Skocz do zawartości

Jak wybrać dobrego dostawcę sygnałów?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawia się coraz więcej serwisów niezależnych, jak i modułów wprowadzanych przez brokerów, które umożliwiają tzw. social trading, czyli kopiowanie transakcji między rachunkami inwestorów na zasadzie dostawca -> odbiorca. To sprawia, że zarówno jednych i drugich jest coraz więcej. Problem polega na tym, że dostawcą sygnałów może zostać każdy, nawet początkujący inwestor. Będąc więc w położeniu biorcy sygnałów, trzeba uważać z doborem osób od któych będą zależeć nasze wyniki.

 

Sam test na demie nie rozwiązuje problemu, bo jeśli wynik będzie dodatni w pewnym okresie, nie oznacza to, że taki sam będzie w przyszłości. A znając życie, jak tylko uruchomimy sygnały na realnym rachunku to od razu będzie o wiele gorzej niż oczekiwaliśmy :D.

 

Z firm z którymi współpracujemy, dwie (lub trzy jeśli liczyć Dukascopy Europe), udostępniają trading sygnałami.

Pierwsza z nich bazuje na MQL5 Community, czyli module stworzonym przez MetaQuotes (twórcy MT4). Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że możemy kopiować transakcje od wszystkich użytkowników MetaTradera 4, o ile mają tę samą wersję platformy, niezależnie od brokera. Minus jest taki, że to potęguje ilość dostawców, gdzie z czasem będą dominować przeróżni traderzy, którzy niekoniecznie stawiają na jakość sygnałów. To utrudni nam znalezienie wartych polecenia traderów.

 

Drugi moduł opiera się na społeczności Dukascopy - FX Community. Dużą zaletą jest to, że dostawcy bardziej starają się osiągać stabilne i dobre wyniki ponieważ jednocześnie startują w konkursach brokera, gdzie mogą zgarnąć dodatkowe nagrody pieniężne. To motywacja dla nich aby sygnały nie były przypadkowe i nieprzemyślane. Natomiast wadą jest fakt, iż na tę chwilę nie można ich kopiować na rachunki rzeczywiste. Póki co :). W niedalekiej przyszłości pojawi się opcja, która to umożliwi.

 

To tyle jeśli chodzi o wstęp. Przejdźmy do meritum postu.

 

Jak wybrać dobrego dostawcę sygnałów?

Wdrożenie tego typu technologii, musi być wsparte przez tworzenie rankingów, gdzie inwestorzy będą mogli zobaczyć statystyki z kont dostawców sygnałów. Rankingi dostępne są tutaj:

Podstawowym błędem jest wybieranie dostawcy TYLKO po wygenerowanej stopie zwrotu. Jak mawia popularne rynkowe powiedzenie: "Można zarobić 1000%, a stracić zawsze tylko 100%". Co z tego, że ktoś osiągnął stopę zwrotu w wysokości 658% skoro obsunięcie wynosiło nawet 80%? To oznacza, że w pewnym momencie otarł się o bankructwo, czyli źle zarządza kapitałem i w długim terminie czeka go smutny los...

 

Obsunięcie jako wyznacznik 

Wg mnie jest to kluczowy czynnik jeśli chodzi o dobór dostawcy. Nie zwracałbym nawet uwagi na sygnały, które generują więcej niż 30% obsunięcie. Tak duży zjazd kapitału pokazuje, że trader podejmuje duże ryzyko albo nieumiejętnie zarządza kapitałem. Oczywiście można to zminimalizować poprzez zmniejszanie wolumenu względem tego, którym gra dostawca jednak wtedy też spada potencjalna stopa zwrotu.

Oczywiście jeśli ktoś ma bardzo niewielkie obsunięcie, a przy tym generuje jeszcze mniejszą stopę zwrotu to bez sensu jest angażować środki w takie przedsięwzięcie. Jeśli drawdown wynosi 5%, a trader zyskał w tym okresie także 5% oznacza to nieopłacalną inwestycję.

 

Aby określić sobie opłacalność inwestycji, możemy sobie stworzyć wskaźnik Reward:Risk, czyli stosunek ryzyka do potencjalnego zarobku. Przykładowo:

Jeśli w danym okresie trader wygenerował zwrot z inwestycji na poziomie 60%, a obsunięcie wyniosło 20% możemy te wartości przez siebie podzielić

Reward 60% / Risk 20% = 3. Im wartość wyższa, tym bardziej opłacalna powinna być inwestycja.

