Skocz do zawartości

Brooks Price Action - strategia PA wg guru tradingu


DamianCh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Al Brooks to trader wykorzystujący od lat analizę techniczną, współpracujący z „Futures Magazine” – najbardziej poczytnym amerykańskim magazynem wśród inwestorów indywidualnych. Ukończył University of Chicago Pritzker School of Medicine w 1978 r. Porzucił jednak karierę okulisty po to żeby zostać zawodowym traderem. Od ponad 20 lat utrzymuje się właśnie z inwestowania na rynkach finansowych. Odnalazł własną metodologię na uzyskiwanie ciągłych zysków, niezależnie od kierunku w którym podąża rynek. Jest autorem 3 bestsellerowych na rynku amerykańskim książek o inwestowaniu.
 
Dołączona grafika
 
W roku 2012 Al Brooks stworzył również internetowy kurs nt. analizy Price Action. Więcej szczegółów o szkoleniu oraz jego zakup można dokonać na amerykańskiej stronie: www.brookstradingcourse.com.
 
Chociaż o Price Action powiedziano już wiele, to Al Brooks prezentuje podejście całkowicie odmienne niż większość traderów. Na świecie jest bardzo popularny, w naszym kraju brakuje jednak porządnych tłumaczeń jego poradników/tekstów/książek. Właśnie dlatego postanowiłem zająć się ich tłumaczeniem - na własny użytek, ale jeżeli komuś mogą się przydać to mam zamiar się nimi podzielić :) Początkowe informacje (fragmenty pierwszej książki) to wiedza dla początkujących lub zaczynających swoją przygodę z PA, jednak każdy może coś z tego wyciągnąć.
 
Dzisiaj przedstawienie samej sylwetki Al'a Brooks'a. Pierwsze tłumaczenia będę zamieszczał natomiast w każdą środę i sobotę w tym wątku (mam nadzieję, że uda mi się zachować regularność :P)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w sobotnie przedpołudnie :) W środę się nie udało, ale dzisiaj jest - pierwsza część tłumaczenia publikacji Al'a Brooks'a dotycząca strategii Price Action z jego punktu widzenia. Tak jak pisałem w pierwszym wpisie wstęp jest raczej dosyć podstawowy, ale postanowiłem zachować sumienność i nie chcę niczego omijać :) W kolejnych częściach jednak powinno się rozkręcać. 
 
Na dzisiaj: Al Brooks: Podstawowe informacje o świecach – sygnały, wejścia, setupy i formacje – cz. I, a już w środę obszerniejszy fragment dotyczący świec/formacji .
 
"Traderzy szukają setupów przez cały dzień. Setup rozumieć możemy jako schemat występujący na wykresie, składający się z jednej lub większej ilości świec, pozwalający uwierzyć, że w danym miejscu warto aktywować transakcję – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że okaże się zyskowna. W praktyce każda świeca na wykresie jest setupem, ponieważ słupek po niej następujący może być początkiem silnego ruchu w dół lub w górę. Jeżeli transakcja odbywa się zgodnie z kierunkiem trwającego lub rozwijającego się trendu, wtedy mówimy o „grze z trendem” – w sytuacji odwrotnej natomiast o setupie przeciwnym do trendu. Przykładowo, jeżeli ostatnie momentum jest wzrostowe i zdecydowałeś się na kupno, setup pomocny w podjęciu decyzji był zgodny z trendem. Gdybyś natomiast zdecydował się na sprzedaż, wtedy setup okazałby się przeciwny do trendu."
 
Dołączona grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna część sobotniego tekstu - Al Brooks: Podstawowe informacje o świecach – sygnały, wejścia, setupy i formacje – cz. II. Zgodnie z obietnicą dzisiaj rozpoczynamy temat świec/formacji odwrócenia. Fragment, który przygotowałem na dzisiaj mówi o klasycznych świecach odwrócenia, już w sobotę przyjrzymy się natomiast formacjom nazywanym przez Al'a "małymi świeczkami" (inside bary, formacje ii oraz iii). 

 

Witam w drugiej części tekstu mówiącego o tym, co w Price Action najważniejsze – czyli o świecach i związanych z nimi sygnałach wejścia. Dzisiaj rozpoczniemy wątek świec (sygnałów) odwrócenia, który będziemy kontynuować przez dłuższy okres czasu. Al Brooks, bardzo wiele uwagi przywiązuje do sygnałów odwrócenia trendu/momentum, co doskonale widać w jego  publikacjach. Zapraszam do części drugiej, kolejna już w sobotę!

