Skocz do zawartości

PIT 38


spajro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie pierwszy raz rozliczam PIT 38 i mam parę wątpliwości 
Jeżeli nie otrzymałem żadnych dywidend to miejsce G zostawiam puste czy daje wszędzie 0 i również podobne pytanie odnośnie krypto - nic z nimi nie robiłem czekają sobie na portfelu na swoją kolej :D i też w polu E,F wypisuje 0 czy moze zostawiam puste miejsca 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. W 2023r zakupiłem akcje u zagranicznego brokera Lynx których nie sprzedałem do dziś, nie otrzymałem Pitu-8c, czy sam zakup akcji należy jednak uwzględnić w Pit-38 za 2023 jako koszt by móc w późniejszych latach przy sprzedaży tych akcji zapłacić mniejszy podatek? Jeśli zakup należy uwzględnić w Pit-38 to w jakiej rubrykach? Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie uwzględniasz zakupu. W PIT-38 rozliczasz tylko transakcje zamknięte w danym roku. To znaczy, że:

-> jeśli kupiłeś 10 akcji w 2021 roku i ich nie sprzedałeś w tym samym roku -> nie składasz PIT za 2021 r.

-> jeśli nic nie kupiłeś w 2022 roku ale sprzedałeś 5 akcji -> to rozliczasz zysk/stratę tylko z tych 5 akcji w PIT za 2022 r.

-> jeśli sprzedałeś pozostałe 5 akcji w 2023 roku -> rozliczasz zysk/stratę tylko z tych 5 akcji w PIT za 2023 r.

W skrócie: liczy się tylko data zamknięcia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. To należy uważać jak się dzwoni do Krajowej Informacji Skarbowej, bo wprowadzają w błąd, oni mi powiedzieli że nawet sam zakup akcji bez ich sprzedaży należy uwzględnić jako koszt i wpisać to do pita-38. To inaczej jest przy kryptowalutach bo tutaj sam koszt zakupu bez ich sprzedaży należy wpisać do Pit-38 tylko że w innej rubryce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tak nie robiłem i mało tego, trzymam akcje w XTB od roku (kupione w 2023 r. i do teraz nie zamknięte) i nie dostałem od nich PIT8c , gdzie ich zakup byłby ujęty jako koszt. Z resztą jak miałoby nastąpić rozliczenie różnicy (zakup jako koszt i sprzedaż jako przychód) w momencie, gdy sprzedaż nastąpiłaby za 10 lat? Miałbym zapłacić podatek od całego przychodu? :) bo wg przepisów można odliczyć 50% strat do 5 lat wstecz (upraszczając). 

Ale może to ja się mylę, a KIS ma rację...? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem po raz kolejny do KIS, tym razem trafiłem na bardziej kompetentną osobę, potwierdziła to co napisałeś wyżej, czyli miałeś rację :) dlatego trzeba na KIS bardzo uważać i najlepiej dzwonić do nich w różnych godzinach, np. rano, popołudniu, wieczorem, trafi się wtedy na inne osoby i samemu wyciągnąć z tych rozmów wnioski :)

Odnośnie kryptowalut to dodam że koszty ich zakupu mogą przechodzić z roku na rok (rubryka 35 i 36 w pit-38) ale mamy na to 5 lat by je sprzedać, jeśli nie zrobimy tego do 5 lat od dnia zakupu pierwszych kryptowalut to wtedy te koszty przepadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...