Skocz do zawartości

jak znaleźć mentora?


Młody
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Wiadomo że wielcy znani inwestorzy mieli swoich mentorów, nauczycieli itp.

Chciałbym Was zapytać jak znaleźć takiego (dobrego) mentora?

Cxy Wy macie jakichś mentorów czy nauczycieli dzięki, którym świetnie dajecie sobie radę na rynku forex?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie taki, który umie grać, zarabia i jednocześnie posiada zdolności dydaktyczne... ;)

Ze świecą takiego szukać. Jak ludzie ich znajdują? Pewnie tak jak w każdej innej sferze życiowej ludzie nawiązują ze sobą kontakty. Fora, grupy dyskusyjne, obecność na wydarzeniach tematycznych, poprzez znajomych... 

 

Natomiast ja bym nie uwarunkowywał sukcesu na rynku od faktu czy będziemy mieli mentora czy nie. W końcu nie każdy zarabiający trader miał taką osobę. Oczywiście, pomoc mentora na pewno wszystko przyspieszy i ułatwi ale najtrudniejszą robotę zawsze trzeba wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, rozumiem.

 

Proszę napiszczie mi jak wygląda wasz styl inwestowania. Chodzi mi o to, jak inwestujecie. To znaczy, siadacie przed wykresem i...

- identyfikujecie trend, jak wyznaczacie w którym punkcie wejść na rynek, w jakiej odległości stawiacie S/L, skąd macie pewność że akurat cena pójdzie w kierunku który oczekujecie, skąd wiecie, że w danym , wyliczonym lub wyznaczonym przez Was punkcie cena zawróci i podąży w kierunku oczekiwanym, jakie interwały czasowe, jakich narzędzi urzywacie do pomocy w inwestowycjach, z jakich danych makro korzystacie do konkretnych par walut?

Chciałbym się tego wszystkiego dowiedzieć i może spojrzeć inaczej na moją grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tu pytań, można by książkę napisać.

Ja teraz testuję inne podejście do tradowania na Forex.

Dzień zaczynam od sprawdzenia, jakie ważne dane makro będą miały dzisiaj miejsce. Biorę pod uwagę te najważniejsze.

Kiedy przykładowo o 13.00 są ciężkie dane, 12:50 ustawiam sobie zlecenia oczekujące na buy i na sell. Ustawiam je odpowiednio daleko od świecy, żeby głupim ruchem mi nie uruchomiło, któregoś zlecenia. Na obu zleceniach mam ustawiony take profit i gram na 1 lota. W momencie kiedy jest wystrzał, pociąga mnie, zamyka TP i w tym momencie ja anuluje drugie zlecenie oczekujące. Uprzedzając pytania, póki co się nie zdarzyło żeby wykres najpierw uruchomił jedno zlecenie, a potem drugie i stworzył rozpiętkę. Zaznaczam jednak, że "strategię" testuję dopiero od początku grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forexman,

Nie miałeś 'rozpiętki', bo grasz tylko od grudnia, który dodatkowo jest miesiącem o najmarniejszej zmienności ;). W końcu się zdaży. Rozjedzie się spread, będzie nietypowa reakcja rynku itd. Dlatego każdy kto gra na dane nie robi tego ręcznie. Po prostu wszystko za szybko się dzieje. Do tego są automaty, które reagują zdecydowanie szybciej na to, co się dzieje. Tymbardziej, skoro gramy pod dane, to nie powinno się ustawiać zlecenia aż 10 minut przed nimi, ale bardziej 10 sekund... ;) Inaczej istnieje ryzyko, że otworzy Ci jedno zlecenie z powodu nerwówki na rynku, a potem dopiero będzie odpowiedni wystrzał i/lub rozjazd spreadów - wtedy niechciany 'hedge' jest wysoce prawdopodobny. 

Mi taki handel osobiście nie odpowiada, bo wiąże się z poślizgami i innymi małoprzyjemnymi sytuacjami.

 

Młody,

faktycznie, zadałeś pytanie od razu nie tylko o całą strategię, ale też o plan dnia ;). Ilu traderów, tyle będzie różnych schematów i działań i w ostateczności dalej nie będziesz wiedział, który masz wybrać. To robota dla indywidualistów, gdzie każdy musi dopasować się samemu do rynku poprzez pryzmat własnych ograniczeń, preferencji i możliwości.

skąd macie pewność że akurat cena pójdzie w kierunku który oczekujecie, skąd wiecie, że w danym , wyliczonym lub wyznaczonym przez Was punkcie cena zawróci i podąży w kierunku oczekiwanym

 

Gdybym miał jakąkolwiek pewność lub coś "na pewno wiedział" to byłbym najbogatszym człowiekiem na świecie ;). Jeśli ktoś mówi, że WIE w jaką stronę pójdzie rynek to znaczy, że kłamie albo ma tyle kapitału, że może nim sterować. Na Forexie szacuje się prawdopodobieństwo wystąpienia danego scenariusza i ew. reaguje się na kolejne zmiany. Jeśli jest inaczej to czekam na wyciąg z konta, gdzie ktoś ma same zyskowne transakcje z ostatnich paru lat...

