (PPI, indeks cen dób produkcyjnych) – jest wskaźnikiem obrazującym zmiany poziomu cen, ustalanych przez producentów w różnych etapach procesu wytwarzania. Stosuje się go powszechnie na świcie, jako jedną z miar poziomu inflacji (zaraz obok CPI). Po raz pierwszy wprowadzony został w Stanach Zjednoczonych (w 1890 roku) i obecnie jest najstarszym tego typu indeksem.

 

 

Dane zbierane dzięki wskaźnikowi PPI są bardzo często wykorzystywane przez przedsiębiorców i rządy, w celu monitorowania cen oraz procesów produkcyjnych. W związku z tym Producer Price Index sprawdza się w trzech podstawowych przypadkach:

 

 

Jako wskaźnik ekonomiczny – określa ceny w stosunku do poziomu detalicznego. Często jest traktowany jako informacja ostrzegawcza przed presją inflacyjną w gospodarce. Dane te są wykorzystywane do kształtowania i formułowania polityk monetarnej

 

Jako deflator innych serii ekonomicznych – PPI jest wykorzystywane do dostosowywani innych wskaźników pod względem zmian cenowych

 

Jako baza w przypadku eskalacji kontraktów cenowych – Producer Price Index w wielu przypadkach służy do eskalacji kontraktów zakupowych i sprzedażowych

 

 

W pewnym sensie, kierunek oraz zakres zmian w PPI może być porównywalny do zmian CPI. Korelacja ta nie występuje jednak powszechnie i nie powinniśmy stosować tychże wskaźników do przemiennego prognozowania wartości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny wpis do słownika makro. Tym razem przypatrujemy się CPI
Consumer Price Index (CPI, wskaźnik cen towarów I usług konsumpcyjnych) – mierzy zmianę poziomu cenowego określonego rynkowego koszyka dóbr konsumenckich oraz usług nabywanych przez gospodarstwa domowe. CPI to statystyczna projekcja stworzona przy użyciu cen pochodzących z grupy próbek reprezentacyjnych, zbieranych periodycznie. Sub-indeksy tworzone są dla różnych kategorii produktów oraz usług, następnie łączy się w je w całość, aby podać ogólną wartość całego indeksu. Procentowa zmiana CPI z okresu na okres wykorzystywana jest jako miara inflacji. Jednocześnie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych może służyć do indeksowania realnej wartości zarobków, wynagrodzeń i do regulowania cen. W większości krajów jest to jedna z najważniejszych zmiennych ekonomicznych.

 

 

 

wykres-1.png

 

 

 

 

Należy zauważyć, że consumer price index a harmonized index of consumper prices (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, HICP) to dwa różne wskaźniki. W przypadku Unii Europejskiej oraz Europejskiej Banku Centralnego do podawania wartości inflacji konsumenckiej korzysta się z HICP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...