Skocz do zawartości

Hedging w Forex


Monster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Termin hedging pochodzi od czasownika „to hedge”, oznaczającego w języku angielskim m.in. odgradzanie się czy zabezpieczanie. W działalności gospodarczej mianem tym określa się metody ograniczania bądź neutralizowania ryzyka zmian cen instrumentów finansowych lub towarów, przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych. W tym celu zawierane są transakcje hedgingowe, zwane również transakcjami zabezpieczającymi. Pod tym pojęciem rozumiemy zajęcie pozycji na rynku terminowym, która jest odwrotna w stosunku do pozycji zajmowanej na rynku natychmiastowym, dzięki czemu potencjalne straty wynikające z jednej z nich, zostaną w mniejszym lub większym stopniu zrównoważone przez zyski osiągnięte na drugiej pozycji. Możliwość zabezpieczenia pozycji na rynku spotowym występuje w wyniku pewnej zależności pomiędzy cenami na rynku terminowym.

Moim zdaniem temat ciekawy, mimo że sam wiem mało na ten temat spróbuje tutaj coś napisać. Więc po zapoznaniu sie z definicją przedstawie wam teraz rodzaje hedgingu. Z punktu widzenia eliminowania ryzyka, hedging dzielimy na doskonały i niedoskonały.

Hedging doskonały (perfect hedge lub hedging perfekcyjny) to taki, który całkowicie neutralizuje ryzyko. Oznacza to, że straty na pozycji zabezpieczanej są całkowicie lub prawie całkowicie rekompensowane zyskami na pozycji zabezpieczającej (i odwrotnie). Niestety w praktyce transakcje takie są bardzo rzadko spotykane, dlatego częściej mamy do czynienia z hedgingiem niedoskonałym który nigdy w pełni nie zabezpieczy pozycji które będziemy otwierać.

Tyle wiem. Wielokrotnie analizowałem i próbowałem zrozumieć istote tej "strategi" ale nie wyszło. Zakładamy że kupujemy i sprzedajemy od razu np EUR/USD ( ze względu na niski spread i przeciętne ruchy ) i stosujemy hedge. Tyle że okej, wchodzimy i na jednej pozycji po jakimś czasie mamy -124 pips a na drugiej +122 ( 2 pipsy spreadu ). Czyli tak czy siak jesteśmy w kolejnej pozycji "wejścia" bo trzeba kiedyś zamknąć tą minusową i dać zarabiać tej z profitem. Na jakiej podstawie wychodzi sie z tej stratnej pozycji ? Czy chodzi tu poprostu o to że używa sie hedgingu w czasie konsolidacji rynkowej ? Gdy zostanie określony trend zamykamy jedną a drugiej dajemy kosić kase ? Prosiłbym osoby które troszke więcej wiedzą na ten temat o wypowiedzenie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...