Skocz do zawartości

Broker - Wymagania ESMA, CFD, Ujemne Saldo


chillout33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niestety, będzie trudno z dwóch powodów:

  • Ochrona przed ujemnym saldem jest tylko na terenie UE (nie znam przynajmniej brokera spoza UE, który by to gwarantował).
  • Dźwignię większą niż 1:30 mogą zaoferować tylko brokerzy spoza UE.

Inną sprawą jest czy broker spoza UE będzie mógł skutecznie wyegzekwować spłatę ew. debetu jeśli takowy powstanie... :) Ale jeśli takie masz warunki, to pozostaje tylko jedna opcja - klient doświadczony u brokera z UE, dzięki czemu zyskasz dostęp do większego lewara.

Więcej na ten temat m.in. w tych artykułach:

https://forexclub.pl/klient-doswiadczony-przykladowe-pytania-egzaminacyjne/

https://forexclub.pl/klient-doswiadczony-i-dzwignia-1100-sprawdzamy-procedure/

Zaznaczam, że chodzi o "doświadczonego", bo przejście na "klienta profesjonalnego" skutkuje w zdecydowanej większości przypadków automatycznym brakiem ochrony przed debetem (logika: skoro jesteś pro, to masz uważać i zdawać sobie sprawę z ew. ryzyka). I tu kolejny problem. Klienta doświadczonego mogą zaoferować Ci tylko brokerzy z Polski oraz nieliczni zagraniczni, którzy są zainteresowani polskim rynkiem (czyli np. Tickmill). 

I jak już to wszystko ogarniesz, to trzeba mieć świadomość, że otrzymanie dźwigni rzędu 1:100-1:500 dotyczy przede wszystkim walut. Dla kontraktów CFD na indeksy czy towary brokerzy zazwyczaj ustalają własny poziom depozytu zabezpieczającego, czyli np. dla walut możesz mieć 1:100 ale dla indeksów np. już tylko 1:50. Więc na początku warto sprawdzić właśnie margin dla gazu ziemnego (który z resztą bardzo niewielu brokerów oferuje ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie doświadczonego/profesjonalnego musisz szukać poza UE. Nie handlowałem na gazie ziemnym z 8 lat więc nie jestem biegły w ofertach ale na szybko przeglądając, ciężko było mi znaleźć takiego, który zaoferowałby tak wysoki lewar na tym nawet poza UE :) 

Grand Capital zarejestrowany jest na Seszelach. Nie pamiętam czy miałem tam konto - jest szansa, że tak ale to z 4-5 lat temu, ale nie jestem w stanie nic powiedzieć jak było, a tym bardziej jak jest tam teraz.

Widzę jednak, że dla Natgas'u (i innych nośników energii) wymagają 5% zabezpieczenia, czyli masz dźwignię 1:20. To "tylko" 2x więcej, niż dają brokerzy z UE, a ci zapewniają brak debetu, fundusze gwarancyjne i dużo mniejsze ryzyko "pozainwestycyjne", niż mały broker z Seszeli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...