 

Na jakiej podstawie szacuję prawdopodobieństwo? Tego dowiesz się czytając moje analizy na stronie i forum. Rynek porusza się w pewnych układach/schematach, gdzie kurs reaguje na wsparcia/opory i odzwierciedla psychologię tłumu. Jeśli zrozumiesz na czym bazuje sama zmiana kursu i co te zmiany faktycznie oznaczają to pozostanie tylko dobrać do tego odpowiednią strategię, którą będziesz umiał się posługiwać w praktyce i voila ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forexman

 

Napisałeś jaką teraz strategie testujesz, a jakich najważniejszych danych makro szukać w kalendarzu do konkretnych par walut, chodzi mi o takie dane, które mają największy wpływ na zmianę ceny danej pary walutowej.

 

Raposo, jestem ciekaw jakich Ty strategii się trzymasz i jakie testowałeś. Wiem że do każdego tradera pasuje inna nie powtarzalna strategia, ale chciałbym dowiedzieć się jakie są Wasze strategie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.Wiadomo że wielcy znani inwestorzy mieli swoich mentorów, nauczycieli itp.Chciałbym Was zapytać jak znaleźć takiego (dobrego) mentora?Cxy Wy macie jakichś mentorów czy nauczycieli dzięki, którym świetnie dajecie sobie radę na rynku forex?Pozdrawiam

1. Zarządzanie pozycją czyli za ile a nie kiedy to wg mnie to czym kolego powinieneś sie zajmować. 2. Praca a nie gotowiec to kolejny element ktorego Ci brakuje.3. Strategii gry jest... więcej niż traderów i tutaj jestem pewny. Musisz dobrac strategie i techniki pasujące TYLKO DO CIEBIE. Do tego potrzebna jest twoja praca wg mnie Święty Grall istnieje ale nikt nie może Ci go dać bo ty musisz uwolnić go ze swojej głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forexman

 

Napisałeś jaką teraz strategie testujesz, a jakich najważniejszych danych makro szukać w kalendarzu do konkretnych par walut, chodzi mi o takie dane, które mają największy wpływ na zmianę ceny danej pary walutowej.

 

 

Ja mam założony newsletter i od poniedziałku do piątku rano przychodzi mi mail z informacją, które dane i o której godzinie będą na tyle istotne, że trzeba na nie zwrócić uwagę. A wyniki odczytów sprawdzam sobie na bieżąco na stronie internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zarządzanie pozycją czyli za ile a nie kiedy to wg mnie to czym kolego powinieneś sie zajmować.2. Praca a nie gotowiec to kolejny element ktorego Ci brakuje.3. Strategii gry jest... więcej niż traderów i tutaj jestem pewny. Musisz dobrac strategie i techniki pasujące TYLKO DO CIEBIE. Do tego potrzebna jest twoja praca wg mnie Święty Grall istnieje ale nikt nie może Ci go dać bo ty musisz uwolnić go ze swojej głowy.

 

Logic1976

Piszesz o pracy, którą mam się zająć i której mi brakuje. Czy Ty zaczynając gre na forex nie szukałeś jakichś podpowiedzi do tejże pracy? Wszystko wiedziałeś już i znałeś jakieś tam strategie czy systemy? Pewnie też, tak jak ja czytałeś książki uczestniczyłeś w jakichś szkoleniach webinariach i testowałeś to co sam wymyśliłeś na rachunkach demo. Nie szukam  Świętego Gralla bo wiem że taki nie istnieje. Każdy uczy się na błędach. Ja popełniłem ich wiele i inni użytkownicy pewnie także, ale dlaczego nie mielibyśmy wszyscy uczyć się właśnie na tych błędach?  Szukam podpowiedzi, wskazówek od osób bardziej doświadczonych, którzy pomogą mi swoją wiedza dojść do momentu kiedy w końcu storze strategie, która bedzie pasować do mnie i może kiedyś w przyszłości ja bedę udzielał rad niedoświadczonym osobom.. Dlatego pytałem o strategie innych użytkowników. Być może na podstawie tego wymyślę coś oryginalnego i podziele się na forum z innymi.

 

 

Ja mam założony newsletter i od poniedziałku do piątku rano przychodzi mi mail z informacją, które dane i o której godzinie będą na tyle istotne, że trzeba na nie zwrócić uwagę. A wyniki odczytów sprawdzam sobie na bieżąco na stronie internetowej.

 

 

Forexman

A mógłbym wiedzieć z jakich stron otrzymujesz newslettery? Tak z ciekawości pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młody,

 

Logic1976 zrozumiał jako chęć znalezienia drogi na skróty (bo trochę tak to brzmi), a takiej nie ma. Jednocześnie nie napisał niczego, co byłoby nieprawdą lub byłoby nieprzydatne. Ciężko tak na raz napisać wszystko o co zapytałeś. To sama informacji, która jest tworzona z wielu składowych. 

 

Zarządzanie kapitałem to podstawa. Jest o tym kilka tematów na forum tutaj:

http://forum.forexclub.pl/forum/25-porady-instrukcje-tipsytricki/

(Money management, risk:reward, etc.)