 

Świece sygnalizujące odwrócenie

Rynek może wspinać się lub opadać po każdej świecy – w takim bądź razie wszystkie powinny być traktowane jako setup bary. Świeca setupowa staje się sygnalną dopiero w momencie jeżeli transakcja zostaje otwarta podczas kolejnej świecy (świecy wejścia). Setup bar sam w sobie nie daje podstaw do rozpoczęcia transakcji – musi zostać przeanalizowany pod kątem świec znajdujących się za nim i może prowadzić do otwarcia pozycji jedynie wtedy gdy jest częścią lub kontynuacją formacji odwrócenia.

 

Jako, że zawsze najmądrzejszym rozwiązaniem jest podążanie za trendem, transakcja ma największe szanse na odniesienie sukcesu jeżeli świeca sygnalna wyraźnie się w nim znajduje. Nawet jeżeli wchodzisz w rynek jedynie po jednoświecowym trendzie, to spodziewasz się budowania dalszego momentum w obranym przez Ciebie kierunku. Z drugiej strony, świeca trendu skierowana w przeciwnym kierunku również może być dobrą świecą sygnalną – wszystko zależy od zachowania ceny na wykresie.

 

Ogólnie mówiąc, świece sygnalne będące świecami doji lub trendu skierowanymi w przeciwnym kierunku do naszego zlecenia, niosą ze sobą większe ryzyko porażki – część rynku, która musi znajdować się pod kontrolą, abyś zarobił cały czas nie zbudowała sobie bowiem odpowiedniej pozycji. Właśnie dlatego powinieneś trzymać się właściwej strony rynku (byków przy wzrostach i niedźwiedzi przy spadkach), kiedy kontrolę uda się przejąć przynajmniej na pojedynczej świecy sygnalnej. Taki bar da handlowcom o wiele więcej pewności co do otwarcia pozycji, użycia szerszych stopów i handlowania większą sumą – wszystko to zwiększa szansę osiągnięcia co najmniej scalpingowych celów. Jednocześnie należy pamiętać, że świece doji mogą być doskonałym sygnałem – w zależności od kontekstu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy sobotę, więc zgodnie z obietnicą kolejny kawałek tłumaczenia. Kontynuacja zagadnienia Al Brooks: Podstawowe informacje o świecach – sygnały, wejścia, setupy i formacje. Ostatnio przypatrywaliśmy się klasycznym świecom (formacjom) odwrócenia, które pozwalają wejść w rynek. Dzisiaj od strony teoretycznej omówimy kolejne formacje i świece, które dają bardzo dobre sygnały. Pośród nich znalazły się small bary, inside bary, patterny ii (oraz iii) i wiele, wiele innych. 

Fragment:

 

"Istnieje wiele rodzajów małych świec oraz sytuacji, w których występują – wszystkie prezentują brak entuzjazmu zarówno ze strony byków jak i niedźwiedzi. Wszystkie muszą być oceniane w odpowiednim kontekście. Niewielka świeca jest o wiele lepszym setupem jeżeli posiada korpus w kierunku naszej transakcji (świeca odwrócenia), co wskazuje na to, że nasza strona rynku dominuje na świecy. Jeżeli nie posiada korpusu, wtedy lepiej poczekać na rozrysowanie się kolejnej – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo niewłaściwego wejścia.

 

Inside bar nie musi idealnie mieścić się w świecy wcześniejszej (szczyt poniżej szczytu wcześniejszej świecy i dół powyżej dołu świecy wcześniejszej). Jeden lub dwa ekstrema mogą posiadać identyczną długość co w przypadku poprzedzającego baru. Ogółem, inside bar daje o wiele lepszy sygnał kiedy jest jest świecą z niewielkim korpusem i kiedy jego zamknięcie ma miejsce w obranym przez nas kierunku.

 

Kiedy inside bar pojawia się bo bardzo długiej świecy odwrócenia trendu, może to być chwilowe zastopowanie handlowców podążających za rynkiem lub utrata wiary w odwrócenie. Zmiana momentum jest o wiele bardziej prawdopodobna gdy small bar jest jednocześnie inside barem i jeżeli jest świecą trendową skierowaną w przeciwnym kierunku do dużej świecy wybijającej. Podążający z godnie z trendem inside bar zwiększa szanse na to, że ruch wybijający będzie kontynuowany, szczególnie jeżeli rynek zmierzał w tym kierunku wcześniej w przeciągu dnia.