 

Czas życia rachunku/dostawcy

Jeśli dostawca oferuje sygnały ledwo tydzień to nawet jeśli wynik jest zadowalający, rozsądnie jest trochę poczekać. Obserwować go ale poczekać. Tydzień to bardzo krótko i trader mógł po prostu wstrzelić się w dobry okres. Ponad miesiąc to wg mnie niezbędne minimum aby móc coś powiedzieć o stylu i umiejętnościach inwestora.

 

Ilość sygnałów/transakcji

Sam czas nie może być jedynym wyznacznikiem. Co z tego, że dostawca miesiąc czasu pokazuje jak gra, jeśli w tym okresie zrealizował 3 transakcje? Nie jest to miarodajne. Im więcej transakcji tym lepiej. Nie chciałbym wskazywać konkretnej minimalnej ilości ponieważ zależne to jest także od stylu gry. W daytradingu potrzebnych będzie więcej transakcji aby zweryfikować umiejętności natomiast w długoterminowej grze będzie ich mniej jednak od razu powinno się rzucić w oczy czy były one dobrze przemyślane (a takie powinny być). Ograniczmy się tu do prostego stwierdzenia - Im więcej transakcji tym lepiej.

 

Średni wolumen transakcji a ilość pipsów

Jeśli ktoś zgarnia duże kwoty grając niewielkim wolumenem to również należałoby mu się przyjrzeć. Małe zyski wyrażone w pipsach powinny być osiągane w towarzystwie wąskich Stop Lossów. Jeśli jest inaczej to w długiej perspektywie możemy spodziewać się zwiększającego obsunięcia. Jeśli natomiast transakcje dostawcy kończą się zawsze dużą ilością pipsów to jest to bardzo dobry sygnał (o ile SL nie jest jeszcze większy :) ). Kwestia dopasowania wolumenu zaowocuje pokaźnymi wynikami.

Trzeba tu iść na pewien kompromis ze skutecznością (ilością zyskownych transakcji względem wszystkich). Dużą skuteczność trudno utrzymać i zazwyczaj wiąże się ona z wieloma pozycjami kończącymi się niewielkim zyskiem (Break Even, przesunięty SL). Nie jest to złe jednak nie powinno nas to aż tak interesować jak proporcje między średnim TP a SL i doborem wolumenu względem kapitału.

 

Krzywa kapitału prawdę Ci powie

Warto także zwrócić uwagę na sam wygląd wykresu krzywej kapitału. Jeśli widać na niej dynamiczne, nieregularne skoki, jest to sygnał, że co jakiś czas (lub może tylko jednorazowo) jakaś transakcja kończy się większym sukcesem, a pozostałe stanowią jedynie jej tło. Ideałem jest aby krzywa kapitału wyglądała jak funkcja geometryczna rosnąca (z biegiem czasu coraz wyraźniejszy wzrost aż do nieba  :) ). Stabilny przebieg linii świadczy o dobrym zarządzaniu kapitałem i jednocześnie o podejmowaniu słusznych decyzji inwestycyjnych, bez zbędnego kombinowania.

 

Dywersyfikacja sygnałów

Jeśli już postanawiamy inwestować na FX za pomocą dostawców sygnałów, warto wybrać przynajmniej trzech traderów od których będziemy czerpać transakcje. Najlepiej wybrać też takich, którzy preferują różny styl inwestycyjny (scalping, daytrading, gra długoterminowa, handel na newsach etc.) lub handlują na innych instrumentach. Jeśli okaże się to niemożliwe to mimo wszystko warto przemyśleć dobór kilku dostawców ponieważ w długim terminie zwiększa to szanse na stabilny wzrost depozytu (bardzo mało prawdopodobne jest aby dwóch inwestorów grało ciągle w ten sam sposób.

 

Podsumowanie

Zwrócenie uwagi na te wszystkie czynniki w żaden sposób nie zagwarantuje nam sukcesu i doboru najlepszych dostawców sygnałów ale z całą pewnością zmniejszy szanse na wyzerowanie rachunku. Decydując się na Social Trading jesteśmy zależni od decyzji innych, na które nie mamy wpływu jednak w pewien sposób możemy ograniczać ich oddziaływanie na stan naszego rachunku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...