 

Jeśli chodzi o system, czyli kiedy wchodzić/wychodzić... To jest zagadnienie pełne indywidualizmu i uznaniowości. Każdy może preferować zupełnie inną technikę, a Ty nie każdą możesz rozumieć lub lubić. Jeśli nie masz analitycznego umysłu, który sam odnajdzie jakieś zależności to pozostaje Ci bazować na dostępnych w sieci materiałach ale nie łudź się, że to od razu będzie to czego potrzebujesz. Ja nie zliczę ile godzin spędziłem przed wykresami cofając się np. 5 lat wstecz i jechałem świeczka po świeczce analizując sytuację, testując wskaźniki, metodologie... Polecam zrobić to samo. To ciężka praca ale też i bezcenna nauka. Szukaj zależności, patrz na wykres w różny sposób, spróbuj zrozumieć rynek i zachowanie ceny. M.in. teraz w celu pomocy z tego zakresu stworzyłem ten temat:

http://forum.forexclub.pl/topic/721-price-action-w-praktyce/?view=getnewpost

 

Co do danych makro, wg mnie jeśli ktoś nie opiera się na danych fundamentalnych wystarczy codziennie rano wejść na www.forexfactory.com i wcześniej poczytać o wskaźnikach, które są na ile istotne. Najważniejsze mamy opisane na naszej stronie:

http://forexclub.pl/edukacja/wskazniki-makroekonomiczne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to nie tak że ja jadę po tobie. Jedyne co Ci pisze to że zanim zaczniesz szukać mentorów powinieneś wiedzieć w ktory kierunek idziesz i ktory jest dla Ciebie stworzony jeżeli moge tak napisać. Dla jednych odpowiednim rozwiazaniem bedzie gra na bazie analizy technicznej innym usiądzie fundamentalna.

Zeby do tego dojść musisz troche popracować poczytać. Nie skupialbym się na guru z forum czy pieniaczy którzy twierdzą że zarobili raczej poszedlbym w stronę praktyków zachodnich choć nam nic nie brakuje jednak tamci maja bliżej do duzych projektów. Na forum FC było juz trochę o tym co czytać ja na początek jednak proponuje Ci naszego Komara żebyś zrozumiał co nas dręczy i moze jakieś biografie graczy w ktorych jeżeli znajdziesz wspólne cechy z Zenonem Komarem zapewne pomogą Ci sie wczuć. Na początek graj na realnej kasie ba potrzeby nauki jezeli nie zbankrutujesz przez najblizszy rok możesz zacząć grac o coś jezeli zbankrutujesz trzeba dołożyć i ... poczytać o aksjomatach i notować, pracować i testować. Święty Grall istnieje ale jest juz stary i sie czasami cos z niego wyleje jeżeli przestajemy być czujni. Twoja w tym glowa żeby sie nie wylewało za wiele i to dosłownie.

Edytowane przez Logic1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o tej pozycji i nie widzę jej nawet na Maklerskiej, a to chyba mocno utrudnia sprawę ;).

 

Tak czy inaczej, są tam dostępne inne jego książki, a osoby, które mają otwarte konto u jednego z brokerów przez Forex Club, mają tam rabat 5%.

 

http://www.maklerska.pl/ - wybór największy w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Tyle, że skoro grasz na rynku FX to lepiej zainteresować się lekturą, która jest jemu bliższa (każdy rynek ma swoją charakterystykę). "jak, co i kiedy kupować" - na to pytanie nie odpowie Ci wprost żadna książka więc też nie miej złudzeń, że znajdziesz tam przepis na grę ;).

 

Oczywiście nie mówię żebyś jej nie czytał. Wręcz przeciwnie, przeczytaj, bo z każdej ksiązki można coś wynieść ale niech wtedy to będzie jedna z wielu...

 

Ogólnie co do samych lektur to polecam:

http://forexclub.pl/edukacja/porady/jakie-ksiazki-warto-przeczytac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę i choć Pan Komar pisać potrafi to ta książka jest delikatnie mówiąc do d... . Z książek Zenona Komara mogę jedynie polecić sztukę spekulacji choc w niej pisze on wyraźnie ze należy grać znacznymi kwotami a to nie pasuje do mojej gry jednak książka na początek idealna. Ostatnia pozycja po latach jest juz bardziej rozbudowana. Mało niestety na naszym rynku jest książek o strategii jak droga żółwia a takie wg mnie wnoszą najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ponownie chciałbym wrócić do tematu, nawiązując do mojego postu na temat gry pod dane.

Robiłem tak nadal, od tego tygodnia inwestując na rzeczywistym koncie i faktycznie sytuacja wygląda zgoła inaczej niż na demo.

Na demo pozycja oczekująca była otwierana od razu po przebiciu. Tutaj czekam i czekam, a pozycja otwiera się z zupełnie różnym stop lossem niż ustawiałem ;]. Domyślam się, że to kwestia rozszerzonego spreadu na danych tak? Dziwi mnie tylko czemu broker wali ściemę na demo i tam zupełnie inaczej realizuje takie same zagrania niż na rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...