 

Niewielkie inside bary zaraz po wybijających świecach trendowych są swojego rodzaju emocjonalnymi odpowiedziami rynku – handlowcy rozważają bowiem wejście w pozycje sprzedażową lub zakupową i muszą przetworzyć wiele informacji w krótkim czasie. Przykładowo, jeżeli miejsca ma bycze wybicie podczas spadkowego dnia, traderzy uruchomią zlecenie zakupu powyżej jednego pipsa od szczytu inside baru i drugie zlecenie – sprzedaży – jeden pips poniżej dołka tejże świecy. Kiedy jedno ze zleceń zostanie zrealizowane, drugie pełni rolę zabezpieczającego SL.

 

Inside bar po swingu, może sugerować jego zakończenie – szczególnie jeżeli świeca zamyka się w kierunku przeciwnym do trendu i  aktywne są również inne czynniki takie jak linia trendu, kanał trendu lub nowy swing do góry w zakresie cenowym. Co więcej, każda mała świeca – niezależnie od tego czy jest inside barem – obok ekstremum dużej świecy (doji, trend bar, outside bar) może ustanowić punkt odwrócenia. Ogólnie rzecz biorąc inwestorzy powinni szukać okazji do tego, aby kupować tanio i sprzedawać jak najdrożej – w przypadku konsolidacji wejścia ze small barów powinny mieć miejsce jedynie na ekstremach."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że wczoraj fragment się nie pojawił, ale strona odmówiła posłuszeństwa... Złośliwość rzeczy martwych Dołączona grafika

Dzisiaj czwarta - i ostatnia - część Podstawowych informacji o świecach według Ala Brooksa. W sobotę ruszamy z liniami i kanałami trendu. Od podstaw-podstaw, do bardziej zaawansowanych zagadnień Dołączona grafika

"W trendzie, mała świeca na osunięciu jest jedynie setupem podążającym za momentum. Na poniższym wykresie świece 1, 2, 4 i 6 były właśnie takimi formacjami i jedyną transakcję jaką oferowały to krótkie pozycje ze stopem zaraz poniżej dołka. Chociaż są to głównie świece doji to podążają za trendem dając szansę otwarcia dobrych shortów.
Mała świeca może dać również setup przeciwny do trendu jeżeli występuje na dolnym swingu i istnieją inne powody do gry przeciwko obecnemu momentum, na przykład przełamanie wcześniejszej linii trendu. Świeca 3 znajdowała się w swingu dolnym, odwracając w górę po shorcie ze świecy drugiej, tworząc setup wzrostowy w kierunku świecy czwartej. Po silnym ruchu do tejże świecy miejsce miało kolejne osunięcie do świecy numer 5.
Jedyny momentem, w którym decydujemy się na sprzedaż po małej świecy jest trend niedźwiedzi. Świeca 8 nie należy do najmniejszych, jest jednak inside barem, który funkcjonuje na podobnych zasadach – dzięki przewadze niedźwiedzi na rynku otwarcie shorta było tutaj bezpieczną decyzją."

Dołączona grafika
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozpoczynamy kolejne zagadnienie - linie oraz kanały trendu Dołączona grafika
Poniższa część pokryje tematykę linii trendu oraz mikro linii trendu. W środę natomiast przejdziemy do kanałów. Serdecznie zapraszam do lektury kolejnej części techniki Price Action według Ala Brooksa!

Zajawka:

"W rzeczywistym handlu, kiedy widzisz potencjalną linię trendu i nie jesteś pewien jak daleko znajduje się od najnowszej świecy, narysuj ją, aby sprawdzić czy rynek do niej dotarł i następnie szybko ją usuń. Nadmiar linii na wykresie nie jest Ci potrzebny – im więcej kresek tym więcej rzeczy może Cię rozpraszać. Musisz skupić się na samych świecach i zobaczyć jak się zachowują w okolicach ważnych poziomów – sama linia Cię nie interesuje.

Kiedy trend się rozwija, ruchy przeciwne zaczynają pokonywać linię trendu – przebicia jednak zazwyczaj zawodzą, są jedynie korektami i pozwalają na ponowne wejście w transakcje zgodne z trendem. Każde nieudane wybicie tworzy kolejny punkt do ustanowienia nowej, dłuższej linii trendu – która okazuje się jednak płytsza. Gdy główna linia trendu zostanie pokonana, linie trendu w kierunku przeciwnym staną się o wiele bardziej istotne – może to oznaczać, że doczekaliśmy się odwrócenia momentum.
Linia trendu może być rozrysowana bezpośrednio z kanału poruszania się ceny, jednak rzadko dostarcza to informacji, których wcześniej nie zyskaliśmy dzięki prostej analizie PA. Na kolejnym wykresie linia niedźwiedziego kanału od świecy 1 do 4 wykorzystana jest do rozrysowania linii równoległej pociągniętej po przeciwległej stronie świecy, zaczynając od szczytu świeczki 2.
Świeczka 6 jest kolejnym podejście do odwrócenia wybicia górą linii i w związku z tym dobrym, krótkim setupem. Świeca ta jest również nieudanym wybiciem powyżej linii kanału trendu rozciągniętej pomiędzy świecami 3 i 5."

Dołączona grafika
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę mnie nie było, ale to wszystko spowodowane wakacjami :) Po dwutygodniowej przerwie wracam ponownie do tłumaczeń zmieniam jednak trochę ich format. Od teraz pojawiały będą się jedynie w soboty, jednak obszerniejsze. Nie ma się co rozdrabniać i lepiej zaserwować sobie porządniejszą lekturę na raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą wracamy do tłumaczeń :) Dzisiaj nowy temat, a mianowicie szerokie i długie jak rzeka zagadnienie TRENDU :) Zaczynamy od wprowadzenia a już za tydzień omówimy sygnały świadczące o sile trendu.

 

Trendy rynkowe

Dlaczego rozpoznanie trendu na wykresie jest tak istotne? Większość Twoich pozycji powinna być otwierana bowiem zgodnie z przebiegiem trendu w danym czasie – bardzo rzadko otwieramy pozycje biegnące w stronę przeciwną. Im szybciej uda nam się zauważyć rynkową tendencję, tym więcej pieniędzy możemy zarobić. Skupianie się na setupach przeciwnych do konkretnego momentum pozwala generować zyski jednak sprawia, że omijasz o wiele bardziej korzystne przychodowo możliwości tradingowe podążające za trendem. Wejścia trendowe dla niektórych inwestorów są straszne – zawsze wydaje nam się, że rynek jest już mocno naciągnięty. Boimy się, że cena nie pokona kolejnych szczytów w trendzie wzrostowym lub kolejnych dołków w trendzie spadkowym. Z drugiej jednak strony na tym to polega! Gdy wchodzisz w pozycje tam gdzie grający przeciwko trendowi wyszli z powodu straconych pieniędzy rynek podąży w Twoją stronę (pomimo tego, że wygląda na rozciągnięty). W kolejnych częściach opiszę wiele powszechnych formacji trendowych, których należy szukać każdego dnia. Jeżeli którakolwiek z nich formuje się w pierwszej lub drugiej godzinie dnia wtedy prawdopodobieństwo wyłapania transakcji zgodnych z trendem jest naprawdę bardzo wysokie.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

przeglądajac wpisy na tej stronie na temat  Dzisiaj rozpoczynamy kolejne zagadnienie - linie oraz kanały trendu, kanał jest nieporawnie narysowany.

1. Rysujemy gówny kanał na wyższym interwale czasowym od tego na jakim pracujemy. Wtedy możemy zauważyć jak cena wędruje pomiędzy stronami kanału. Na tym właśnie opieramy handel w kanale. Tak poprawnie określamy trend.

2. Daje to nam większą perspetywę rynku.

3. Linie trendu są bardzo ważne, są one fenomenalnym narzędziem pracy.

4. Źle narysowany kanał trendu jest bardziej niebezpieczy niż sama analiza ceny. Wprowadza zły obraz trendu.

5. Linie trendu pozostawiamy na dłuższy czas (jeśli są skierowane w kierunku trwającego trendu. 

Robiąc tylko analizę samej ceny - nie jesteśmy w stanie określić siły trwającego trendu. do tego służą oscylatory.

"same świece nie wskazują nam cenowego targetu.

Złe zrozumienie tematu linii trendu dezorientuje czytelników zamiast im pomóc.

 

pozdrawiam,

Jim

Edytowane przez jimmycdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...